Rozpoczęliśmy współpracę z firmą Whirpool. Razem będziemy edukować kulinarnie.

Firma Whirlpool sfinansuje i przeprowadzi warsztaty kulinarne dla kadry Banków Żywości. Banki Żywności zyskają certyfikowanych ekspertów z obszaru edukacji kulinarnej – jak nie marnować jedzenia, co umożliwi nam wzbogacenie działań pomocowych, które kierujemy do osób najuboższych. 

Osoby potrzebujące, które otrzymują wsparcie żywnościowe z Banków Żywności w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa będą mogły skorzystać z warsztatów, których celem jest zdobycie wiedzy o zdrowym odżywianiu
i przeciwdziałania marnowaniu żywności. Uczestnicy warsztatów dowiedzą się jak planować zakupy, przygotowywać odżywcze, niedrogie posiłki, jak odpowiednio przechowywać żywność i jak przygotowywać przetwory.  Dzięki temu wzmocnią swoje kompetencje samodzielnego prowadzenia gospodarstw domowych, nawiążą relacje społeczne oraz zdobędą  wiedzę na temat znaczenia prawidłowego żywienia dla stanu zdrowia.


Warsztaty kulinarne prowadzone przez Banki Żywności.

Akademia Kulinarna Whirlpool przygotuje kadrę Banków Żywności do przekazywania wiedzy i prowadzenia warsztatów. Akademia Kulinarna Whirlpool przygotuje także specjalny poradnik nt. przechowywania żywności i zapobiegania marnowaniu dla uczestników warsztatów. 

Warsztaty zostaną przeprowadzone w ramach Działań Towarzyszących Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa   2014-2020 współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym. Dzięki współpracy z Whirlpool Banki Żywności będą mogły wzbogacić ofertę działań dodatkowych w ramach PO PŻ. Technologia Supreme No Frost stosowana w produktach firmy Whirlpool doskonale wpisuje się w strategię Banków Żywności – zapobieganie marnowaniu żywności. Total No Frost stosowany w lodówkach Whirlpool, dzięki dwóm niezależnym obiegom powietrza zapewnia długotrwałą świeżość i nie wysusza przechowywanej żywności!