24 marca 2021

Podsumowaliśmy projekt EkoMisja − nie marnuję!

EkoMisja – nie marnuję! to ogólnopolski projekt Federacji Polskich Banków Żywności, który wystartował w 2018 roku. Dołączyło do niego ponad 200 szkół podstawowych z całego kraju.

W ramach EkoMisji odbyło się ponad 1000 zajęć, w których uczestniczyło 36 000 dzieci.

23 marca razem z partnerami projektu podsumowaliśmy działania edukacji ekologicznej w szkołach. W dwóch panelach dyskusyjnych wzięli udział nauczyciele i koordynatorzy realizujący projekt oraz influencerzy edukacyjni oraz nurtu zero waste. Debaty poruszały tematy pracy z dziećmi i młodzieżą w czasach, gdy świadomość ekologiczna jest tak ważna, a szkoła i większość życia przeniosła się do świata online.

Ze względu na pandemię spotkaliśmy się na platformie Zoom – konferencja podsumowująca nadal jest dostępna na Facebooku Banków Żywności:

Pierwszy panel poświęcony realizacji edukacji ekologicznej w szkołach poprowadził Marek Borowski, Prezes Federacji Polskich Banków Żywności. Paneliści: Norman Czarnecki, zastępca kierownika Wydziału Edukacji Ekologicznej z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Adam Plutowski, edukator Banku Żywności w Tczewie, Anna Pulnar oraz Ewelina Żukowska, CSR Communication z Lidl Polska i Małgorzata Fuszpaniak, menadżer ds. komunikacji marki Amica wskazali na to jak ważne jest wspieranie kreatywności dzieci w tematach ważnych społecznie.  

Drugi panel poprowadzony przez Dorotę Jezierską, Wiceprezeskę Federacji Polskich Banków Żywności  poruszał temat metod i doświadczeń edukacji ekologicznej w sieci. O tym jak skutecznie edukować młodzież w czasach pandemii dyskutowały: Marta Kobyłecka ze Społecznej Szkoły Podstawowej STO w Szczecinku, Oktawia Gorzeńska, współtwórczyni Projektu Społecznego Nauczycieli lekcjewsieci.pl, Elżbieta Krawczyk, szefowa Działu Edukacji Globalnej i Ekologicznej z Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz Paulina Górska, ekoaktywistka i edukatorka, twórczyni internetowa.

Podsumowaniu projektu towarzyszyła również premiera filtra EkoMisja na Instagramie Banków Żywności. Ze względu na charakter tego kanału wierzymy, że EkoMisja dotrze do młodego i szerokiego grona odbiorców. Filtr ma formę prostej gry:

Rozwiń kreatywność

Uczniowie w ramach projektu zrealizowali własne projekty uczniowskie. W „Projekcie Klasa” powstały makiety, wystawy prac plastycznych, pokazy mody czy video opowiadające o tym, jak chronić planetę i jak może ona wyglądać za 100 lat, jeśli nie zmienimy naszego zachowania. Szkoły utworzyły Szkolne Kluby Niemarnowania, zajmujące się tematem segregacji odpadów, niemarnowaniem zasobów, w tym wody, energii czy jedzenia. W klubach m.in. hodowano nasiona w miniszklarniach, odbywały się dyskusje nad tym, jak zmniejszyć ilość opakowań i wszechobecnych torebek foliowych, powstały pyszne koktajle z nieidealnych owoców. 

W projekcie opracowaliśmy scenariusze dla nauczycieli oparte na metodzie odwróconej lekcji, angażując uczniów w temat już przed zajęciami za pomocą prostych zadań do realizacji w domu. Dotykają one wielu aspektów ochrony środowiska, a po zamknięciu szkół z powodu pandemii koronawirusa dostosowaliśmy je do nauczania online – są wciąż dostępne i zapraszamy do ich wykorzystywania: https://niemarnuje.bankizywnosci.pl/materialy-dla-nauczycieli/ 

O projekcie

EkoMisja – nie marnuję! to wieloaspektowe podejście do edukacji ekologicznej. Celem projektu jest zwiększenie świadomości obywateli, głównie dzieci i młodzieży oraz osób dorosłych, na temat ekologicznych skutków marnowania żywności oraz ograniczanie tych niekorzystnych dla środowiska naturalnego zachowań. Projekt wspierają: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, sieć Lidl Polska oraz marka Amica.

Więcej na:  https://niemarnuje.bankizywnosci.pl/

28 stycznia 2025

Pieczywo wyrzucone do lasu w Nieporęcie

27 stycznia 2025 r. media obiegło szokujące zdjęcie zrobione przez mieszkankę Nieporętu, która w okolicznym lesie natknęła się na wysypisko pieczywa. Hurtowa ilość wyrzuconego chleba może sugerować, że nie... czytaj dalej

28 stycznia 2025

Zbiórka żywności dla seniorów

Banki Żywności rozpoczęły “Zbiórkę żywności dla seniorów”, której celem jest zebranie żywności dla osób starszych, znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej w Polsce. Akcja potrwa od 21 stycznia do 28... czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności

Ustawienia dostępności