5 września 2022

Jak Banki Żywności wspólnie z Auchan oraz Donateo zmieniają świat na lepszy dzięki mikro-datkom

Od lipca 2022 roku klienci Auchan płacąc kartą za swoje codzienne zakupy mogą przekazać mikro-datek na rzecz Banków Żywności. W ten sposób darczyńcy uratowali 1 275 ton żywności, co zapewniło 2,7 mln posiłków dla osób potrzebujących. Partnerem technologicznym przedsięwzięcia jest Donateo – dostawca nowoczesnej aplikacji, dzięki której możliwe jest bezgotówkowe przekazanie datku dla organizacji charytatywnych w bezpośredni, bezpieczny i szybki sposób.

W Polsce 1,6 mln osób żyje poniżej poziomu skrajnego ubóstwa, co oznacza, że na miesięczne utrzymanie dysponują one kwotą mniejszą niż 692 zł, czyli ok. 23 zł dziennie. Dodatkowego wsparcia wymagają również osoby uchodźcze z Ukrainy. Jednocześnie co roku marnuje się 4,8 mln ton żywności.

Tylko w 2021 roku Banki Żywności wsparły ok. 1,5 mln osób potrzebujących w Polsce, przekazując łącznie ponad 58 000 ton żywności na cele społeczne. Jednak skala potrzeb jest dużo większa i wciąż rośnie, w związku z sytuacją makroekonomiczną w Polsce oraz wojną w Ukrainie. Każdy mikro-datek jest dla nas bezcenny, bo umożliwia nam niesienie dodatkowej pomocy – mówi Beata Ciepła, Prezes Federacji Polskich Banków Żywności.

Pierwszą siecią, w której trwa zbiórka mikro-datków na rzecz Banków Żywności jest sieć Auchan, współpracująca z Federacją Polskich Banków Żywności od 2014 roku. W ciągu pierwszych dwóch miesięcy akcji, klienci Auchan zebrali kwotę, dzięki której uda się uratować 1 275 ton żywności. To umożliwi przygotowanie 2,7 mln posiłków przez osoby potrzebujące.

Kwestia niemarnowania żywności nabiera w ostatnim czasie jeszcze większego znaczenia. Polacy chętnie włączają się w różne aktywności na rzecz jej niemarnowania. Przekonaliśmy się o tym wielokrotnie przy okazji akcji organizowanych przez naszą sieć. Obecnie po raz kolejny zapraszamy naszych klientów do wsparcia Banków Żywności, tym razem poprzez aplikację Donateo. Jesteśmy przekonani, że klienci docenią, możliwość uratowania żywności przed zmarnowaniem i przekazania jej potrzebującym zaledwie w kilka sekund dzięki nowoczesnej platformie jaką jest Donateo – mówi Dorota Patejko, dyrektor komunikacji i CSR Auchan Retail Polska.

Mikro-datek za pomocą aplikacji Donateo można przekazać w trakcie dokonywania płatności za zakupy kartą – na terminalu wyświetli się pytanie o mikro-datek. Aby wyrazić zgodę na jego doliczenie należy wybrać zielony przycisk. Zostanie on wyliczony automatycznie i proporcjonalnie od kwoty za zakupów. Informacja o mikro-datku znajdzie się na potwierdzeniu niefiskalnym. W przypadku rezygnacji z mikro-datku w momencie płacenia, należy wcisnąć przycisk z czerwonym krzyżykiem.

To istotny kamień milowy nie tylko dla branży retail, lecz także dla organizacji charytatywnych. Docieramy do ogromnej rzeszy potencjalnych darczyńców, którzy mogą w szybki i przyjemny sposób wesprzeć ważne cele, wyłącznie poprzez wybranie „TAK” na terminalu płatniczym. W pędzie dnia codziennego mamy szansę wesprzeć potrzebujących. Naszym głównym celem jest sprawienie, aby dobroczynność była dostępna, przejrzysta i zachęcająca – mówi Krzysztof Adamski, CEO BetterPOS i pomysłodawca Donateo.

27 czerwca 2024

Żywność dla potrzebujących. Banki Żywności rozpoczynają dystrybucję w ramach Funduszy Europejskich Na Pomoc Żywnościową

Na terenie całej Polski rusza największy program wsparcia żywnościowego dla osób potrzebujących: Fundusze Europejskie Na Pomoc Żywnościową 2021-2027, który jest kontynuacją Programu Operacyjnego Pomoc... czytaj dalej

25 czerwca 2024

Wzmocnienie sieci Banków Żywności – rusza nowych projekt w ramach PROO

Działania Banków Żywności, realizowane w ramach Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich (PROO) mają odpowiedzieć na najważniejsze problemy związane z wypełnianiem misji niesienia pomocy żywnościowej. Należą... czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności