Podsumowanie trzeciej edycji programu "1000 pierwszych dni dla zdrowia"

Z dużym sukcesem zakończyła się trzecia edycja Konkursu Grantowego edukacyjnego programu „1000 pierwszych dnia dla zdrowia”. Organizatorem konkursu jest Fundacja NUTRICIA i Federacja Polskich Banków Żywności. Już po raz trzeci pełniliśmy rolę operatora konkursu.

Podczas minionej edycji uczestnicy konkurs zrealizowali wiele unikalnych
i wartościowych projektów. Od maja do grudnia 2015 roku 23 Grantobiorców z całego kraju, z ogromnym zaangażowaniem zorganizowało aż 461 wydarzeń edukacyjnych. Na ich temat ukazało się  259 publikacji w mediach ogólnopolskich i regionalnych. Dzięki różnorodnym działaniom udało się dotrzeć do blisko 28 tysięcy bezpośrednich odbiorców, którzy dowiedzieli się jak ważne jest żywienie kobiet w ciąży oraz  dzieci w pierwszych latach ich życia. Jest to najlepszy wynik z dotychczasowych trzech edycji konkursu! 

Edukacyjne projekty realizowały m.in. publiczne żłobki, kluby dziecięce, organizacje pozarządowe, biblioteki publiczne oraz Banki Żywności w całym kraju. W projekty z zakresu prawidłowego żywienia kobiet w ciąży i dzieci
w pierwszych latach życia, ze szczególnym uwzględnieniem jakości i bezpieczeństwa żywności dla tej grupy, zaangażowaliśmy było wielu specjalistów. W spotkaniach i wykładach brali udział m.in.: pediatrzy, ginekolodzy, alergolodzy, dietetycy, położne, fizjoterapeuci czy doradcy laktacyjni.

W ramach działań wspólnie zrealizowaliśmy warsztaty i wykłady edukacyjne, pikniki i festyn, wystawy zdjęć, audycje radiowe i spoty filmowe, działania edukacyjne dla pracowników socjalnych, szkolenia dla firm cateringowych, audiobook.

Po raz kolejny przekonaliśmy się, że inicjatywy promujące prawidłowe żywieniowe, bezpieczeństwo żywności przeznaczonej dla niemowląt i małych dzieci oraz ideę programowania żywieniowego we wczesnym okresie życia są wciąż niezwykle potrzebne. Nasze działania podnoszą świadomość wśród rodziców, przyszłych rodziców, dziadków i opiekunów dzieci do 3. roku życia na temat roli prawidłowego odżywiania już w czasie ciąży i karmienia piersią oraz, w czasie rozszerzania diety dziecka.