Kulinarnie Mocni Edukatorzy z Banków Żywności

W listopadzie odbył się drugi zjazd 25 edukatorów z Banków Żywności, którzy prowadzą warsztaty kulinarne dla odbiorców żywności z POPŻ.  Był to intensywny, ale inspirujący czas, w czasie którego edukatorzy mieli okazję rozwijać swoje kulinarne pasje oraz wymieniać się kulinarnymi doświadczeniami.

Pierwszy dzień odbył się pod znakiem warsztataów „Jesień w słoiku”, które odbyły w Akademii Kulinarnej Whirlpool. To co łączy Banki żywności i Akademię Kulinarna Whirlpool to idea niemarnowania żywności. Dlatego Marco Ghia – Włoch, kucharz Akademii, zaproponował prosty i szybki sposób na wykorzystanie  sezonowych owoców i warzyw – konserwy z różnych odmian jabłek oraz dyni makaronowej. Edukatorzy podzieleni na grupy zajęli się przygotowaniem słodkich weków, które będą doskonałą przekąską na zimowe dni.

Drugi dzień zjazdu był poświęcony warsztatom kulinarnym będącym częścią projektu Kulinarnie Mocni, realizowanego wspólnie z partnerem biznesowym McCormick Polska, właścicielem marki Kamis. Warsztaty odbyły się w Studio Kulinarnym Kamis w Stefanowie, w miejscu gdzie znajduje się nowoczesna fabryka firmy McCormick Polska. Tematem przewodnim były kasze, ryż i makaron w smacznej i zdrowej odsłonie.

Pracy było dużo, bo szef kuchni przygotował specjalnie na te warsztaty 9 przepisów. Wśród nich dania obiadowe, desery, przystawki. Wszystkie potrawy z wykorzystanie bogatego świata ziół i przypraw. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu edukatorów oraz wsparciu szefa kuchni Macieja Wawryniuka, który sypał dobrymi radami kulinarnymi oraz kuchennymi ciekawostkami jak z rękawa, powstały tak wyśmienite dania, jak, m.in.: łazanki zapiekane z porem, kotlety z kaszy kuskus, gruszki z ryżem i cynamonem, tymbaliki z ryżu.

Zdobytą wiedzę oraz ciekawe pomysły na smaczne, zdrowe i niedrogie dania, Edukatorzy wykorzystają na warsztatach z odbiorcami żywności z programu żywnościowego POPŻ.