195 ton w Wielkanocnej Zbiórce Żywności

Banki Żywności zakończyły pierwszy etap Wielkanocnej Zbiórki Żywności w 2024 roku, w który zaangażowały się sieci handlowe w całej Polsce. Ciągle trwa zbiórka online na stronie https://zbiorkazywnosci.pl/, która dodatkowo pomoże zakupić paczki świąteczne dla potrzebujących.

W zbiórkę w sklepach stacjonarnych zaangażowało się ponad 1 430 sklepów. Podczas zbiórki klienci sklepów przekazywali przede wszystkim artykułów z długą datą ważności oraz takich, które będzie można wykorzystać do świątecznych potraw. W efekcie dwudniowej zbiórki zgromadzono łącznie 195 ton darów dla osób potrzebujących.

Tegoroczny wynik to ponad 45 ton zebranej żywności więcej niż w 2023 roku. Zbiórka stacjonarna zakończyła się, ale wciąż możliwy jest udział poprzez przekazanie darowizny finansowej na oficjalnej stronie https://zbiorkazywnosci.pl/. Zebrane pieniądze zostaną następnie przeznaczone na zakup najpotrzebniejszych produktów dla osób w trudnej sytuacji.

Stawka VAT na żywność – stanowisko Banków Żywności

Federacja Polskich Banków Żywności z niepokojem przyjęła decyzję Ministerstwa Finansów z dnia 12 marca br. o nieprzedłużaniu okresowego obniżenia stawki VAT na podstawowe produkty spożywcze. Oznacza to, że przejściowa stawka VAT 0% przestanie obowiązywać od 1 kwietnia br. i zastąpi ją stawka 5%. W opinii Federacji Polskich Banków Żywności skokowy wzrost cen żywności od przyszłego miesiąca uderzy przede wszystkim w osoby najbardziej potrzebujące opieki i ochrony państwa. W związku z tym apelujemy o podjęcie działań osłonowych, skierowanych do osób najuboższych, podniesienia progów dochodowych uprawniających do uzyskania pomocy żywnościowej oraz wzmocnienia trzeciego sektora, świadczącego pomoc żywnościową. 

W okresie gwałtownych wzrostów inflacji zerową stawką objęto podstawowe produkty spożywcze: owoce, warzywa, mięso, nabiał i produkty ze zbóż, a więc artykuły, które znajdują się w każdym koszyku zakupowym. Spowolnienie inflacji i tempa wzrostu cen żywności nie oznacza, że produkty spożywcze tanieją w sklepach, a wskaźniki “rok do roku” porównują obecną sytuacją z tą, której doświadczaliśmy na początku 2023 roku. W opinii Federacji Polskich Banków Żywności na koszty żywności należy spojrzeć w szerszej perspektywie. Faktem jest, że w ciągu ostatnich ponad dwóch lat koszty życia i zakupu żywności dynamicznie wzrosły, co odczuli wszyscy w Polsce. W 2022 roku, według danych GUS, aż o 2,6% spadł miesięczny dochód rozporządzalny na osobę w gospodarstwach domowych. Polacy mają mniej pieniędzy i już ponad 26% swojego miesięcznego budżetu przeznaczają na żywność i napoje bezalkoholowe. W obliczu kolejnego, nieuchronnego skoku cen żywności jej zakup będzie pochłaniał jeszcze więcej naszych środków. A są w Polsce ludzie, których na żywność nie stać już teraz. 

W październiku 2023 roku Federacja Polskich Banków Żywności opublikowała raport “Niedożywienie i głód w Polsce”. Przeprowadziliśmy rozmowy z osobami, które korzystają z bezpłatnej żywności otrzymywanej od organizacji charytatywnych i spytaliśmy o ich sytuację. Osiem na dziesięć badanych osób przyznało, że w ciągu ostatniego roku zdarzyło im się odczuwać głód, a 76% podkreśliło, że w tym okresie ich sytuacja ekonomiczna pogorszyła się. Przez inflację sześć na dziesięć z nich musiało pożyczyć pieniądze, żeby samodzielnie kupić jedzenie. Tylko co czwarta osoba mogła sobie codziennie pozwolić na zjedzenie ciepłego posiłku do syta. 

Według danych Poverty Watch 2023 w 2022 r. ok. 1,8 mln Polaków żyło w skrajnym ubóstwie, w tym 396 tys. dzieci i 287 tys. seniorów. Jak podawał GUS w informacji dotyczącej ubóstwa w Polsce “W 2022 roku zasięgi ubóstwa ekonomicznego w gospodarstwach domowych ogółem w Polsce pozostały na podobnym poziomie jak w 2021 r., choć przeciętna sytuacja materialna gospodarstw domowych realnie pogorszyła się, m.in. z powodu wysokiej inflacji”. Pięcioprocentowa podwyżka cen żywności sprawi, że wiele z nich będzie musiało zrezygnować z części kupowanej żywności. 

Państwo oferuje kilka rodzajów wsparcia żywnościowego: zasiłek celowy na zakup jedzenia, paczki z produktami spożywczymi lub gotowe posiłki. Duża część dostępnej w ten sposób żywności pochodzi z zakończonego już unijnego „Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa” oraz rządowego programu „Posiłek w szkole i w domu na lata 2019–2023”. Żeby skorzystać z publicznej pomocy trzeba spełnić kryteria dochodowe, czyli mieć dochód nie wyższy niż określony w przepisach. Te kwoty są waloryzowane, ale ich zmiany nie nadążają za wskaźnikiem inflacji. Ponadto różne dochody kwalifikują do różnych rodzajów świadczeń, co jest przeszkodą biurokratyczną dla osób ubiegających się o pomoc. 

Federacja Polskich Banków Żywności, wykazując zrozumienie dla zawiłości decyzji makroekonomicznych, apeluje o podjęcie działań, mających na uwadze troskę o sytuację osób potrzebujących w Polsce. Te działania mogą przyjąć formę działań osłonowych, skierowanych do osób najuboższych, podniesienia progów dochodowych uprawniających do uzyskania pomocy żywnościowej oraz wzmocnienia trzeciego sektora, świadczącego pomoc żywnościową, poprzez nowelizację np. Ustawy o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności. 

“Obowiązek solidarności z innymi” jest zwrotem wpisanym w preambułę polskiej konstytucji i cechą, która jest ważna dla wielu osób w Polsce. Decyzje, które zapadają na najwyższych szczeblach władzy, muszą brać pod uwagę dobrostan wszystkich obywateli Polski, a nie tylko tych, których głos da się usłyszeć. Osoby ubogie, potrzebujące i w kryzysie często nie mają siły, aby głośno wyrażać swój sprzeciw. Bardziej od polityki zajmują ich codzienne troski i dylematy dotyczące zakupu żywności, leków bądź opłacenia rachunków. Federacja Polskich Banków Żywności chciała zabrać głos w ich imieniu i zaapelować o solidarną politykę socjalną. 

Banki Żywności zbierają żywność dla potrzebujących na Wielkanoc

Mąka, makaron, ryż, kasza, konserwy, przetwory owocowe i warzywne – to produkty, które mogą zmienić sytuację osób potrzebujących w Polsce. W dniach 15 i 16 marca Banki Żywności organizują kolejną Wielkanocną Zbiórkę Żywności. Polacy będą mogli pomóc w ponad 1 430 sklepach w Polsce, a także w internecie na stronie https://zbiorkazywnosci.pl 

Do wsparcia Wielkanocnej Zbiórki Żywności będą zachęcać wolontariusze, którzy staną w sklepach przy specjalnych koszach. Podczas zbiórki żywności najcenniejszymi produktami są te z długim terminem przydatności: mąka, makaron, ryż, kasza, konserwy, przetwory owocowe i warzywne, a także słodycze. Pełna lista sklepów, biorących udział w akcji, znajduje się na stronie internetowej https://zbiorkazywnosci.pl/zbiorka-w-sklepach. 

– Żywność, którą Polacy podarują osobom w potrzebie, jest niezwykle cennym darem. Podzielenie się jedzeniem z kimś głodnym to jeden z najczystszych i najpiękniejszych odruchów serca – mówi Beata Ciepła, Prezes Zarządu Federacji Polskich Banków Żywności. – Dzięki sieci współpracujących z Bankami Żywności organizacji pomocowych mamy pewność, że wsparcie dotrze do osób najbardziej potrzebujących. 

Żywność z Banków Żywności trafia do rodzin wielodzietnych, osób bezrobotnych, w kryzysie bezdomności, z niepełnosprawnościami, wychodzących z nałogów i wielu innych, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej. Wsparcie żywnościowe trafia zarówno do seniorów i dorosłych, jak i do dzieci. Według danych Poverty Watch 2023 w 2022 r. ok. 1,8 mln Polaków żyło w skrajnym ubóstwie, w tym 396 tys. dzieci i 287 tys. seniorów. 

Poza udziałem w zbiórce stacjonarnej, drugą metodą wsparcia Wielkanocnej Zbiórki Żywności jest odwiedzenie charytatywnego sklepu online: www.zbiorkazywnosci.pl. Za zebrane w ten sposób pieniądze Banki Żywności kupią i przekażą żywność dla osób potrzebujących.  

Zbiórka Żywności organizowana przez Banki Żywności to akcja, która ma dwie odsłony: wielkanocną oraz świąteczną. W 2023 roku podczas obydwu zbiórek zebrano łącznie ponad 450 ton żywności dla osób potrzebujących. Rekordowe pod względem wyników pozostają lata przed pandemią koronawirusa, gdy w 2019 roku zebrano łącznie ponad 1 000 produktów żywnościowych. 

Kampania wizerunkowa Banków Żywności

W lutym 2024 roku Banki Żywności rozpoczęły wizerunkową kampanię online, prowadzoną w internecie w mediach społecznościowych oraz z wykorzystaniem Google Ads.

Hasłem kampanii jest “Potrzebujący są bliżej niż myślisz”, a jej celem jest przybliżenie odbiorcom działalności Banków Żywności w zakresie niesienia pomocy osobom potrzebującym. Główną osią przekazu są różne twarze osób potrzebujących, które każdy może spotkać codziennie na swojej drodze, nie mając świadomości o ich trudnej sytuacji. Dodatkowym elementem wzmacniającym kampanię są autentyczne wypowiedzi osób korzystających z pomocy żywnościowej, które były zebrane do raportu “Niedożywienie i głód w Polsce” oraz dane statystyczne dotyczące ubóstwa.

Drugim elementem kampanii będzie kampania wspierająca pozyskiwanie 1,5% podatku, prowadzona przez lokalne Banki Żywności.

Za koncepcję kreatywną i obsługę kampanii odpowiada agencja Advalue.

Działania Federacji Polskich Banków Żywności w latach 2022–24 są dofinansowane z Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy.

Banki Żywności niedługo rozpoczną realizację programu Fundusze Europejskie na Pomoc Żywnościową 2021-2027 Podprogram 2023

Banki Żywności biorące udział w programie Fundusze Europejskie na Pomoc Żywnościową 2021-2027 Podprogram 2023 prowadzą cykl szkoleń z zakresu obsługi programu i jego wymogów. Kolejne takie szkolenie odbyło się w Elblągu.

Banki Żywności biorące udział w programie Fundusze Europejskie na Pomoc Żywnościową 2021-2027 Podprogram 2023 już w ubiegłym roku rozpoczęły cykl szkoleń z zakresu obsługi programu i jego wymogów dla Banków Żywności m.in. w Poznaniu, Olsztynie i Poznaniu. Kolejne takie szkolenie w 2024 roku odbyło się 25 stycznia w Elblągu. Następne planowane są w Lublinie, Ostrowcu Świętokrzyski, Gorzowie Wielkopolskimi i  Szczecinie  w marcu i kwietniu br. Po szczegółowe informacje zapraszamy na stronę programu: www.fepz.bankizywnosci.pl

 

Banki Żywności realizują program Fundusze Europejskie na Pomoc Żywnościową 2021-2027 Podprogram 2023, który jest współfinasowany z Europejskiego Funduszu Społecznego+.

Program realizowany jest w okresie 09.2023-11.2024. Dystrybucja artykułów spożywczych do osób potrzebujących planowana jest w okresie 04-11.2024

Cel programu:

  • przeciwdziałanie deprywacji materialnej przez udzielanie pomocy żywnościowej osobom najbardziej potrzebującym oraz zapewnianie środków towarzyszących, wspierających ich włączenie społeczne.

Zadania i działania realizowane w programie:

  • organizacja i koordynacja sieci dystrybucji pomocy żywnościowej składającej się z organizacji partnerskich regionalnych i lokalnych;
  • racjonalne zagospodarowanie artykułów spożywczych otrzymanych z Organizacji Partnerskiej Regionalnej oraz z innych źródeł, na potrzeby udzielania pomocy żywnościowej osobom najbardziej potrzebującym;
  • przekazanie artykułów spożywczych osobom potrzebującym (ubogim, rodzinom wielodzietnym, osobom w kryzysie bezdomności, migrantom – zgodnie z art. 7 Ustawy i pomocy społecznej), zakwalifikowanym do otrzymania pomocy żywnościowej przez Ośrodek Pomocy Społecznej
  • prowadzenie działań w ramach środków towarzyszących wśród osób najbardziej potrzebujących, zakwalifikowanych do objęcia pomocą żywnościową, mających na celu włączenie społeczne;
  • przeciwdziałanie marnowaniu żywności poprzez udostępnienie osobom zakwalifikowanym do otrzymania pomocy żywnościowej zgodnie z zasadami Programu dodatkowej żywności pochodzącej z darowizn.

Grupa docelowa:

  • z pomocy żywnościowej mogą skorzystać osoby i rodziny znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej, spełniające kryteria określone w art. 7 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2023 poz. 901 i 1693) i których dochód nie przekracza 265% kryterium dochodowego uprawniającego do skorzystania z pomocy społecznej, tj. 2.056,40 PLN dla osoby samotnie gospodarującej i 1.590,00 PLN dla osoby w rodzinie.
  • pomoc mogą uzyskać osoby najbardziej potrzebujące, które otrzymały skierowanie z Ośrodka Pomocy Społecznej

Przewidziane efekty i rezultaty:

  • zmniejszenie deprywacji materialnej osób najbardziej potrzebujących oraz ich włączenie społeczne poprzez realizację wspierających środków towarzyszących, takich jak: warsztaty edukacyjne oraz doradztwo indywidualne w zakresie dietetyki, prowadzenia gospodarstwa domowego oraz integracji społecznej.

Wartość projektu: zostanie podana w chwili podpisania umowy z Instytucją Pośredniczącą.

Wysokość wkładu Funduszy Europejskich: zostanie podana w chwili podpisania umowy z Instytucją Pośredniczącą.

ODWIEDŹ STRONĘ PROGRAMU (KLIK)

#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie

Wesołych Świąt!

Federacja Polskich Banków Żywności życzy pysznych Świąt Bożego Narodzenia i cudownego czasu, spędzonego w gronie ukochanych!
 
Oraz wszystkiego niezmarnowanego!

Pobierz Poradnik dla Rad Działalności Pożytku Publicznego

Federacja Polskich Banków Żywności prezentuje „Poradnik dla Rad Działalności Pożytku Publicznego” dotyczący ograniczenia marnowania żywności. Publikacja została przygotowana w ramach projektu „Samorządy nie marnują”.

Współpraca między samorządami a organizacjami pozarządowymi stanowi kluczowy element w walce z problemem marnowania żywności w Polsce. Naturalnym i pierwszym forum współpracy samorządu i organizacji pozarządowych są rady działalności pożytku publicznego. Z uwagi na międzysektorowy charakter Państwa gremiów jesteście dla nas naturalnymi partnerami do rozmowy o działaniach na rzecz ograniczenia marnowana żywności.

W związku z tym został opracowany poradnik wskazujący ogólne uwarunkowania prawne, które umożliwiają taką współpracę oraz zbiór rekomendacji dotyczących tego, co jednostki samorządu terytorialnego mogą zrobić samodzielnie lub wspólnie z NGO, żeby ograniczyć marnowanie żywności na swoim terenie.

Pobierz Poradnik dla Rad Działalności Pożytku Publicznego

Pobierz plik

Wyślij link do pobrania do:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych w związku z pobraniem pliku. Obowiązek informacyjny

 

Podsumowanie konferencji „Samorządy nie marnują”

22 listopada 2023 r. odbyła się konferencja online podsumowująca projekt „Samorządy nie marnują”, która zgromadziła blisko 300 uczestników z całej Polski.

Spotkanie otworzyła dyrektorka Federacji Polskich Banków Żywności, Katarzyna Lipka Szostak, która opowiadała o projekcie „Samorządy nie marnują” i wyzwaniach związanych z jego realizacją. Nie zabrakło informacji o roli samorządu terytorialnego w ograniczaniu marnowania żywności.

Kolejno prezentowała Maria Wiśnicka z Fundacji Sendzimira, która argumentowała dlaczego samorządy i organizacje społeczne potrzebują siebie nawzajem, by ograniczać marnotrawstwo zasobów.

Następnie Katarzyna Wysocka z urzędu miasta omówiła Wrocławski Manifest Żywnościowy, opowiadając o perspektywie stolicy Dolnego Śląska na ograniczenie marnowania żywności.

W ostatniej części przedstawiono dwie wypracowane w ramach projektu strategie niemarnowania. Pierwsza z nich dotyczyła miasta Wałcz i została opracowana we współpracy z Pilskim Bankiem Żywności. Druga natomiast objęła Ciechanów, szóste co do wielkości miasto w województwie mazowieckim. Tam również dokument strategii powstawał przy wsparciu lokalnego Banku Żywności.

300 ton żywności w 27. Świątecznej Zbiórce Żywności

W dniach 24-25 listopada odbyła się Świąteczna Zbiórka Żywności, organizowana przez Banki Żywności. Polacy przekazywali darowizny w postaci produktów spożywczych w ponad 2000 sklepów największych sieci handlowych oraz mniejszych, lokalnych sklepów. Zbiórka stacjonarna zakończyła się łącznym wynikiem ponad 300 ton darowizn. 

W Polsce około 1,8 miliona ludzi żyje w skrajnym ubóstwie. Codziennie muszą dokonywać wyborów między opłaceniem rachunków, kupnem jedzenia lub leków. Rosnące koszty życia wielu osobom uniemożliwiają spędzenie świąt w cieple przy stole pełnym świątecznych potraw. Zebrane w tym roku ponad 300 ton żywności to prezent dla tysięcy polskich rodzin! 

Tegoroczny wynik jest o prawie 40 ton wyższy niż z 2022 roku. Jednocześnie widać poważny spadek w porównaniu z latami przed pandemią koronawirusa, kiedy Banki Żywności w całym kraju zbierały ponad 700 ton żywności. 

Świąteczną Zbiórkę Żywności można było wesprzeć podczas zakupów, a teraz można również przekazać wsparcie bez wychodzenia z domu. Wchodząc na stronę https://zbiorkazywnosci.pl/, można wpłacić dowolną sumę pieniędzy, za którą kupione zostaną produkty dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. 

Zbiórka online trwać będzie do 26 grudnia.

Mikrodonacje Donateo w Auchan na rzecz Banków Żywności

Eksperci z Polskiego Komitetu Europejskiej Sieci Przeciwdziałania Ubóstwu oceniają, że w 2022 r. około 1,8 mln Polaków żyło w skrajnym ubóstwie. Dane Banków Żywności wskazują, że niemal 1,4 mln osób w Polsce skorzystało ze wsparcia organizacji, co oznacza, że co najmniej 3 proc. mieszkańców kraju stanęło w obliczu realnego zagrożenia niedoborem żywności. Blisko 78 proc. z nich stwierdziło, że ich sytuacja finansowa pogorszyła się w ciągu ostatniego roku. Około 60 proc. osób korzystających z pomocy Banków Żywności musiało przynajmniej raz w roku pożyczyć pieniądze na jedzenie, co nasiliło się wraz ze wzrostem inflacji. Połowa badanych nie ma wystarczających środków na zaspokojenie podstawowych potrzeb. Ponad 80 proc. z nich przynajmniej raz odczuwało głód, którego nie mogli zaspokoić z powodów finansowych. Dodatkowo ponad dwie trzecie badanych rezygnowało z zakupów spożywczych w związku z innymi wydatkami, takimi jak leki lub czynsz.

– W najtrudniejszej sytuacji są aktualnie seniorzy, dzieci, osoby z niepełnosprawnościami oraz samodzielni rodzice. Według danych Polskiego Komitetu Europejskiej Sieci Przeciwdziałania Ubóstwu, w 2022 r. około 396 tys. dzieci w Polsce żyło w skrajnym ubóstwie. To oznacza, że mogą być narażone na formy niedożywienia, które zagrażają ich zdrowiu i życiu. To dla nich przekazujemy pomoc żywnościową i to dla nich działamy wspólnie z naszymi partnerami – mówi Beata Ciepła, Prezes Zarządu Federacji Polskich Banków Żywności

Mikrodonacje w walce z niedożywieniem w Polsce

Od 27 listopada do końca stycznia 2024 r. w sklepach sieci Auchan będzie można wesprzeć działanie Banków Żywności poprzez przekazanie mikrodonacji podczas płatności bezgotówkowych za pośrednictwem Donateo. Płacąc kartą lub smartfonem wystarczy zatwierdzić zielonym przyciskiem “TAK” pytanie o wsparcie potrzebujących. Mikrodatek nieprzekraczający kwoty 5 zł. trafi na konto Banków Żywności.

– Wsparcie osób dotkniętych głodem jest naszym moralnym obowiązkiem. Nikt nie powinien cierpieć na brak dostępu do żywności w dzisiejszym świecie, gdzie zasoby są obfite. Jako ojciec, widząc, jak ten problem dotyka również dzieci, szczególnie mnie to przygnębia, ale jednocześnie daje siłę do działania. Wierzę, że nasza zbiórka na rzecz Banków Żywności będzie krokiem ku lepszemu i bardziej godnemu życiu dla wielu potrzebujących osób – mówi Krzysztof Adamski, CEO BetterPOS i pomysłodawca Donateo.

W 2022 r. Banki Żywności odegrały znaczącą rolę we wsparciu około 1,5 mln potrzebujących osób w Polsce. Dostarczyły one ogółem ponad 45 tys. ton żywności na cele społeczne. Pomoc ta została skierowana do niemal 3,2 tys. różnorodnych organizacji i instytucji społecznych, takich jak jadłodajnie, świetlice środowiskowe, noclegownie, domy dla bezdomnych, ośrodki wychowawcze, hospicja, ośrodki wsparcia dla kobiet samotnie wychowujących dzieci, domy dziecka i wiele innych, które świadczą wsparcie osobom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej.

–  Nasza współpraca z Bankami Żywności trwa nieprzerwanie od 2014 r. i zajmuje istotne miejsce wśród inicjatyw pomocowych. W ostatniej akcji, dzięki zaangażowaniu naszych klientów i z pomocą mikrodonacji bezgotówkowych Donateo, udało się zebrać ponad 1,4 miliona złotych. Mamy nadzieję, że również w trakcie obecnej zbiórki nasi klienci wesprą ten szczytny cel i pomogą tym, którzy najbardziej potrzebują pomocy   – mówi Ewa Malecka, dyrektorka CSR Auchan Polska.