4 czerwca 2020

Zakończenie kolejnego etapu projektu. Nowe dane o skali marnowania żywności coraz bliżej

Przez ostatnie półtora roku naukowcy z SGGW i IOŚ badali co my, Polacy, robimy z żywnością – ile kupujemy, jak gotujemy i czy marnujemy jedzenie. Właśnie zakończyliśmy fazę badawczą w projekcie pt. „Opracowanie systemu monitorowania marnowanej żywności i efektywnego programu racjonalizacji strat i ograniczania marnotrawstwa żywności” (PROM). Na pełny raport zbiorczy przyjdzie nam jeszcze chwilę poczekać, ale już wiemy, że warto!

W pierwszym etapie projektu PROM zależało nam na dokładnym sprawdzeniu, co się dzieje z żywnością i próbie odpowiedzi na pytanie, jak Polacy podchodzą do kwestii marnowania żywności. Za nami prace laboratoryjne (mikrobiologiczne i fizyko-chemiczne), badania ankietowe, jakościowe i wywiady. Analizowaliśmy poziom strat i marnotrawstwa żywności w 7 sektorach rolno-spożywczych (owocowo-warzywny, piekarsko-ciastkarski, mięsny, mleczarski, rybny, zbożowy, rzepaku i rzepiku) oraz w pozostałych ogniwach łańcucha żywności: pozyskiwanie surowca, przetwórstwo żywności, transport i magazynowanie. Badaniom poddaliśmy postępowanie z żywnością w handlu, zakładach gastronomicznych oraz w gospodarstwach domowych w aspekcie zapobiegania jego startom i marnowaniu.

Naukowcy przebadali laboratoryjnie produkty oznakowane „najlepiej spożyć przed” w 5 kategoriach produktów: mleko i przetwory mleczne, produkty zbożowe, produkty owocowo-warzywne, produkty mięsne i rybne, sosy i dania gotowe.

Powstała także analiza sytuacji organizacji, które zajmują się pomocą żywnościową we współpracy z Bankami Żywności. Okazuje się, że w niektórych przypadkach problemem bywa nawet dostęp do lodówki czy innych podstawowych sprzętów kuchennych. Za ten element badań odpowiedzialna była Federacja Polskich Banków Żywności.

Z pierwszej fazy projektu mamy łącznie kilkadziesiąt dokumentów, raportów, diagnoz. Byliśmy na  30 konferencjach ,  opublikowaliśmy ponad 20 artykułów w czasopismach naukowych i branżowych. Teraz zbieramy całość i przechodzimy do drugiego etapu prac, czyli fazy przygotowania do zastosowania. Liderem PROMu jest nadal FPBŻ, za to dołączają nowi partnerzy zadań, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa  i Polskie Towarzystwo Technologów Żywności.

KOWR jest odpowiedzialny za opracowanie „Krajowej strategii ograniczania strat i marnotrawstwa żywności” a PTTŻ za „Procedurę przekazywania żywności na cele społeczne – pilotaż”.

Pełny raport już niedługo!

 

2 kwietnia 2025

Rada Działalności Pożytku Publicznego utrzymuje krytyczne stanowisko wobec obowiązku audytu OPP i apeluje o zmiany ustawowe

Rada Działalności Pożytku Publicznego (RDPP) podtrzymała negatywne stanowisko wobec obowiązku badania sprawozdań finansowych organizacji pożytku publicznego (OPP). Rada krytycznie odniosła się do aktualnych... czytaj dalej

31 marca 2025

Żywność dla potrzebujących – Banki Żywności zapraszają na Wielkanocną Zbiórkę Żywności

W dniach 4 i 5 kwietnia Banki Żywności organizują kolejną Wielkanocną Zbiórkę Żywności na rzecz osób potrzebujących. Polacy będą mogli pomóc w ponad 1 300 sklepach w Polsce, a także poprzez charytatywny sklep... czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności

Ustawienia dostępności