22 października 2020

Kiś, nie marnuj! Warsztaty z robienia kiszonek

Kiś, nie marnuj ! – pod takim hasłem w zeszły piątek, 16 października, z okazji Światowego Dnia Żywności odbyły się warsztaty z robienia kiszonek 🥒🥕 Bo to przecież idealny sposób na niemarnowanie – ukisić można wiele warzyw i owoców, nie tylko ogórkami i kapustą kiszonki żyją.  Kiszenie jest wszak jedną z najstarszych metod konserwowania i przechowywania żywności, od niedawna coraz bardziej popularną i nawet zapanowała na nie swego rodzaju moda – co nas bardzo cieszy! Nie mówiąc o tym, że kiszonki są bardzo zdrowe i pyszne.

My tym razem w programie mieliśmy klasyczne kimchi, kalafiora curry, zimową surówkę z uratowanych warzyw i zakwas z buraków na Święta. Było fantastycznie, słoiki prezentowały się pięknie, czekamy na recenzje po otwarciu!

Bardzo dziękujemy uczestnikom i prowadzącemu Tomkowi Czajkowskiemu z bloga Magiczny Składnik oraz partnerom Ambition i Zielona Skrzynka

I jeszcze podzielimy się jednym z przepisów – na klasyczne kimchi.

Klasyczne kimchi z kapusty pekińskiej

Składniki – warzywa
kapusta pekińska 1 szt
sól morska drobna 50 gr
marchewka 1 szt
cebulka dymka (biała i zielona część) 2 szt
biała rzepa 200 gr

Składniki – pasta do kimchi
czosnek 2 ząbki
imbir 50 gr
cebulka szalotka 1 szt
koreańska papryka gochugaru 10-30 gr (1-3 Ł)
sos rybny (opcjonalnie) 20 ml
sos sojowy 50 ml
cukier 20 gr
jabłko 1 szt
kleik ryżowy 100 ml

Wykonanie:

1. Kroimy kapustę pekińską w mniejsze części, przekładamy do miski i solimy. Wcieramy sól w kapustę i odkładamy na minimum 2 godziny. W międzyczasie ugniatamy dłońmi, żeby kapusta szybciej zmiękła.

2. Po tym czasie kapustę płuczemy z nadmiaru soli, odsączamy i przekładamy do miski. Dodajemy pozostałe warzywa. Marchew i rzepę kroimy w cienkie półplasterki, a dymkę w grube plastry. Mieszamy w misce razem z kapustą.

3. Kapustę nacieramy pastą przygotowaną z podanych wyżej składników. Składniki na pastę przekładamy do wysokiego naczynia i miksujemy za pomocą blendera. Składniki możemy modyfikować wedle uznania, można nie dodawać sosu rybnego (wtedy kimchi będzie wegańskie), można dodać mniej lub więcej ostrej papryki. Pasta powinna jednak zawierać imbir, czosnek i szalotkę.

4. Kapustę połączoną z pastą przekładamy do słoików i dokładnie ugniatamy. Przykrywamy ręcznikiem papierowym i delikatnie zakręcamy. Fermentujemy w temperaturze otoczenia przez 2-3 dni. W międzyczasie ugniatamy za pomocą łyżki, żeby odgazować kimchi. Po tym czasie przekładamy do lodówki. Kimchi jest gotowa po ok. 2 tygodniach, wtedy zakręcamy słoik bez ręcznika. Kimchi można trzymać nawet kilka lat. Sok z kimchi jest świetnym eliksirem zdrowia.

23 listopada 2020

Zapytanie ofertowe nr 2/2020/PROM

Federacja Polskich Banków Żywności w Warszawie zaprasza do składania ofert dotyczących rozbudowy systemu enova365 o moduł Business Intelligence w ramach projektu pt. „Opracowanie systemu monitorowania marnowanej... czytaj dalej

19 listopada 2020

Uratujmy Święta! Już za chwilę rusza 24. Świąteczna Zbiórka Żywności – ze względu na pandemię w nowej formule

„Święta godne, a nie głodne” pod takim hasłem odbędzie się kolejna edycja Świątecznej Zbiórki Żywności. Z powodu koronawirusa w tym roku wydarzenie będzie miało inny charakter – zbiórki w sklepach... czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności