21 maja 2019

Finansowo Silni – nowatorski program Banków Żywności realizowany z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej

Od grudnia ubiegłego roku zrealizowano już ponad 40 warsztatów poświęconych zarządzaniu finansami osobistymi i rozwiązywaniu problemu zadłużenia. Wszystko to w ramach projektu „Finansowo Silni”, realizowanego przez Banki Żywności w całej Polsce przy wsparciu NBP. Program wyróżnia m.in. nietypowa grupa odbiorów – osoby zagrożone wykluczeniem, w kryzysie bezdomności, seniorzy oraz ci wszyscy, do których na co dzień kierowana jest pomoc żywnościowa.

Spotkania edukacyjne odbywają się zarówno w dużych miastach, takich jak: Gdańsk, Białystok czy Wrocław, jak i w mniejszych miejscowościach, np. w Tczewie i Ciechanowie. Nad koordynacją projektu czuwa Federacja Polskich Banków Żywności. Łącznie do końca roku ma zostać przeprowadzonych 200 warsztatów. Trenerami są współpracujący na co dzień z Bankami Żywności szkoleniowcy.

Projekt jest skierowany do osób korzystających z unijnego Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa (POPŻ). To jedyna tego typu inicjatywa w Polsce. W programie bierze udział ponad 20 trenerów, a dzięki organizowanym warsztatom wiedza dotrze do blisko 2000 potrzebujących.

Osoby, do których trafiamy z pomocą poprzez organizacje partnerskie, bardzo często potrzebują nie tylko doraźnego wsparcia żywnościowego, ale także informacji, jak radzić sobie w trudnej sytuacji finansowej. Jak wynika z raportu BIG InfoMonitor, to kłopoty ze zdrowiem i wiążące się z nimi nieoczekiwane wydatki są najczęstszą przyczyną problemów finansowych u osób starszych. Seniorzy postawieni przed dylematem, na co przeznaczyć niewielką emeryturę – leki czy jedzenie – coraz częściej sięgają po oferowaną przez nas pomoc żywnościową oraz korzystają z możliwości udziału w warsztatach mądrego gospodarowania pieniędzmi. – podkreśla Dorota Jezierska, wiceprezes Federacji Polskich Banków Żywności i prezes Banku Żywności w Ciechanowie, który bierze udział w projekcie.

Dane mówią same za siebie. Tylko w 2018 roku suma zaległych zobowiązań finansowych Polaków wzrosła o 10,2% w stosunku do ubiegłego roku, a aż 2,78 mln z nich nie radziło sobie z terminową spłatą zadłużenia (InfoDług 2019). Wiele z tych osób to właśnie beneficjenci programu POPŻ. Często brak im elementarnej wiedzy, dotyczącej działania instytucji para-bankowych, przez co stają się łatwymi ofiarami nadużyć. Warsztaty mają temu przeciwdziałać. Trenerzy uczą także, jak porównywać ceny i podejmować świadome decyzje zakupowe oraz jak dochodzić swoich praw, gdy kupiony produkt okazuje się wadliwy. – ProjektFinansowo Silni” dotyka wielu obszarów – od prowadzenia domowego budżetu, po rady dotyczące rozsądnego pożyczania i w końcu wyjścia z długów. Wszystko zaczyna się od kształtowania prawidłowych nawyków w codziennym gospodarowaniu pieniędzmi, dlatego zależało nam, aby scenariusze warsztatów zawierały bardzo konkretne rozwiązania dopasowane do doświadczeń naszych odbiorców – dodaje Dorota Jezierska.

Uczestnicy spotkań otrzymują m.in. podręczną broszurę, w której opisano 10 praktycznych zasad „Finansowo Silnych” do zastosowania w codziennym życiu. W trakcie warsztatów wykorzystywana jest także edukacyjna gra planszowa, która pozwala na symulacje różnych sytuacji z życia wziętych. Grający dowiedzą się z niej np. jak odstąpić od umowy zakupu, co zrobić w przypadku utraty dowodu osobistego oraz jaka jest różnica miedzy windykacją i egzekucją komorniczą. –  Jako trenerzy bardzo dbamy o to, aby przekazywana przez nas wiedza odnosiła się bezpośrednio do doświadczeń uczestników i ich aktualnej sytuacji. Staramy się stworzyć także przestrzeń do dyskusji i wymiany doświadczeń tak, aby mieli oni wpływ na przebieg warsztatów. To właśnie na przykładach najlepiej zilustrować konkretny problem, dlatego też pokazujemy, ile pieniędzy tracimy np. podczas nieprzemyślanych zakupów. Wierzymy, że zaoszczędzone w tej sposób środki, zmotywują ich do dalszej pracy. Sporo dyskutujemy także o zagrożeniach, które wiążą się z zadłużeniem. Uczymy również korzystania z przysługujących praw konsumenta. To dziś bardzo ważny temat relacjonuje Beata Działa, trenerka prowadząca warsztaty we Wrocławiu.

Projekt „Finansowo Silni” jest realizowany przez Federację Polskich Banków Żywności z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej. Więcej informacji o projekcie na stronie www.bankizywnosci.pl/finansowo-silni/.

25 marca 2024

195 ton w Wielkanocnej Zbiórce Żywności

Banki Żywności zakończyły pierwszy etap Wielkanocnej Zbiórki Żywności w 2024 roku, w który zaangażowały się sieci handlowe w całej Polsce. Ciągle trwa zbiórka online na stronie https://zbiorkazywnosci.pl/,... czytaj dalej

13 marca 2024

Stawka VAT na żywność – stanowisko Banków Żywności

Federacja Polskich Banków Żywności z niepokojem przyjęła decyzję Ministerstwa Finansów z dnia 12 marca br. o nieprzedłużaniu okresowego obniżenia stawki VAT na podstawowe produkty spożywcze. Oznacza to, że... czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności