10 kwietnia 2019
Konkurs #EkoSelfie rozstrzygnięty! Zobaczcie, kto wygrał i zainspirujcie się do działania.
Przez 4 miesiące uczestnicy konkursu dzielili się swoimi pomysłami na niemarnowanie żywności i dbanie o środowisko. Wystarczyło przesłać zdjęcie przedstawiające autorski sposób na niemarnowanie jedzenia. Wszystko to w ramach projektu EkoMisja – Nie Marnuję.
Marnowanie żywności to nie tylko problem natury etycznej czy ekonomicznej. Konsekwencje wyrzucania ogromnych ilości jedzenia odczuwa bardzo silnie również nasza planeta. Mimo systematycznego upowszechniania wiedzy na temat ochrony środowiska, wciąż niewiele mówi się o zależności pomiędzy rynkiem spożywczym a losami ziemi. Informacje o rosnącym zanieczyszczeniu powietrza związanym ze wzmożonym transportem samochodowym nikogo już nie szokują. Kto jednak zdaje sobie sprawę z faktu, że w skali roku do atmosfery trafia 3,3 miliarda ton gazów cieplarnianych pochodzących z wyrzucanej żywności? Marnowanie jedzenia jest też równoznaczne z trwonieniem surowców – niezjedzona kanapka z serem to aż 90 litrów zmarnowanej wody.
Jako konsumenci jesteśmy odpowiedzialni za 60% marnowanej żywności. Konkurs #EkoSelfie miał na celu pokazanie, że ograniczenie marnowania jedzenia leży w zasięgu każdego z nas. Zabawa polegała na przesłaniu pomysłu na ograniczenie marnowania jedzenia w swoim domu w formie zdjęcia i krótkiego opisu. W zabawie wzięło udział kilkadziesiąt osób, które wykazały się niezwykłą kreatywnością i odpowiedzialnością ekologiczną.
Konkursowe Jury wyróżniło 7 prac w dwóch kategoriach:
Mój sposób na niemarnowanie:
I Podpłomyki z mąki i wody – Alina Kolus
II Zdrowa przekąska z suszonych owoców i warzyw – Katarzyna Moń
III Pasta kanapkowa z buraków po zakwasie – Małgorzata Grabowska – Fluder
Nie marnuje, środowisko szanuje:
I Obierki jako przysmaki dla leśnych zwierząt – Katarzyna Lange
II Mrożenie jako patent na przechowywanie – Karolina Hanuszewicz
III Przydomowy „recycler” odpadków żywności – Daniel Rychlik
III Pizza z kuchennych resztek – Mirosława Wawrzyniak
-
-
Podpłomyki z mąki i wody
-
-
Przekąska z suszonych owoców
-
-
Pasta kanapkowa z buraków po zakwasie
-
-
Obierki jako przysmaki dla leśnych zwierząt
-
-
Mrożenie jako patent na przechowywanie żywności
-
-
Pizza z kuchennych resztek
-
-
Przydomowy „recycler” odpadków żywności
Nagrodą w konkursie była m.in. najnowsza książka Jagny Niedzielskiej „Bez resztek” pod patronatem Federacji Polskich Banków Żywności.
#EkoSelfie to element aktywizacyjny projektu „EkoMisja Nie Marnuję”, którego celem jest zwiększenie świadomości obywateli, głównie dzieci i młodzieży oraz osób dorosłych, na temat ekologicznych skutków marnowania żywności.
Wszystkich zainteresowanych losem naszej planety serdecznie zapraszamy do zapoznania się z pomysłami na zagospodarowanie lodówkowych resztek TUTAJ.