Finansowo Silni 2 – jak edukować o finansach obrazkami?
Projekt Finansowo Silni 2 stanowi wsparcie Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa, w ramach którego Banki Żywności, oprócz przekazywania żywności, realizują również działania edukacyjne. Jest to jeden z większych tego typu programów edukacyjnych w Polsce. W ciągu trzech lat zostało zrealizowanych około 15 tys. warsztatów, a ok. 1/3 spośród nich była poświęcona edukacji finansowej.
Warsztaty w ramach programu Finansowo Silni 2 są prowadzone przez edukatorów. I to właśnie oni przekazują informacje o wyzwaniach, na które trafili, podczas przekazywania informacji z zakresu finansów. Dlatego Banki Żywności, w ramach projektu, postanowiły opracować narzędzie, które byłoby proste, a zarazem na tyle użyteczne, aby trener w elastyczny sposób mógł go używać podczas zajęć z osobami o zróżnicowanym poziomie kompetencji.
OBEJRZYJ WEBINAR
W ramach projektu powstały karty storytellingowe, które mają na celu pobudzenie wyobraźni uczestników poprzez obrazkowe przedstawienie zagadnień finansowych. Są one opracowane w formie plakatu, na którym przedstawione są następujące zagadania w formie rysunkowej:
Wyjście z zadłużenia krok po kroku
Niemarnowanie żywności i innych zasobów w kontekście finansowym
Ustalanie celów finansowych
Karty zawierają historie obrazkowe, które można wykorzystać w wieloraki sposób i dostosować do odbiorców oraz wielkości grupy (można podzielić grupę na kilka podgup lub zaprosić do wspólnej pracy).
Przykładowy warsztat warto rozpocząć od zaprezentowania karty storytellingowej i pobudzenia uczestników do własnych interpretacji obrazków, np.: poprzez przedstawienie pierwszego skojarzenia. Następnie trener może zadać pytanie o zachowania osób z karty, które występują też w ich życiu lub które mogliby przenieść do swojego życia. Na koniec należy dokonać podsumowań – przedstawić wnioski, które płyną z opisywanych na obrazku sytuacji oraz porozmawiać o tym, które finansowe SuperMoce uczestnicy odnaleźli w sobie, a które chcieliby wzmocnić, ponieważ są dla nich ważne.
Projekt Finansowo Silni 2 skoncentrował się również na zwiększeniu wiedzy trenerów poprzez cykl webinariów z tematyki finansów dotyczących: spadków i dziedziczenia, zadłużenia, upadłości konsumenckiej oraz umiejętności trenerskich. Trenerzy dowiedzieli się jak pracować z grupami międzypokoleniowymi oraz jak używać storytellingu na warsztatach. Poza zwiększeniem wiedzy merytorycznej i umiejętności trenerskich celem projektu było również opracowanie narzędzi do warsztatów finansowych z osobami w trudnej sytuacji materialnej.
Ta część projektu Finansowo Silni 2 realizowana jest dzięki dofinansowaniu Narodowego Banku Polskiego, uzyskanej w ramach programu edukacji ekonomicznej. Dzięki uzyskanym środkom Banki Żywności mogą realizować projekt, który wzmacnia zasoby naszej organizacji na poziomie ogólnopolskim, pozwala wypracować narzędzia i je upowszechnić wśród osób pracujących z osobami zagrożonymi wykluczeniem społecznym. Rezultaty, uzyskane w ramach Finansowo Silni 2 pozwolą edukatorom na dalszą pracę z zakresu edukacji finansowej, nawet po zakończeniu projektu.
Dokładne opisy kart, scenariusze warsztatów oraz karty storytellingowe są do dostępne pobrania:
Inne Aktualności
1 lipca 2026
KSeF i cyfryzacja procesów w Bankach Żywności. Przyspieszenie dzięki Dew-X
Federacja Polskich Banków Żywności wdrożyła zmiany w obszarze cyfryzacji procesów administracyjnych, wynikających z obowiązków Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Dla organizacji pozarządowej KSeF oznacza... czytaj dalej
1 czerwca 2026
Brzuch pełny, ale organizm głodny. Banki Żywności alarmują o „ukrytym głodzie” dzieci w Polsce
Transfery socjalne zmniejszyły skalę ubóstwa dzieci w Polsce, ale głód najmłodszych nie zniknął całkowicie. Zmienił postać na trudniejszą do dostrzeżenia i zwalczania. Coraz częściej brzuchy dzieci są pełne... czytaj dalej