26 lipca 2022

Finansowo Silni 2 – jak edukować o finansach obrazkami?

Projekt Finansowo Silni 2 stanowi wsparcie Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa, w ramach którego Banki Żywności, oprócz przekazywania żywności, realizują również działania edukacyjne. Jest to jeden z większych tego typu programów edukacyjnych w Polsce. W ciągu trzech lat zostało zrealizowanych około 15 tys. warsztatów, a ok. 1/3 spośród nich była poświęcona edukacji finansowej. 

Warsztaty w ramach programu Finansowo Silni 2 są prowadzone przez edukatorów. I to właśnie oni przekazują informacje o wyzwaniach, na które trafili, podczas przekazywania informacji z zakresu finansów. Dlatego Banki Żywności, w ramach projektu, postanowiły opracować narzędzie, które byłoby proste, a zarazem na tyle użyteczne, aby trener w elastyczny sposób mógł go używać podczas zajęć z osobami o zróżnicowanym poziomie kompetencji. 

OBEJRZYJ WEBINAR

W ramach projektu powstały karty storytellingowe, które mają na celu pobudzenie wyobraźni uczestników poprzez obrazkowe przedstawienie zagadnień finansowych. Są one opracowane w formie plakatu, na którym przedstawione są następujące zagadania w formie rysunkowej:  

 1. Wyjście z zadłużenia krok po kroku  
 2. Niemarnowanie żywności i innych zasobów w kontekście finansowym  
 3. Ustalanie celów finansowych 

Karty zawierają historie obrazkowe, które można wykorzystać w wieloraki sposób i dostosować do odbiorców oraz wielkości grupy (można podzielić grupę na kilka podgup lub zaprosić do wspólnej pracy).  

Przykładowy warsztat warto rozpocząć od zaprezentowania karty storytellingowej i pobudzenia uczestników do własnych interpretacji obrazków, np.: poprzez przedstawienie pierwszego skojarzenia. Następnie trener może zadać pytanie o zachowania osób z karty, które występują też w ich życiu lub które mogliby przenieść do swojego życia.  Na koniec należy dokonać podsumowań – przedstawić wnioski, które płyną z opisywanych na obrazku sytuacji oraz porozmawiać o tym, które finansowe SuperMoce uczestnicy odnaleźli w sobie, a które chcieliby wzmocnić, ponieważ są dla nich ważne.   

Projekt Finansowo Silni 2 skoncentrował się również na zwiększeniu wiedzy trenerów poprzez cykl webinariów z tematyki finansów dotyczących: spadków i dziedziczenia, zadłużenia, upadłości konsumenckiej oraz umiejętności trenerskich. Trenerzy dowiedzieli się jak pracować z grupami międzypokoleniowymi oraz jak używać storytellingu na warsztatach. Poza zwiększeniem wiedzy merytorycznej i umiejętności trenerskich celem projektu było również opracowanie narzędzi do warsztatów finansowych z osobami w trudnej sytuacji materialnej.  

Ta część projektu Finansowo Silni 2 realizowana jest dzięki dofinansowaniu Narodowego Banku Polskiego, uzyskanej w ramach programu edukacji ekonomicznej. Dzięki uzyskanym środkom Banki Żywności mogą realizować projekt, który wzmacnia zasoby naszej organizacji na poziomie ogólnopolskim, pozwala wypracować narzędzia i je upowszechnić wśród osób pracujących z osobami zagrożonymi wykluczeniem społecznym. Rezultaty, uzyskane w ramach Finansowo Silni 2 pozwolą edukatorom na dalszą pracę z zakresu edukacji finansowej, nawet po zakończeniu projektu.

Dokładne opisy kart, scenariusze warsztatów oraz karty storytellingowe są do dostępne pobrania:

  Formularz do pobrania materiałów edukacyjnych
  projektu "Finansowo Silni2"

  Zapraszamy do pobrania materiałów do edukacji ekonomicznej osób dorosłych, w skład których wchodzą: gra karciana (zestaw 24 kart sytuacyjnych z pytaniami i 3 odpowiedziami oraz instrukcją do gry), 3 scenariusze warsztatów wraz z innowacyjnymi kartami storytelingowymi o tematyce: niemarnowania, cele finansowe oraz wyjście z zadłużenia.

  Projekty realizowany z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej.

  27 czerwca 2024

  Żywność dla potrzebujących. Banki Żywności rozpoczynają dystrybucję w ramach Funduszy Europejskich Na Pomoc Żywnościową

  Na terenie całej Polski rusza największy program wsparcia żywnościowego dla osób potrzebujących: Fundusze Europejskie Na Pomoc Żywnościową 2021-2027, który jest kontynuacją Programu Operacyjnego Pomoc... czytaj dalej

  25 czerwca 2024

  Wzmocnienie sieci Banków Żywności – rusza nowych projekt w ramach PROO

  Działania Banków Żywności, realizowane w ramach Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich (PROO) mają odpowiedzieć na najważniejsze problemy związane z wypełnianiem misji niesienia pomocy żywnościowej. Należą... czytaj dalej

  Zobacz wszystkie aktualności