45% Polaków wyrzuca jedzenie – badania Banków Żywności

Aż 45% Polaków przyznaje się do marnowania żywności w domach, a wśród produktów które najczęściej lądują w koszach są: pieczywo, wędliny, warzywa i owoce. Federacja Polskich Banków Żywności opublikowała najnowszy raport “Nie Marnuj Jedzenia 2024” na temat skali marnowania jedzenia w Polsce.

W polskich gospodarstwach domowych rocznie marnuje się prawie 3 miliony ton żywności – jednocześnie aż 6,6% Polaków żyje poniżej progu ubóstwa. Na potrzeby raportu “Nie Marnuj Jedzenia 2024”, Banki Żywności przeprowadziły badania na grupie 1000 osób i zapytały o zwyczaje dotyczące marnowania jedzenia.

W tegorocznym badaniu aż 45% respondentów przyznaje się do wyrzucania jedzenia przynajmniej od czasu do czasu. Wynik ten wskazuje na znaczącą skalę problemu, który ma nie tylko negatywny wpływ na domowy budżet, ale także na środowisko naturalne, przyczyniając się do marnowania zasobów i emisji gazów cieplarnianych związanych z produkcją i utylizacją żywności. Pozytywnym sygnałem, jest jednak spadek deklaracji o marnowaniu żywności aż o 11 punktów procentowych w porównaniu z 2023 rokiem, a także wysoki odsetek 45% respondentów deklarujących, że nie marnują żywności.

Marnowanie żywności to nie tylko problem ekologiczny, ale również społeczny i ekonomiczny. Raport Federacji Polskich Banków Żywności pokazuje, jak od dawna i głęboko zakorzenione jest to zjawisko – mówi Beata Ciepła, prezes zarządu Federacji Polskich Banków Żywności. – Dlatego żywność, którą jako Banki Żywności ratujemy przed zmarnowaniem, ma dla nas ogromną wartość – można ją przekazać na rzecz osób potrzebujących, co stanowi kluczowy element naszej działalności. Chcemy, aby ludzie postrzegali jedzenie jako cenny zasób, który każdy powinien szanować i mądrze wykorzystywać.

Dlaczego chleb ląduje w koszu?

Częstotliwość marnowania żywności pozostaje na zbliżonym poziomie co w 2023 roku. Niestety, największy odsetek osób deklaruje, że wyrzuca żywność do kosza parę razy w miesiącu (27%). Te dane pokazują, że choć nie jest to codzienna praktyka, problem marnowania jedzenia jest nadal obecny w wielu domach. Częste marnowanie jedzenia wynika przede wszystkim z upływu terminu przydatności do spożycia, niewłaściwego planowania posiłków, nadmiernych zakupów i niewłaściwego przechowywania żywności.

Aż u dwóch trzecich respondentów w koszu ląduje pieczywo – od lat, nieprzerwanie, jest to najczęściej marnowany produkt spożywczy w Polsce. Wynik ten nie jest zaskakujący, biorąc pod uwagę krótki okres trwałości tego produktu oraz jego powszechność w codziennej diecie. Na kolejnych miejscach znalazły się wędliny (36%), warzywa (34%) oraz owoce (30%), co wskazuje na to, że produkty łatwo psujące się, wymagające odpowiedniego przechowywania i szybkiej konsumpcji, są najczęściej wyrzucane.

Jako Lidl Polska, traktujemy zapobieganie marnowaniu żywności jako jeden z naszych priorytetów. Naszą misją jest nie tylko oferowanie produktów wysokiej jakości w niskich cenach, wyprodukowanych w sposób zrównoważony, ale także aktywne wdrażanie rozwiązań, które zmniejszą ilość wyrzucanego jedzenia. W ramach tej misji realizujemy szereg inicjatyw – od przecen produktów zbliżających się do końca terminu przydatności, przez intensywne programy edukacyjne dla klientów, aż po współpracę z organizacjami charytatywnymi, którym regularnie przekazujemy żywność. – dodaje Aleksandra Robaszkiewicz, Dyrektorka ds. Corporate Affairs i CSR w Lidl Polska.

Światowy Dzień Żywności

16 października obchodzony jest Światowy Dzień Żywności. Z okazji tego wyjątkowego wydarzenia, każdego roku Federacja Polskich Banków Żywności publikuje specjalny Raport zawierający statystyki oraz badania na temat marnowania żywności w Polsce. Jego celem jest zwrócenie uwagi na rosnącą skalę wyrzucania jedzenia oraz mobilizacja do zmiany dotychczasowych postaw.

POBIERZ RAPORT

Lead magnet - pobranie pdf ŚDŻ 2024
Zgoda na przesłanie materiałów

„Podróż do Krainy Zdrowia” uczy, jak wspólnie budować zdrową przyszłość dzieci

Banki Żywności i Fundacja Auchan startują z nową akcją edukacyjną „Podróż do Krainy Zdrowia”. Inicjatywa ma na celu promowanie zdrowego stylu życia wśród rodzin, a także edukację dzieci i rodziców w zakresie prawidłowego odżywiania i niemarnowania żywności, a także wspieranie nauczycieli przedszkolnych w prowadzeniu zajęć na ten temat. 

W ramach programu „Podróż do Krainy Zdrowia” rodziny mogą korzystać z darmowych ebooków i materiałów edukacyjnych, które pokazują, jak krok po kroku wprowadzać zdrowsze nawyki. Treści te zostały zaprojektowane w sposób angażujący zarówno dzieci, jak i dorosłych, a oferowane zadania i aktywności mają na celu uczynić zdrowy styl życia przyjemnym i dostępnym dla każdego. 

„Podróż do Krainy Zdrowia” to również wsparcie dla nauczycieli, którzy odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu zdrowych nawyków u dzieci. Program oferuje nauczycielom gotowe scenariusze lekcji oraz materiały dydaktyczne, które krok po kroku uczą przedszkolaków podstaw zdrowego odżywiania. Każda lekcja obejmuje tematy związane z komponowaniem wartościowych posiłków, minimalizowaniem marnowania żywności oraz spożywaniem zdrowych przekąsek. Dodatkowo, materiały dydaktyczne są wzbogacone o atrakcyjne karty pracy i prezentacje, a także grę planszową „Dobry dzień”, która wprowadza dzieci w temat zdrowego stylu życia poprzez zabawę. W grze mali uczestnicy podejmują decyzje, które kształtują ich „zdrowy dzień”, ucząc się, jak wybierać zdrowe posiłki i aktywność fizyczną. 

W ramach projektu dzieci mają również możliwość wzięcia udziału w warsztatach kulinarnych, prowadzonych przez specjalistów z Banków Żywności. Dzięki nim najmłodsi dowiedzą się, jak samodzielnie przygotowywać zdrowe posiłki i dlaczego warto włączyć do diety więcej warzyw. Warsztaty te to także doskonała okazja, by nauczyć dzieci, jak efektywnie ograniczać marnowanie jedzenia. Aby jeszcze bardziej wesprzeć nauczycieli w realizacji zajęć, każdy z nich otrzymuje bon o wartości 200 zł na zakupy potrzebnych produktów, co umożliwia wprowadzenie zdobytej wiedzy w praktyczne działania w przedszkolach. 

„Podróż do Krainy Zdrowia” to doskonała okazja, by rodzice i dzieci wspólnie odkrywali, jak małe zmiany w diecie mogą wpłynąć na zdrowie całej rodziny. Wprowadzając proste nawyki, jak wybór zdrowych przekąsek czy regularne wspólne posiłki, rodziny mogą tworzyć zdrową przyszłość i unikać marnowania jedzenia – krok po kroku. Darmowe materiały do pobrania są dostępne na stronie https://krainazdrowia.edu.pl/  

Zbiórki Banków Żywności dla powodzian w sklepach

Banki Żywności uruchomiły zbiórki darowizn dla powodzian we współpracy z sieciami handlowymi Lidl, MAKRO, Netto i Polomarket. Każdy może przekazać żywność i środki higieniczne na rzecz osób poszkodowanych przez żywioł. 

Wezbrane rzeki zniszczyły dobytek tysięcy ludzi. Zalały prywatne zapasy jedzenia, sklepy spożywcze i magazyny żywności. W regionach, które ucierpiały z powodu żywiołu działają Banki Żywności. Teraz każdy może dołączyć do akcji pomocy, dzięki zbiórkom w wybranych sklepach sieci Lidl, MAKRO, Netto i Polomarket. 

Banki Żywności apelują o przekazywanie przede wszystkim dań gotowych typu instant lub w słoikach, pieczywa suchego długoterminowego, konserw mięsnych i warzywnych oraz środków higienicznych. 

– W czasie kryzysu bardzo ważne jest mądre pomaganie, aby żadna darowizna nie zmarnowała się. Dlatego Banki Żywności koordynują przekazywanie wsparcia do miejsc, w których jest to najbardziej potrzebne. W tym momencie ofiary powodzi najbardziej potrzebują żywności suchej i środków higienicznych – podkreśliła Beata Ciepła, Prezes Zarządu Federacji Polskich Banków Żywności.   

Banki Żywności prowadzą również zbiórkę finansową. Darowiznę w dowolnej wysokości można przekazać: 

Banki Żywności ruszają ze zbiórką dla powodzian i apelują do biznesu o darowizny żywności

Banki Żywności uruchomiły zbiórkę finansową na rzecz niesienia pomocy ofiarom powodzi i jednocześnie zwracają się z pilnym apelem do przedstawicieli biznesu o przekazywanie darowizn w postaci suchej żywności z długim terminem przydatności do spożycia.
Wezbrane rzeki zniszczyły dobytek tysięcy ludzi. Zalały prywatne zapasy jedzenia, sklepy spożywcze i magazyny żywności. Ujęcia wody nie działają, woda z kranu nie nadaje się do picia. Mieszkańcom Dolnego Śląska i Opolszczyzny potrzebne są podstawowe produkty.
Banki Żywności ruszają do pomocy powodzianom. Będziemy przekazywać żywność suchą, wodę butelkowaną i środki higieniczne – tam, gdzie będą najbardziej potrzebne. Każdy może wesprzeć te działania w tym trudnym momencie.
– W tych dramatycznych momentach wiem, że Polacy okażą swoją nadzwyczajną solidarność. W tym momencie nie znamy jeszcze prawdziwej skali potrzeb, ale pomoc żywnościowa będzie potrzebna osobom poddanym ewakuacji, jak i tym, którzy pozostali na zalanych terenach. Oni na nas liczą, a ja mam pewność, że ich nie zawiedziemy – podkreśliła Beata Ciepła, Prezes Zarządu Federacji Polskich Banków Żywności.
Jednocześnie Federacja Polskich Banków Żywności zwraca się z gorącym apelem do środowisk biznesowych o przekazywanie darowizn w postaci żywności suchej i z długim terminem przydatności do spożycia, wody butelkowanej i środków higieny. Sieć trzydziestu jeden Banków Żywności jest w stanie skoordynować każdy transport z dowolnego zakątka Polski.

Konferencja otwierająca Program FEPŻ 2021-2027

10 września Federacja Polskich Banków Żywności wzięła udział w konferencji otwierającej Program Fundusze Europejskie Na Pomoc Żywnościową 2021-2027. W panelu dyskusyjnym Beata Ciepła, prezes Federacji Polskich Banków Żywności, mówiła między innymi o doświadczeniach płynących z poprzednich programów unijnych i tym, co należy zmienić w przyszłości w funkcjonowaniu programów takich jak FEPŻ.

Podczas konferencji głos zabrała Pani Katarzyna Nowakowska, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, a także Pan Christoph Nerlich, kierujący Działem ds. Polski, Czech i Słowacji w Dyrekcji Generalnej ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa zaprezentował główne założenia dla Podprogramu 2023 i Podprogramu 2024. Z kolei przedstawiciele Departamentu Pomocy Społecznej podsumowali historię 20 lat Polski w Unii Europejskiej w kontekście programów żywnościowych PEAD i FEAD.

#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie

Konferencja prasowa ws. nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności

25 lipca br. w Sejmie RP odbyła się konferencja prasowa ws. nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu marnowania żywności. Wzięli w niej udział: sekretarz stanu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi Michał Kołodziejczak, zastępca przewodniczącego Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Piotr Głowski, prezes Zarządu Federacji Polskich Banków Żywności Beata Ciepła oraz kierownik zespołu ds. sieci handlowych Federacji Polskich Banków Żywności Dorota Napiórkowska.

Podczas konferencji padły ważne deklaracje, m.in.:

  • szybkiej nowelizacji ustawy i szerokich konsultacji
  • zmian, które ograniczą marnowanie żywności na każdym etapie
  • podwyższenia kar dla sklepów za marnowanie żywności.

To kluczowa ustawa dla wszystkich organizacji świadczących pomoc żywnościową w Polsce. Z tego powodu Banki Żywności przekażą swoją wiedzę i doświadczenie w zakresie ratowania żywności ze sklepów, aby znowelizowane przepisy jak najbardziej skutecznie ograniczyły zjawisko marnotrawstwa. Jednocześnie Federacja Polskich Banków Żywności dziękuje za podjęcie tego kluczowego tematu i wolę do wprowadzania niezbędnych zmian.

Więcej informacji: LINK.

Zdjęcie: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Żywność dla potrzebujących. Banki Żywności rozpoczynają dystrybucję w ramach Funduszy Europejskich Na Pomoc Żywnościową

Na terenie całej Polski rusza największy program wsparcia żywnościowego dla osób potrzebujących: Fundusze Europejskie Na Pomoc Żywnościową 2021-2027, który jest kontynuacją Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020. Sieć trzydziestu Banków Żywności rozpoczęła przyjęcia pierwszych dostaw żywności do swoich magazynów.

Celem programu Fundusze Europejskie na Pomoc Żywnościową jest udzielanie pomocy żywnościowej osobom najbardziej potrzebującym oraz wspieranie ich włączenia społecznego. Z pomocy żywnościowej mogą skorzystać osoby i rodziny znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej, spełniające ustawowe kryteria, których dochód nie przekracza 2 056,40 PLN dla osoby samotnie gospodarującej i 1 590,00 PLN dla osoby w rodzinie.

Rolą Banków Żywności w ramach programu Fundusze Europejskie na Pomoc Żywnościową jest magazynowanie i redystrybucja 21 000 ton żywności do sieci 1 500 lokalnych organizacji. W ten sposób w tym roku wsparcie trafi do ponad 644 000 osób, a łączna wartość żywności wyniesie ponad 133 miliony złotych. Ta pomoc przełoży się na około 2 000 000 paczek żywnościowych i około 700 000 posiłków, które trafią bezpośrednio do osób najbardziej potrzebujących.

– To już trzeci, wielki unijny program pomocy żywnościowej w którym biorą udział Banki Żywności – powiedziała Beata Ciepła, Prezes Zarządu Federacji Polskich Banków Żywności. – Każdy z nich jest niezwykle ważnym krokiem w walce z problemem niedożywienia i ubóstwa w Polsce. Dzięki Funduszom Europejskim na Pomoc Żywnościową możemy skuteczniej docierać do potrzebujących, zapewniając im artykuły spożywcze, edukując i wspierając.

Drugim elementem działań, związanych z programem Fundusze Europejskie na Pomoc Żywnościową, są działania towarzyszące – różnego rodzaju warsztaty grupowe i konsultacje indywidualne. Celem działań towarzyszących jest edukacja i integracja osób korzystających z bezpłatnej pomocy żywnościowej. W ramach działań zaplanowanych na 2024 roku odbędzie się około 5 000 aktywności, w których weźmie udział aż 60 000 osób.

Więcej informacji na temat programu Fundusze Europejskie Na Pomoc Żywnościową jest dostępnych na stronie: https://fepz.bankizywnosci.pl

#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie

Wzmocnienie sieci Banków Żywności – rusza nowych projekt w ramach PROO

Działania Banków Żywności, realizowane w ramach Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich (PROO) mają odpowiedzieć na najważniejsze problemy związane z wypełnianiem misji niesienia pomocy żywnościowej. Należą do nich: 

  • zwiększenie ilości pozyskiwanej żywności od obecnych darczyńców,
  • poszukiwanie nowych źródeł darowizn żywności,
  • zmiana wizerunku i działania Zbiórek Żywności,
  • usprawnienie procesów fundraisingowych,
  • opracowanie nowej strategii rozwoju Federacji Polskich Banków Żywności na lata 2025-2030. 

Projekt jest realizowany od 1 maja 2024 roku do 31 lipca 2026 roku. Jego celem jest wsparcie sieci Banków Żywności w działalności misyjnej oraz wzmocnienie instytucjonalne Federacji. 

Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.

195 ton w Wielkanocnej Zbiórce Żywności

Banki Żywności zakończyły pierwszy etap Wielkanocnej Zbiórki Żywności w 2024 roku, w który zaangażowały się sieci handlowe w całej Polsce. Ciągle trwa zbiórka online na stronie https://zbiorkazywnosci.pl/, która dodatkowo pomoże zakupić paczki świąteczne dla potrzebujących.

W zbiórkę w sklepach stacjonarnych zaangażowało się ponad 1 430 sklepów. Podczas zbiórki klienci sklepów przekazywali przede wszystkim artykułów z długą datą ważności oraz takich, które będzie można wykorzystać do świątecznych potraw. W efekcie dwudniowej zbiórki zgromadzono łącznie 195 ton darów dla osób potrzebujących.

Tegoroczny wynik to ponad 45 ton zebranej żywności więcej niż w 2023 roku. Zbiórka stacjonarna zakończyła się, ale wciąż możliwy jest udział poprzez przekazanie darowizny finansowej na oficjalnej stronie https://zbiorkazywnosci.pl/. Zebrane pieniądze zostaną następnie przeznaczone na zakup najpotrzebniejszych produktów dla osób w trudnej sytuacji.

Stawka VAT na żywność – stanowisko Banków Żywności

Federacja Polskich Banków Żywności z niepokojem przyjęła decyzję Ministerstwa Finansów z dnia 12 marca br. o nieprzedłużaniu okresowego obniżenia stawki VAT na podstawowe produkty spożywcze. Oznacza to, że przejściowa stawka VAT 0% przestanie obowiązywać od 1 kwietnia br. i zastąpi ją stawka 5%. W opinii Federacji Polskich Banków Żywności skokowy wzrost cen żywności od przyszłego miesiąca uderzy przede wszystkim w osoby najbardziej potrzebujące opieki i ochrony państwa. W związku z tym apelujemy o podjęcie działań osłonowych, skierowanych do osób najuboższych, podniesienia progów dochodowych uprawniających do uzyskania pomocy żywnościowej oraz wzmocnienia trzeciego sektora, świadczącego pomoc żywnościową. 

W okresie gwałtownych wzrostów inflacji zerową stawką objęto podstawowe produkty spożywcze: owoce, warzywa, mięso, nabiał i produkty ze zbóż, a więc artykuły, które znajdują się w każdym koszyku zakupowym. Spowolnienie inflacji i tempa wzrostu cen żywności nie oznacza, że produkty spożywcze tanieją w sklepach, a wskaźniki “rok do roku” porównują obecną sytuacją z tą, której doświadczaliśmy na początku 2023 roku. W opinii Federacji Polskich Banków Żywności na koszty żywności należy spojrzeć w szerszej perspektywie. Faktem jest, że w ciągu ostatnich ponad dwóch lat koszty życia i zakupu żywności dynamicznie wzrosły, co odczuli wszyscy w Polsce. W 2022 roku, według danych GUS, aż o 2,6% spadł miesięczny dochód rozporządzalny na osobę w gospodarstwach domowych. Polacy mają mniej pieniędzy i już ponad 26% swojego miesięcznego budżetu przeznaczają na żywność i napoje bezalkoholowe. W obliczu kolejnego, nieuchronnego skoku cen żywności jej zakup będzie pochłaniał jeszcze więcej naszych środków. A są w Polsce ludzie, których na żywność nie stać już teraz. 

W październiku 2023 roku Federacja Polskich Banków Żywności opublikowała raport “Niedożywienie i głód w Polsce”. Przeprowadziliśmy rozmowy z osobami, które korzystają z bezpłatnej żywności otrzymywanej od organizacji charytatywnych i spytaliśmy o ich sytuację. Osiem na dziesięć badanych osób przyznało, że w ciągu ostatniego roku zdarzyło im się odczuwać głód, a 76% podkreśliło, że w tym okresie ich sytuacja ekonomiczna pogorszyła się. Przez inflację sześć na dziesięć z nich musiało pożyczyć pieniądze, żeby samodzielnie kupić jedzenie. Tylko co czwarta osoba mogła sobie codziennie pozwolić na zjedzenie ciepłego posiłku do syta. 

Według danych Poverty Watch 2023 w 2022 r. ok. 1,8 mln Polaków żyło w skrajnym ubóstwie, w tym 396 tys. dzieci i 287 tys. seniorów. Jak podawał GUS w informacji dotyczącej ubóstwa w Polsce “W 2022 roku zasięgi ubóstwa ekonomicznego w gospodarstwach domowych ogółem w Polsce pozostały na podobnym poziomie jak w 2021 r., choć przeciętna sytuacja materialna gospodarstw domowych realnie pogorszyła się, m.in. z powodu wysokiej inflacji”. Pięcioprocentowa podwyżka cen żywności sprawi, że wiele z nich będzie musiało zrezygnować z części kupowanej żywności. 

Państwo oferuje kilka rodzajów wsparcia żywnościowego: zasiłek celowy na zakup jedzenia, paczki z produktami spożywczymi lub gotowe posiłki. Duża część dostępnej w ten sposób żywności pochodzi z zakończonego już unijnego „Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa” oraz rządowego programu „Posiłek w szkole i w domu na lata 2019–2023”. Żeby skorzystać z publicznej pomocy trzeba spełnić kryteria dochodowe, czyli mieć dochód nie wyższy niż określony w przepisach. Te kwoty są waloryzowane, ale ich zmiany nie nadążają za wskaźnikiem inflacji. Ponadto różne dochody kwalifikują do różnych rodzajów świadczeń, co jest przeszkodą biurokratyczną dla osób ubiegających się o pomoc. 

Federacja Polskich Banków Żywności, wykazując zrozumienie dla zawiłości decyzji makroekonomicznych, apeluje o podjęcie działań, mających na uwadze troskę o sytuację osób potrzebujących w Polsce. Te działania mogą przyjąć formę działań osłonowych, skierowanych do osób najuboższych, podniesienia progów dochodowych uprawniających do uzyskania pomocy żywnościowej oraz wzmocnienia trzeciego sektora, świadczącego pomoc żywnościową, poprzez nowelizację np. Ustawy o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności. 

“Obowiązek solidarności z innymi” jest zwrotem wpisanym w preambułę polskiej konstytucji i cechą, która jest ważna dla wielu osób w Polsce. Decyzje, które zapadają na najwyższych szczeblach władzy, muszą brać pod uwagę dobrostan wszystkich obywateli Polski, a nie tylko tych, których głos da się usłyszeć. Osoby ubogie, potrzebujące i w kryzysie często nie mają siły, aby głośno wyrażać swój sprzeciw. Bardziej od polityki zajmują ich codzienne troski i dylematy dotyczące zakupu żywności, leków bądź opłacenia rachunków. Federacja Polskich Banków Żywności chciała zabrać głos w ich imieniu i zaapelować o solidarną politykę socjalną.