22 października 2020

Kiś, nie marnuj! Warsztaty z robienia kiszonek

Kiś, nie marnuj ! – pod takim hasłem w zeszły piątek, 16 października, z okazji Światowego Dnia Żywności odbyły się warsztaty z robienia kiszonek ???????? Bo to przecież idealny sposób na niemarnowanie – ukisić można wiele warzyw i owoców, nie tylko ogórkami i kapustą kiszonki żyją.  Kiszenie jest wszak jedną z najstarszych metod konserwowania i przechowywania żywności, od niedawna coraz bardziej popularną i nawet zapanowała na nie swego rodzaju moda – co nas bardzo cieszy! Nie mówiąc o tym, że kiszonki są bardzo zdrowe i pyszne.

My tym razem w programie mieliśmy klasyczne kimchi, kalafiora curry, zimową surówkę z uratowanych warzyw i zakwas z buraków na Święta. Było fantastycznie, słoiki prezentowały się pięknie, czekamy na recenzje po otwarciu!

Bardzo dziękujemy uczestnikom i prowadzącemu Tomkowi Czajkowskiemu z bloga Magiczny Składnik oraz partnerom Ambition i Zielona Skrzynka

I jeszcze podzielimy się jednym z przepisów – na klasyczne kimchi.

Klasyczne kimchi z kapusty pekińskiej

Składniki – warzywa
kapusta pekińska 1 szt
sól morska drobna 50 gr
marchewka 1 szt
cebulka dymka (biała i zielona część) 2 szt
biała rzepa 200 gr

Składniki – pasta do kimchi
czosnek 2 ząbki
imbir 50 gr
cebulka szalotka 1 szt
koreańska papryka gochugaru 10-30 gr (1-3 Ł)
sos rybny (opcjonalnie) 20 ml
sos sojowy 50 ml
cukier 20 gr
jabłko 1 szt
kleik ryżowy 100 ml

Wykonanie:

1. Kroimy kapustę pekińską w mniejsze części, przekładamy do miski i solimy. Wcieramy sól w kapustę i odkładamy na minimum 2 godziny. W międzyczasie ugniatamy dłońmi, żeby kapusta szybciej zmiękła.

2. Po tym czasie kapustę płuczemy z nadmiaru soli, odsączamy i przekładamy do miski. Dodajemy pozostałe warzywa. Marchew i rzepę kroimy w cienkie półplasterki, a dymkę w grube plastry. Mieszamy w misce razem z kapustą.

3. Kapustę nacieramy pastą przygotowaną z podanych wyżej składników. Składniki na pastę przekładamy do wysokiego naczynia i miksujemy za pomocą blendera. Składniki możemy modyfikować wedle uznania, można nie dodawać sosu rybnego (wtedy kimchi będzie wegańskie), można dodać mniej lub więcej ostrej papryki. Pasta powinna jednak zawierać imbir, czosnek i szalotkę.

4. Kapustę połączoną z pastą przekładamy do słoików i dokładnie ugniatamy. Przykrywamy ręcznikiem papierowym i delikatnie zakręcamy. Fermentujemy w temperaturze otoczenia przez 2-3 dni. W międzyczasie ugniatamy za pomocą łyżki, żeby odgazować kimchi. Po tym czasie przekładamy do lodówki. Kimchi jest gotowa po ok. 2 tygodniach, wtedy zakręcamy słoik bez ręcznika. Kimchi można trzymać nawet kilka lat. Sok z kimchi jest świetnym eliksirem zdrowia.

25 marca 2024

195 ton w Wielkanocnej Zbiórce Żywności

Banki Żywności zakończyły pierwszy etap Wielkanocnej Zbiórki Żywności w 2024 roku, w który zaangażowały się sieci handlowe w całej Polsce. Ciągle trwa zbiórka online na stronie https://zbiorkazywnosci.pl/,... czytaj dalej

13 marca 2024

Stawka VAT na żywność – stanowisko Banków Żywności

Federacja Polskich Banków Żywności z niepokojem przyjęła decyzję Ministerstwa Finansów z dnia 12 marca br. o nieprzedłużaniu okresowego obniżenia stawki VAT na podstawowe produkty spożywcze. Oznacza to, że... czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności