Badania: 84% Polaków chce aby sklepy przekazywały nadwyżki żyności na cele społeczne!

Instytut badawczy MillwardBrown, na zlecenie Federacji Polskich Banków Żywności, przeprowadził badania opinii publicznej. Wynika z nich, że Polacy uważają marnowanie żywności przez sieci handlowe w sytuacji, gdy wiele osób żyje w ubóstwie, za problem, który trzeba rozwiązać. Co więcej, ankietowani deklarują, że mogą partycypować w kosztach działań na rzecz rozwiązywania problemu.

Wyniki badań MillwardBrown na zlecenie Federacji Polskich Banków Żywności:

  • 84 % Polaków uważa, że niesprzedana żywność z supermarketów powinna trafić do organizacji społecznych.
  • 84 % Polaków deklaruje, że chętniej robiłoby zakupy w sklepie, wiedząc, że przekazuje on niesprzedaną żywność, która mogłaby się zmarnować, organizacjom społecznym.
  • 78 % Polaków deklaruje, że byłoby w stanie zapłacić 10 groszy więcej za zakupy w sklepie, który przekazuje niesprzedaną żywność organizacjom społecznym

Dobroczynność bez VAT! 

Żywię głęboką nadzieję, że wyniki tych badań zachęcą sieci handlowe, które jeszcze tego nie zrobiły, do podjęcia współpracy z Bankami Żywności. Zachęcam sieci handlowe do dobroczynności, tym bardziej że od 1 października 2013 r. prawo sprzyja darczyńcom. Nie trzeba już płacić podatku od darowizn żywności. Obecnie z Federacją Polskich Banków Żywności, w tym obszarze współpracują cztery sieci handlowe. – mówi Prezes Zarządu Federacji Polskich Banków Żywności Marek Borowski.
 

- Pierwszą siecią handlową, która rozpoczęła współpracę ogólnopolską z Federacją Polskich Banków Żywności jest Tesco. Od października 2013 roku Tesco przekazało Bankom Żywności przekazało już ponad 900 ton żywności. Współpracę z Bankami Żywności w obszarze zapobiegania marnowaniu żywności rozpoczęły także sieci: Auchan, Carrefour, Selgros oraz Makro. – dodaje Marek Borowski.

W 2013 roku w Polsce żyło 2,5 miliona osób o dochodach poniżej ustawowego minimum egzystencji wynoszącego 551 zł miesięcznie. (GUS 2014) Jednocześnie w Polsce marnują się ogromne ilości żywności, która mogłaby trafić do osób potrzebujących.

Jesteśmy specjalistami od zarządzania żywnością!

Banki Żywności to my czyli organizacje pozarządowe wyspecjalizowane w pozyskiwaniu, transportowaniu i dystrybucji produktów żywnościowych. Sprawna współpraca z darczyńcami żywności stanowi podstawę profesjonalnej pomocy udzielanej przez nas. Jesteśmy w stanie przyjąć i rozdysponować każdy asortyment, nawet produkty z bardzo krótkim terminem przydatności do spożycia także świeże i mrożonki, zachowując łańcuch chłodniczy i spełniając wszystkie kryteria bezpieczeństwa (system HACCP, stały nadzór sanepidu). apewnia także pełną sprawozdawczość odnośnie dystrybucji darowizny.