6 listopada 2023

Nie marnuj – transportuj! Czyli wspólna droga Banków Żywności i Raben

Niemal 9-letnia współpraca Grupy Raben z Bankami Żywności, to w dużym skrócie prawie 17 tys. przewiezionych palet, 9,5 tys. ton uratowanej żywności i ponad 23,5 mln wydanych posiłków. Przejechanych kilometrów już nawet nikt nie liczy, bo i nie o kilometry tu chodzi. 

Federacja Polskich Banków Żywności i Grupa Raben od 2015 roku wspólnie ratują żywność przed zmarnowaniem i przekazując ją osobom najbardziej potrzebującym. Banki Żywności bezpłatnie pozyskują żywność od producentów i sieci handlowych. Często są to produkty z krótkim terminem ważności, dla których kluczowy jest czas dostawy. Tu właśnie pojawia się wsparcie logistyczno – transportowe ze strony Raben Logistics Polska i Fresh Logistics Polska, dzięki któremu Banki Żywności mogą skuteczniej pozyskiwać niesprzedaną, a nadającą się do spożycia żywność. 

Współpraca z Bankami Żywności zawsze była i jest ważnym ogniwem naszego zaangażowania społecznego. mówi Ewelina Jabłońska-Gryżenia, head of sustainability w Grupie RabenJako operator logistyczny, obsługujący między innymi branżę FMCG czujemy, że mamy faktyczny wpływ i szansę podjęcia walki z marnowaniem żywności i głodem. Dlatego od lat realizujemy charytatywne transporty. W ten sposób możemy nie tylko realizować naszą strategię ESG ale także odpowiedzieć na światowe wyzwania sformułowane w postaci Globalnych Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ. 

Nadal marnujemy 

Zgodnie z wynikami projektu PROM całkowita skala marnowania żywności w Polsce, biorąc pod uwagę wszystkie ogniwa łańcucha produkcji, dystrybucji i konsumpcji, to 4,8 mln ton. Badanie wykonane w trakcie projektu PROM określiło, że produkcja rolnicza odpowiada za ok. 15% marnowanej żywności. Straty w przetwórstwie kształtują się na podobnym poziomie (ok. 15%). Natomiast mniej niż 1% marnuje się podczas transportu i magazynowania. W handlu straty są szacowane na ok. 7% a w gastronomii jest to nieco ponad 1%. Niestety to konsumenci marnują najwięcej jedzenia – aż 60% żywności, czyli prawie 3 mln ton rocznie, trafia do domowych śmietników.

Transport i logistyka to najważniejsze ogniwa w łańcuchu pomocy. Aby żywność mogła dotrzeć do osób potrzebujących musimy ją szybko odebrać od darczyńców i zmagazynować w jednym z 31 Banków Żywności w całej Polscemówi Beata Ciepła, Prezes Federacji Polskich Banków Żywności. – Bez współpracy z Grupą Raben to Banki Żywności ponosiłyby całość bardzo wysokich kosztów transportu. Jednak dzięki pomocy takich partnerów możemy przekazywać darmową żywność tym, którzy jej potrzebują, skutecznie i na czas. 

Tak jak z większością problemów, tak też w przypadku marnowania żywności – łatwiej jest zapobiegać niż leczyć. Każdy z nas może się przyczynić do ograniczenia marnotrawstwa żywności. Jedną z najprostszych zasad jest tak zwana Zasada 4P. Po pierwsze Planowanie – starajmy się kupić to, co jest potrzebne i nie dać się uwieść promocjom. Przechowywanie żywności – niestety nawet i w lodówce układamy na złych półkach. Jeżeli okaże się, że po świętach zostały nam jakieś resztki, to możemy przygotować smaczne dania, czyli Przetwarzanie. I czwarte P – Podzielmy się, gdy czegoś mamy za dużo. 

Nie tyko transport 

Warto również nadmienić, że w 2018 roku w ramach akcji #RabenExpress wspólnie z influencerem Rafałem Gęburą z kanału „7 metrów pod ziemią” przygotowano reportaż o działalności Banków Żywności w Polsce pt. „Opowiem Wam o pewnym paradoksie”. Dzięki filmowi, który miał ponad 500 000 wyświetleń, Banki Żywności zebrały 100 000 zł. Zebrane środki pomogły uratować 800 ton pełnowartościowego jedzenia przed zmarnowaniem i dostarczyć je do najbardziej potrzebujących. 

Plany 

Banki Żywności będą kontynuowały swoją misję ratowania żywności przed zmarnowaniem i przekazywania jej osobom potrzebującym. W Polsce prawie 1,6 mln osób żyje poniżej progu ubóstwa, które zmagają się z gwałtownym wzrostem cen żywności spowodowanym inflacją. Jednocześnie, jak wynika z raportu Banków Żywności “Niedożywienie i głód w Polsce”, zrealizowanym wśród osób odbierających bezpłatną pomoc żywnościową, aż u 53% badanych osób pieniędzy nie wystarcza na zaspokojenie podstawowych potrzeb – w tym na zakup jedzenia. Z tego powodu jednym z celów Banków Żywności jest pozyskanie nowych darczyńców żywności wśród producentów żywności oraz kontynuowanie współpracy ze sprawdzonymi i godnymi zaufania partnerami, takimi jak Grupa Raben. Tradycyjnie również w dniach 24-25 listopada br. zostanie zorganizowana Świąteczna Zbiórka Żywności w sklepach stacjonarnych w całej Polsce. 

30 listopada 2023

300 ton żywności w 27. Świątecznej Zbiórce Żywności

W dniach 24-25 listopada odbyła się Świąteczna Zbiórka Żywności, organizowana przez Banki Żywności. Polacy przekazywali darowizny w postaci produktów spożywczych w ponad 2000 sklepów największych sieci... czytaj dalej

30 listopada 2023

Mikrodonacje Donateo w Auchan na rzecz Banków Żywności

Eksperci z Polskiego Komitetu Europejskiej Sieci Przeciwdziałania Ubóstwu oceniają, że w 2022 r. około 1,8 mln Polaków żyło w skrajnym ubóstwie. Dane Banków Żywności wskazują, że niemal 1,4 mln osób w Polsce... czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności