Już 116 sklepów regularnie przekazuje żywność do Banków Żywności

Od 2013 roku dystrybutorzy mają możliwość przekazywania żywności na cele społeczne nie będąc obciążanym podatkiem VAT od darowizn. Zmiana regulacji dała ogromną szansę na przekazywanie żywości na cele społeczne przez sieci handlowe we współpracy z Bankami Żywności.

Do tej pory stała współpraca, polegająca na regularnym przekazywaniu i odbiorze darowizn żywności, odbywa się przy zaangażowaniu 116 sklepów i sieci 32 Banków Żywności w całej Polsce. Od początku roku odebraliśmy już 826 ton zdatnych do spożycia produktów spożywczych.

Przekazywanie żywności dotyczy w pierwszej kolejności sklepów wielkopowierzchniowych, gdzie obrót żywnością jest większy, a tym samym możliwość większej ilości darowizn spożywczych. Stąd umowy współpracy są podpisane m.in. z sieciami Tesco, Carrefour, Auchan, Makro i Selgros.

W planach zagospodarowywania żywności z sieci handlowych, w najbliższym czasie, priorytetem jest zwiększenie ilości sklepów typu hipermarkety w stałej współpracy z Bankami Żywności, odbiór produktów świeżych: warzywa, owoce, pieczywo, ale również tych wymagających specjalnych warunków chłodniczych np. wędliny, sery, nabiał.

W naszych planach jest również budowa prężnej sieć organizacji partnerskich gotowych do odbioru żywności ze sklepów, które spełniając standardy Banków Żywności będą sprawnie i efektywnie współpracować również z mniejszymi formatami sklepów. 

Zapraszamy do współpracy przy przekazywaniu darowizn żywności. Służymy wsparciem przy przygotowywaniu procedur współpracy, informacją na temat zasad księgowania darowizn oraz możliwością korzystania z odpisów podatkowych.

Zainteresowanych prosimy o kontakt:
Dorota Napiórkowska 
koordynatorka ds. darowizn żywności z sieci handlowych
dorota.napiorkowska(at)bankizywnosci.pl
(22) 654 64 00, 735 962 909