Konferencja prasowa 14 X 2015 

14 X w Warszawie odbyła się konferencja prasowa z okazji Światowego Dnia Żywności pt. "Czy uczniowie marnują jedzenie?
W konferencji wziął udział Minister Rolnictwa Marek Sawicki oraz liczni eksperci. Na konferencji przedstawiliśmy najnowsze badania opinii publicznej nt. marnowania jedzenia. 

Czy polscy uczniowie szanują, czy  marnują jedzenie?

W ramach obchodów Światowego Dnia Żywności, Federacja Polskich Banków Żywności opublikowała  Raport Nie marnuj jedzenia 2015, który zawiera badania opinii publicznej nt. marnowania jedzenia w gospodarstwach domowych oraz przez uczniów.

Z badań MillwardBrown na zlecenie Federacji, wynika, że niemal wszyscy (91%) są zgodni , iż nauczyciele i pracownicy szkół powinni wprowadzić w szkołach działania ograniczające marnowanie żywności przez dzieci stołówki.  Jak zatem rozwiązać problem marnowania żywności przez uczniów w szkołach? 

  • Jednym z innowacyjnych pomysłów może być możliwość zabierania przez uczniów niewydanych lub nieskończonych posiłków ze szkolnych stołówek, aby zjeść je w domu, podzielić się bliskimi lub samotnymi, ubogimi sąsiadami. Aż 85% ankietowanych popiera ten pomysł.
     
  • Badania wskazują, że na spożywanie przez uczniów posiłków bez marnowania może mieć wpływ także reorganizacja przerwy śniadaniowej, tak, aby uczniowie mieli zapewnione jak najlepsze warunki do spożycia posiłku np. wydłużenie czasu przerwy (77%). 

  • Najbardziej poruszającym wynikiem jest opinia ankietowanych o polskich dzieciach, 3 na 4 osoby twierdzą, że  dzieci w Polsce nie szanują jedzenia. 

Zobacz galerię zdjęć z konferencji


Partnerem Strategicznym Światowego Dnia Żywności jest Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi 

Co i jak przygotować, aby drugie śniadanie nie wracało do domu?

Porady Agnieszki Markiewicz doświadczonej blogerki kulinarnej, 
mamy dwójki uczniów. 

Drugie śniadanie jest ważne!

Drugie śniadanie to posiłek, który powinien być zbilansowany i pełnowartościowy ponieważ musi dostarczyć dziecku energii  na cały dzień – przed nim nauka, zabawa i różne aktywności. 

Drugie śniadanie to przyjemność 

Drugie śniadanie ma być przyjemnością - nie eksperymentuj ! Nowe smaki wprowadzaj w domu, na drugie śniadanie przygotuj to co dziecko lubi, wtedy zje śniadanie w szkole ze smakiem.

Śniadanie na zamówienie! 

Ustal z dzieckiem dzień wcześniej co chce dostać  - jeśli „zamówi” kanapkę, sałatkę czy racuchy to przygotuj właśnie to – nie będzie wymówek, że
w śniadaniówce było coś czego dziecko nie chciało.

Porcja na miarę!

Daj dziecku taką porcję jaką jest w stanie zjeść; uwiadom mu, że jeśli porcja jest zbyt duża to może się podzielić, kanapkę  przekrój na pół, daj odpowiednią porcję sałatki. 

Urozmaicenie robi wrażenie 

Staraj się aby śniadanie nie było nudne – nawet jeśli dziecko najbardziej lubi „kanapki” to spakuj też  warzywa do pochrupania, proponuj coś innego – domowa granola z owocami, rozmaite wrapy, kawałek drożdżówki lub wytrawne   muffinki to też dobra propozycja!

Świeżość to podstawa!

Pakuj w odpowiednie pojemniki – ważne aby drugie śniadanie było smaczne po kilku godzinach od przygotowania. Kup odpowiednie śniadaniówki i pojemniki na żywność, które są bezpieczne,wybierz je razem z dzieckiem.

Śniadanie w rytmie pór roku 

Dostosuj drugie śniadanie do pory roku – wiosną i latem daj dziecku lekkie, pożywne śniadanie, jesienią i zimą postaw na bardziej sycące, energetyczne potrawy.

Podwieczorek na humorek 

Przygotuj dziecku zdrowy podwieczorek, który może zjeść po a nie zamiast drugiego śniadania – domowe muffinki, ciasteczka, chipsy jabłkowe, orzechy, pestki, suszone owoce. 

Zasada "4P" - sposób na marnowanie

Banki Żywności jako rozwiązanie śmierdzącej sprawy marnowania  chcą spopularyzować  wśród uczniów z pomocą rodziców i nauczycieli zasadę 4P.
Jej treść to: 
1. Pakuj starannie posiłek. 
2. Poproś o mniejsze porcje – w domu, na stołówce, czy w restauracji, jeśli wiesz, że nie dasz rady zjeść całej porcji.
3. Podziel się z innymi – nienadgryzioną kanapkę oraz nienapoczęty owoc lub sok możesz podarować koleżance lub koledze, jeśli nie chcesz jej zjeść.
4. Pięć posiłków dziennie - dobrze zbilansowanych i zaplanowanych o odpowiednich porach pozwala prawidłowo się odżywiać i przy okazji ograniczać marnowanie jedzenia (to co zaplanowana jest przez nas spożyte). 

Zasada "4P" - sposób na marnowanie

Banki Żywności jako rozwiązanie śmierdzącej sprawy marnowania  chcą spopularyzować  wśród uczniów z pomocą rodziców i nauczycieli zasadę 4P. Jej treść to: 
1. Pakuj starannie posiłek. 
2. Poproś o mniejsze porcje – w domu, na stołówce, czy w restauracji, jeśli wiesz, że nie dasz rady zjeść całej porcji.
3. Podziel się z innymi – nienadgryzioną kanapkę oraz nienapoczęty owoc lub sok możesz podarować koleżance lub koledze, jeśli nie chcesz jej zjeść.
4. Pięć posiłków dziennie - dobrze zbilansowanych i zaplanowanych o odpowiednich porach pozwala prawidłowo się odżywiać i przy okazji ograniczać marnowanie jedzenia (to co zaplanowana jest przez nas spożyte). 

Co Polacy marnują w swoich domach? 

Banki Żywności z MillwardBrown zbadały także skalę i przyczyny marnowania jedzenia przez konsumentów. Badania zostały przeprowadzone wśród konsumentów używających internetu `w wieku 18-75 lat w październiku br.
Aż 60% ankietowanych przyznaje, że regularnie marnuje jedzenie!  

Przyczyny marnowania żywności:

Produkty, które najczęściej wyrzucane są w polskich gospodarstwach domowych:

  


Pobierz Raport Federacji Polskich Banków Żywności  "Nie marnuj jedzenia 2015"


Raport_Nie_marnuj_jedzenia_2015.pdf


Przepisy blogerek - pomysły mam na pyszne, odżywcze śniadania bez marnowania:

Przepisy Agnieszki Markiewicz, Talerz Pokus TV

Przepisy Doty Szymborskiej http://oneginetatopa.blogspot.com

Przepisy Iwony Świerczyńskiej, bloGotowanie 


Przepisy_Iwony_Świerczyńskiej_z_bloga_bloGotowaniezpasją.doc

Przepisy_Agnieszki_Markiewicz_z_bloga_TalerzPokus.tv.doc

przepis_Doty_Szymborskiej_z bloga_oneginetatopa.doc


                        Partnerzy obchodów Światowego Dnia Żywności