1000 pierwszych dni dla zdrowia

1000 pierwszych dni dla zdrowia

Dane

Zaangażowane Banki
Federacja Banków Żywności
Obszary działania
edukacja żywieniowa

O projekcie

„1000 Pierwszych dni dla zdrowia” to program edukacyjny, który powstał z inicjatywy Fundacji NUTRICIA. Jednym z partnerów realizujących program jest Federacja Polskich Banków Żywności. Celem projektu jest wprowadzenie prawidłowych nawyków żywieniowych u kobiet ciężarnych i najmłodszych dzieci oraz zmiana nieprawidłowych nawyków związanych z dietą.

Formuła programu uwzględnia specyficzne obszary specjalizacji wszystkich Partnerów, które realizują projekt. W ramach programu prowadzimy działania edukacyjne w regionach. Już po raz trzeci pełnimy rolę operatora konkursu. Projekty 6 Banków Żywności zrzeszonych w Federacji, które wygrają w  konkursie grantowym, przeprowadzą warsztaty edukacyjne dla rodziców, spotkania i prelekcje oraz punkty poradnicze i informacyjne. Projekty te będą skierowane do osób, które korzystają z pomocy żywnościowej Banków Żywności, oraz do placówek dla najmłodszych, np. żłobków.


„1000 Pierwszych dni dla zdrowia”  to okres pierwszych 3. lat życia dziecka. W tym czasie organizm dziecka zmienia się:

  • podwaja się jego wzrost
  • waga zwiększa się pięciokrotnie
  • kształtuje się metabolizm dziecka, który ma wpływ na dalsze zdrowie człowieka
  • kształtują się nawyki i zachowania żywieniowe.

Wyniki badań przeprowadzone przez Instytutu „Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka” oraz Instytutu Matki i Dziecka we współpracy z Fundacją NUTRICIA, są niepokojące:

  • wśród dzieci miedzy 6 a 12 miesiącem życia, jedynie 7% mam stosuje się do zaleceń żywieniowych dla niemowląt
  • ponad połowa dzieci w wieku 2-3 lata ma nieprawidłową masą ciała w stosunku do wzrostu
  • dzieci spożywają za dużo cukru, soli, za mało wapnia i witaminy D.

Projekt „1000 Pierwszych dni dla zdrowia”, jest odpowiedzią na istniejące problemy, wynikające z niewiedzy. Rodzice oraz opiekunowie dzieci do lat 3, są odpowiedzialni za zdrowie dziecka w późniejszych latach.

W Internecie działa platforma edukacyjna, na której rodzice znajdą wszystkie niezbędne informacje dotyczące żywienia. Strona dostępna jest pod adresem:
www.1000dni.pl

Przy pomocy platformy sprawdzić można m.in. rozwój dziecka na siatkach centylowych, obliczyć BMI dziecka, rozwiązać quiz, zapoznać się z zasadami żywienia dzieci do lat 3. oraz skorzystać z praktycznego kompendium wiedzy.

Dzięki realizacji projektu „ 1000 pierwszych dni przez 6 Banków Żywności, udało nam się dotrzeć do dużego grona m.in. do: rodziców, przyszłych rodziców, dziadków i opiekunów ze żłobków, ale także do osób ze środowisk zagrożonych wykluczeniem społecznym, m.in. do samotnych rodziców. 
Jak wynika z ewaluacji projektu nastąpiła pozytywna zmiana w świadomości wyżej wymienionych grup, dotycząca żywienia dzieci w pierwszych okresie życia dziecka.