Warsztaty kulinarne dla Banków Żywności w Akademii Whirlpool. Wiedza pójdzie w całą Polskę!  

 W dniach 10-11 oraz 14-15 września br. w Akademii Kulinarnej Whirlpool, odbyły się fantastyczne warsztaty kulinarne dla kadry Banków Żywności. Na warsztatach wzmocniliśmy kompetencje w zakresie przekazywania wiedzy na tematy ekonomicznego gotowania, planowania zakupów i zapobiegania marnowaniu jedzenia i składników odżywczych.

Warsztaty przeprowadził Marco Ghia – Szef Akademii Kulinarnej Whirlpool w Warszawie. Uczestniczyło w nich 33 koordynatorów Działań Towarzyszących Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa realizowanego przez Federację Polskich Banków Żywności. Uczestnicy warsztatów zdobyli wiedzę, dzięki której będą mogli przekazywać wiedzę osobom potrzebującym  na terenie całej Polski.

Fotorelacja:

Warsztaty kulinarne prowadzone przez Banki Żywności.

 

Whirlpool i Federacja Polskich Banków Żywności przygotowały także pakiet poradników „Jak nie marnować żywności”. To kompendium wiedzy, w którym zostały zawarte najważniejsze wskazówki oraz rady: jak zredukować liczbę wyrzucanego jedzenia, w jaki sposób je zaoszczędzić oraz jak odpowiednio przechowywać produkty.  W poradniku znajdują się również informacje na temat skali marnowania jedzenia na świecie, a także terminach przydatności do spożycia.


Każdy z uczestników warsztatów dostarczy pakiety poradników do Banku Żywności i partnerskich organizacji charytatywnych w swoim regionie.