23 stycznia 2023
672 tysiące beneficjentów Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa w 2022 roku
Aż 672 074 osoby potrzebujące otrzymały wsparcie w roku 2022 w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa finansowanego z Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym. Przekazano 15 758 ton żywności, z której przygotowano prawie 1 milion posiłków oraz ponad 2 miliony paczek żywnościowych.
Z pomocy oferowanej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa mogą skorzystać m.in osoby ubogie, potrzebujące, osoby starsze, chore, bezrobotne, niepełnosprawne, które uzyskały skierowanie z Ośrodka Pomocy Społecznej. Paczki i posiłki trafiły do beneficjentów w całej Polsce we współpracy 32 Banków Żywności i 1423 lokalnych organizacji partnerskich. W 2022 roku ze wsparcia skorzystało aż 672 074 osoby, które otrzymały artykuły spożywcze, w tym m.in. makaron, ryż, mleko, konserwy (warzywne, mięsne i rybne), płatki owsiane, olej czy cukier.
– W 2022 roku cały łańcuch pomocy żywnościowej stanął w obliczu nowych wyzwań, jakimi był wzrost inflacji oraz wojna w Ukrainie. Dzięki takim programom jak POPŻ możemy skutecznie docierać do osób potrzebujących i zapewnić im wsparcie – mówi Beata Ciepła, Prezes Federacji Polskich Banków Żywności.
Programowi Operacyjnemu Pomoc Żywnościowa towarzyszą również działania, których celem jest edukacja w zakresie m.in. wiedzy z dietetyki, finansów czy niemarnowania żywności. W trakcie Podprogramu 2021 trenerzy Banków Żywności zrealizowali łącznie prawie 3 tysiące działań dla 36,5 tysiąca osób. Uczestnicy zajęć mogli poznać zdrowe i smaczne przepisy, dowiedzieć się jak efektywnie zarządzać swoimi wydatkami czy w jaki sposób uniknąć marnowania żywności.
Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa 2014-2020 jest projektem realizowanym w ramach Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym (Fund for European Aid to the Most Deprived – FEAD). Jego celem jest zapewnianie wsparcia osobom najuboższym. Za zarządzanie programem odpowiada Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.