Niesamowity weekend: Polacy robili zakupy by się dzielić!

Zbiórkowe kosze w setkach sklepów, tysiące wolontariuszy i dziesiątki tysięcy klientów, którzy biorąc towar ze sklepowych półek myśleli nie także o tych, których nie znają, ale chcą im pomóc. W zeszłym roku jedzenie ze Świąteczne Zbiórki Żywności trafiło do 230 tys. osób. Oby w tym roku, 20-ta jubileuszowa Zbiórka organizowana przez Banki Żywności pobiła ten wynik!  

– Zbieraliśmy od piątku do niedzieli. Bardzo dziękujemy wszystkim tym, dzięki którym osoby potrzebujące będą miały wspaniałe święta: darczyńcom, wolontariuszom i oczywiście samym sklepom, bo bez nich nie udałoby się – podkreśla Monika Archicińska, koordynatorka ogólnopolskiej Świątecznej Zbiórki Żywności – Po dwudziestu latach i dwudziestu Świątecznych Zbiórkach Żywności mamy pewność, że piękny przedświątecznego zwyczaj dzielenia się zakupami zakorzenił się w Polsce. Idąc na zakupy czujemy mocno, że o jedzenie trzeba dbać, nie marnować go, bo może komuś dosłownie uratować życie – tłumaczy Marek Borowski, Prezes Federacji Polskich Banków Żywności.

W tym roku Świąteczna Zbiórka Żywności prowadzona była w 3500 sklepach w całej Polsce, przy koszach stanęło 50 000 wolontariuszy. – Wynik tej zbiórki podsumujemy 12 grudnia. To olbrzymia operacja logistyczna. Pamiętajmy, że w zeszłym roku Polacy przekazali nam łącznie ponad 800 ton  jedzenia! Ilość zebranej żywności zależy również od hojności naszych partnerów– zaznacza Marek Borowski.
- Od lat Tesco angażuje się w działania Banków Żywności. Niemarnowanie oraz przekazywanie żywności to idee niezwykle dla nas ważne. Sieć Tesco podczas trzydniowej Zbiórki dokładała do ofiarowanych przez naszych klientów produktów 20 proc. więcej od siebie. Chcemy tym podkreślić, że w pozytywnym działaniu można się wzajemnie napędzać – mówi Wojciech Sokół z Tesco Polska.

Świąteczna Zbiórka Żywności tak naprawdę wcale się nie zakończyła, bo nadal jest  prowadzona – w Internecie pod adresem www.charytatywni.allegro.pl – potrwa do 31 grudnia.

Banki Żywności i ich całoroczną działalność można wesprzeć również wysyłając charytatywny SMS o treści POMAGAM na numer 73265 koszt 3 zł + VAT.

-------------------------------------------------------------------------
Partnerzy

W tym roku partnerami strategicznym Świątecznej Zbiórki Żywności jest producent ziół i przypraw marki Kamis - firma McCormick Polska. Partnerami Jubileuszowymi są Lidl i Tesco oraz Saatchi & Saatchi.

Zbiórka odbyła  się w sklepach sieci handlowych: Tesco, Lidl, Auchan, Real, Biedronka, Stokrotka, Kaufland, Intermarche, Mila, Polomarket, Netto, Carrefour.   


O McCormick Polska:

Firma jest obecna w Polsce od 2011 roku. Jej główna siedziba znajduje się w Stefanowie. McCormick Polska zatrudnia 800 osób. Firma jest krajowym liderem w ilości sprzedaży na rynku przypraw i musztard, które oferuje pod markami KAMIS i Galeo. 
Od 2012 roku McCormick Polska jest Partnerem Strategicznym Świątecznej Zbiórki Żywności. W zeszłym roku firma McCormick Polska oraz Federacja Polskich Banków Żywności rozpoczęły realizację programu „Kulinarnie mocni”, w ramach którego edukują na temat doboru odpowiednich przypraw i ziół dla wydobycia oraz podkreślenia głębi smaku potraw złożonych z podstawowych składników. W kwietniu 2013 r. firma została wyróżniona nagrodą im. Jacka Kuronia przyznawaną przez Federację Polskich Banków Żywności, jako „Darczyńca roku 2012”. 

O Lidl:

Lidl Polska należy do międzynarodowej grupy przedsiębiorstw Lidl, w której skład wchodzą niezależne spółki prowadzące aktywną działalność na terenie całej Europy. Historia sieci Lidl sięga lat 30. XX wieku, a pierwsze sieci pod szyldem tej marki powstały w Niemczech w latach 70. XX wieku. Obecnie w wielu krajach Europy istnieje około 10.000 sklepów tej marki, a w Polsce 600. 
Każdego roku Lidl Polska włącza się w zbiórki Banków Żywności w okresie Wielkanocnym oraz przed Świętami Bożego Narodzenia. Jesteśmy dumni, że każda wspólna zbiórka Lidla i Banków Żywności to ok. 200 zaangażowanych sklepów i kilkadziesiąt ton żywności zebranej dzięki zaangażowaniu klientów. Po więcej informacji zapraszamy na stronę www.lidl.pl 

O Tesco:

Tesco Polska jest czołową siecią sklepów samoobsługowych na polskim rynku z ponad 400 sklepami, od hipermarketów po małe osiedlowe supermarkety. Firma zatrudnia ok. 28 tys. osób i oferuje klientom produkty ponad 3000 polskich dostawców. Co tydzień sklepy Tesco odwiedza 5 milionów klientów.
Tesco Polska współpracuje z Federacją Polskich Banków Żywności już od 2000 r., włączając się co roku wraz ze swoimi klientami w ogólnopolskie zbiórki żywności. W 2013 r. firma rozpoczęła swój autorski program przekazywania nadwyżek żywności ze sklepów do lokalnych Banków Żywności. Przez pierwsze trzy lata trwania programu, przekazanych zostało 2800 ton żywności.