Głównym celem Banku Żywności jest przeciwdziałanie marnotrawstwu żywności oraz zmniejszenie obszarów niedożywienia i głodu w całej społeczności lokalnej, a szczególnie wśród dzieci, w rodzinach ubogich, wielodzietnych, bezrobotnych, borykających się z niepełnosprawnością i chorobą, a także wśród wszelkich osób korzystających ze wsparcia ośrodków pomocy społecznej oraz organizacji pozarządowych, prowadzących działania w sferze zadań publicznych
Idea utworzenia Banku Żywności w Siedlcach narodziła się w 2000 roku. 13 lipca 2001 roku Bank Żywności w Siedlcach został zarejestrowany w Sądzie Gospodarczym w Warszawie. W tym samym roku, z okazji świąt Bożego Narodzenia, zorganizowaliśmy pierwszą zbiórkę żywności na terenie miasta Siedlce. Bank Żywności w Siedlcach aktywnie włącza się również w dystrybucję żywności w ramach programu, którego inicjatorem jest Unia Europejska oraz był realizatorem programu Embargo dla Rosji ( odbiór warzyw i owoców).
Sposoby działania:
1) wyszukiwanie rezerw żywności produkowanej w nadmiarze;
2) pozyskiwanie żywności, szczególnie niehandlowej, o krótkich terminach przydatności do spożycia;
3) promowanie postaw przeciwdziałających marnowaniu żywności lub jej utylizacji;
4) edukacja w zakresie prawidłowego odżywiania i kształtowania postaw społecznych
Efekty działalności
Ciężka i wytrwała praca sprawiła, że Bank Żywności w Siedlcach obecnie zrzesza ponad 100 organizacji pod opieką których znajduje się około 19.000 osób. Bank Żywności działa w rejonie powiatów: garwolińskiego, łosickiego, mińskiego, ostrowskiego, siedleckiego, sokołowskiego oraz węgrowskiego. Bank Żywności w Siedlcach z roku na rok sukcesywnie zwiększa ilość pozyskanej żywności.
Dowiesz się, jak nie marnować jedzenia oraz w jaki sposób działają Banki Żywności.
Ratujemy żywność i przekazujemy ją potrzebującym.
Zapisz się na newsletter