18 stycznia 2019

Banki Żywności i marka Ambition zaprosili na Wigilię tych, których nie zaprasza nikt.

Blisko 6000 osób z 15 miejscowości wzięło udział w spotkaniach wigilijnych w ramach akcji „Postaw talerz na Święta” organizowanej już drugi rok z rzędu przez markę Ambition i firmę Dajar oraz Banki Żywności. Akcja skierowana jest do osób będących w trudnej sytuacji życiowej.

Niestety nie każdy ma możliwość spędzenia Świąt wśród najbliższych, przy bogato zastawionym stole. W 2017 roku, dzięki akcji „Postaw talerz na Święta” w spotkaniach wigilijnych wzięło udział ponad 2300 osób. Cieszymy się, że również w 2018 roku Banki Żywności otrzymały wsparcie i mogły zorganizować Wigilię dla tych, których nie zaprasza nikt. Pomoc finansowa marki Ambition była tym razem jeszcze większa, dzięki czemu prawie potroiliśmy  skalę przedsięwzięcia. Przy wigilijnym stole podczas 23 spotkań zorganizowanych w 15 miejscowościach, spotkało się blisko 6000 osób. Spotkania lokalne  Banki Żywności w Chorzowie, Elblągu, Toruniu, Tarnobrzegu, Siedlcach, Opolu, Lublinie, Olsztynie, Chojnicach i Warszawie. Cieszymy się, że tym prostym gestem mogliśmy dostarczyć wielu wzruszeń i radości osobom samotnym – mówi Dorota Jezierska, Wiceprezes Federacji Polskich Banków Żywności.

W spotkaniach świątecznych uczestniczyły m.in.: dzieci ze środowisk dysfunkcyjnych, rodziny zagrożone wykluczeniem społecznym, osoby niepełnosprawne, starsze, samotne.  Wiele z nich korzysta systematycznie ze wsparcia Banków Żywności.

Na wigilijnych stołach nie zabrakło tradycyjnych potraw wigilijnych jak chociażby barszczu, pasztecików z kapustą i grzybami, pierogów, przeróżnych potraw rybnych, sałatek śledziowych oraz ciast i owoców. Dla każdego uczestnika przygotowano drobny prezent. Choć do wspólnego stołu zasiadło wiele obcych sobie osób, to dobre życzenia, dzielenie się opłatkiem i wspólne kolędowanie zjednywały ludzi i ogrzewały atmosferę. Krzątający się wśród stołów wolontariusze, napełniający zebranym talerze, także nie szczędzili nikomu serdecznych słów.

Banki Żywności oprócz organizowania świątecznych spotkań dla potrzebujących, na co dzień współpracują z ponad 3500 organizacji pomocowych, przekazując ponad 80 tysięcy ton żywności rocznie. Jedzenie trafia do świetlic, ognisk wychowawczych dla młodzieży, organizacji pomagających dzieciom, domów samotnej matki, jadłodajni i innych organizacji, które prowadzą zbiorowe żywienie bądź przekazują żywność bezpośrednio osobom potrzebującym. Pomoc zapewniana przez Banki Żywności wciąż jest w Polsce potrzebna, ponieważ poniżej ustawowej granicy ubóstwa żyje wciąż ponad 4,1 mln osób a 1,6 mln w ubóstwie skrajnym.

 

23 października 2019

Zapytanie ofertowe

Jesteśmy Federacją Polskich Banków Żywności, którą tworzą Banki Żywności działające na terenie całego kraju. Wszystkie 31 Banków są organizacjami pozarządowymi o statusie stowarzyszenia lub fundacji, które... czytaj dalej

18 października 2019

Akcja charytatywna #DobraPaczka – Too Good To Go na rzecz Federacji Polskich Banków Żywności

150 krajów bierze czynny udział w tej edycji Światowego Dnia Żywności ONZ. Rządy, firmy, NGO, media, ludzie – wszyscy razem promują świadomość na temat tych, którzy doświadczają głodu i tego, by zdrowa... czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności