Granty na edukację żywieniową przyznane!

Federacja Polskich Banków Żywności wraz z Fundacją Nutricia wyłoniły 17 zwycięskich organizacji konkursu grantowego 1000 pierwszych dni dla zdrowia. W tym roku granty w wysokości 5 000 zł brutto trafią do żłobków, organizacji pozarządowych i bibliotek z całej Polski.

1000 pierwszych dni dla zdrowia

Trzecia edycja ogólnopolskiego konkursu grantowego zakończona

Trzecia edycja konkursu cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Łącznie wpłynęło aż 149 wniosków, to ponad dwa razy więcej zgłoszeń niż w roku ubiegłym. Zadaniem uczestników konkursu było opracowanie autorskich działań edukacyjnych skierowanych do najmłodszych dzieci, rodziców, przyszłych rodziców, dziadków, pracowników żłobków i wszystkich osób, związanych z opieką nad najmłodszymi.

Jury złożone z ekspertów w zakresie żywienia dzieci i projektów społecznych oceniało zgłoszenia pod kilkoma względami. Ocenie podlegały m. in. innowacyjność, liczba osób, które będą objęte bezpośrednią edukacją, zaangażowanie lokalnych partnerów i upowszechnianie projektu. Zaproponowane działania były tak interesujące i atrakcyjne z punktu widzenia edukacji żywieniowej, że Jury postanowiło przyznać nie 15, jak pierwotnie zakładano, a aż 17 grantów na realizację projektów.

Jednocześnie Fundacja NUTRICIA przyznała 6 grantów dla Banków Żywności na realizację aktywności związanych z prawidłowym żywieniem najmłodszych dzieci i kobiet w ciąży w ramach edukacyjnego programu „1000 pierwszych dni dla zdrowia”, docierając tym samym łącznie do 11 województw.

Granty na realizację zwycięskich projektów trafią do:
1. Chełmska Biblioteka Publiczna im. Marii Pauliny Orsetti w Chełmie (lubelskie)
2. Powiatowa Biblioteka Publiczna w Sieradzu (łódzkie)
3. Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Żychlin w Żychlinie (łódzkie)
4. Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland w Warszawie (mazowieckie)
5. Miejska Biblioteka Publiczna im. Ł. Górnickiego GALERIA KSIĄŻKI w Oświęcimiu (małopolskie)
6. Miejski Zespół Żłobków w Lublinie (lubelskie)
7. Miejska Biblioteka Publiczna w Dynowie (podkarpackie)
8. Żłobek Miejski w Otwocku (mazowieckie)
9. Biblioteka Publiczna w Solcu Kujawskim (kujawsko-pomorskie)
10. LUBELSKA FUNDACJA ,,Most'' w Lublinie (lubelskie)
11. Kościerskie Stowarzyszenie Factum w Kościerzynie (pomorskie)
12. Gminna Biblioteka Publiczna w Osjakowie (łódzkie)
13. Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Pobiedziska (wielkopolskie)
14. Biblioteka Miejska im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu (kujawsko-pomorskie)
15. Stowarzyszenie Kobieta Liderem Świata w Dąbrowie Górniczej (śląskie)
16. Żłobek Miejski nr 2 w Płocku (mazowieckie)
17. Fundacja Wspierania Twórczych Inicjatyw Lyada w Zielonej Górze (lubuskie)
oraz Banki Żywności: w Ciechanowie, Częstochowie, Olsztynie, Łodzi, Warszawie i Elblągu.

Zwycięzcy zaproponowali wiele nowatorskich i unikalnych projektów edukacyjnych, m. in. warsztaty kulinarne, szkolenia, bezpłatne konsultacje dietetyka i doradcy laktacyjnego, seminaria dla studentów, zajęcia w szkołach ponadgimnazjalnych. W ramach działań odbędą się także akcje plenerowe, kampanie edukacyjne w centrach handlowych, a także wycieczka rowerowa, powstanie książka kucharska, czy nawet kącik mam karmiących w urzędzie.

Projekty, które zrealizują Grantobiorcy, będą miały na celu edukację żywieniową ze szczególnym uwzględnieniem jakości i bezpieczeństwa żywności dla najmłodszych dzieci. Działania skierowane do rodziców, dziadków, opiekunów oraz personelu żłobków i klubów malucha przybliżą zasady zdrowego żywienia w ciągu 1000 pierwszych dni życia dziecka. Odbiorcy zdobędą nieocenioną wiedzę, której zastosowanie będzie miało wpływ na zdrowie dzieci, także w ich dorosłym życiu.

Organizm dzieci już od poczęcia i w pierwszych trzech latach życia nie jest jeszcze w pełni rozwinięty i ma specjalne potrzeby żywieniowe, które różnią się od potrzeb dorosłego człowieka. By wspierać jego prawidłowy rozwój, trzeba zapewnić mu nie tylko niezbędne składniki odżywcze, ale i odpowiednie ich proporcje. Jest to niezwykle ważne, bo to właśnie w życiu płodowym oraz w pierwszych trzech latach życia mamy największy wpływ na kształtowanie metabolizmu i nawyków żywieniowych naszego dziecka, które zaowocują w jego przyszłym życiu. W czasie 1000 pierwszych dni życia naszych pociech zachodzi proces tzw. programowania żywieniowego. W tym, zwanym przez ekspertów krytycznym okresie rozwoju, mamy realny wpływ na jakość życia naszego dziecka, teraz i w jego dorosłym życiu.

Konkurs został zorganizowany w ramach edukacyjnego programu „1000 pierwszych dni dla zdrowia”, poświęconego edukacji żywieniowej rodziców i opiekunów dzieci do 3. roku życia. Serdecznie dziękujemy wszystkim organizacjom za udział w konkursie i nadesłane projekty. Żałujemy, że nie mogliśmy wesprzeć wszystkich inicjatyw. Opis działań, które zostały nagrodzone oraz regulamin rozstrzygniętego konkursu znaleźć można na stronie www.1000dni.pl.