24 marca 2021

Podsumowaliśmy projekt EkoMisja − nie marnuję!

EkoMisja – nie marnuję! to ogólnopolski projekt Federacji Polskich Banków Żywności, który wystartował w 2018 roku. Dołączyło do niego ponad 200 szkół podstawowych z całego kraju.

W ramach EkoMisji odbyło się ponad 1000 zajęć, w których uczestniczyło 36 000 dzieci.

23 marca razem z partnerami projektu podsumowaliśmy działania edukacji ekologicznej w szkołach. W dwóch panelach dyskusyjnych wzięli udział nauczyciele i koordynatorzy realizujący projekt oraz influencerzy edukacyjni oraz nurtu zero waste. Debaty poruszały tematy pracy z dziećmi i młodzieżą w czasach, gdy świadomość ekologiczna jest tak ważna, a szkoła i większość życia przeniosła się do świata online.

Ze względu na pandemię spotkaliśmy się na platformie Zoom – konferencja podsumowująca nadal jest dostępna na Facebooku Banków Żywności:

Pierwszy panel poświęcony realizacji edukacji ekologicznej w szkołach poprowadził Marek Borowski, Prezes Federacji Polskich Banków Żywności. Paneliści: Norman Czarnecki, zastępca kierownika Wydziału Edukacji Ekologicznej z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Adam Plutowski, edukator Banku Żywności w Tczewie, Anna Pulnar oraz Ewelina Żukowska, CSR Communication z Lidl Polska i Małgorzata Fuszpaniak, menadżer ds. komunikacji marki Amica wskazali na to jak ważne jest wspieranie kreatywności dzieci w tematach ważnych społecznie.  

Drugi panel poprowadzony przez Dorotę Jezierską, Wiceprezeskę Federacji Polskich Banków Żywności  poruszał temat metod i doświadczeń edukacji ekologicznej w sieci. O tym jak skutecznie edukować młodzież w czasach pandemii dyskutowały: Marta Kobyłecka ze Społecznej Szkoły Podstawowej STO w Szczecinku, Oktawia Gorzeńska, współtwórczyni Projektu Społecznego Nauczycieli lekcjewsieci.pl, Elżbieta Krawczyk, szefowa Działu Edukacji Globalnej i Ekologicznej z Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz Paulina Górska, ekoaktywistka i edukatorka, twórczyni internetowa.

Podsumowaniu projektu towarzyszyła również premiera filtra EkoMisja na Instagramie Banków Żywności. Ze względu na charakter tego kanału wierzymy, że EkoMisja dotrze do młodego i szerokiego grona odbiorców. Filtr ma formę prostej gry:

Rozwiń kreatywność

Uczniowie w ramach projektu zrealizowali własne projekty uczniowskie. W „Projekcie Klasa” powstały makiety, wystawy prac plastycznych, pokazy mody czy video opowiadające o tym, jak chronić planetę i jak może ona wyglądać za 100 lat, jeśli nie zmienimy naszego zachowania. Szkoły utworzyły Szkolne Kluby Niemarnowania, zajmujące się tematem segregacji odpadów, niemarnowaniem zasobów, w tym wody, energii czy jedzenia. W klubach m.in. hodowano nasiona w miniszklarniach, odbywały się dyskusje nad tym, jak zmniejszyć ilość opakowań i wszechobecnych torebek foliowych, powstały pyszne koktajle z nieidealnych owoców. 

W projekcie opracowaliśmy scenariusze dla nauczycieli oparte na metodzie odwróconej lekcji, angażując uczniów w temat już przed zajęciami za pomocą prostych zadań do realizacji w domu. Dotykają one wielu aspektów ochrony środowiska, a po zamknięciu szkół z powodu pandemii koronawirusa dostosowaliśmy je do nauczania online – są wciąż dostępne i zapraszamy do ich wykorzystywania: https://niemarnuje.bankizywnosci.pl/materialy-dla-nauczycieli/ 

O projekcie

EkoMisja – nie marnuję! to wieloaspektowe podejście do edukacji ekologicznej. Celem projektu jest zwiększenie świadomości obywateli, głównie dzieci i młodzieży oraz osób dorosłych, na temat ekologicznych skutków marnowania żywności oraz ograniczanie tych niekorzystnych dla środowiska naturalnego zachowań. Projekt wspierają: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, sieć Lidl Polska oraz marka Amica.

Więcej na:  https://niemarnuje.bankizywnosci.pl/

25 marca 2024

195 ton w Wielkanocnej Zbiórce Żywności

Banki Żywności zakończyły pierwszy etap Wielkanocnej Zbiórki Żywności w 2024 roku, w który zaangażowały się sieci handlowe w całej Polsce. Ciągle trwa zbiórka online na stronie https://zbiorkazywnosci.pl/,... czytaj dalej

13 marca 2024

Stawka VAT na żywność – stanowisko Banków Żywności

Federacja Polskich Banków Żywności z niepokojem przyjęła decyzję Ministerstwa Finansów z dnia 12 marca br. o nieprzedłużaniu okresowego obniżenia stawki VAT na podstawowe produkty spożywcze. Oznacza to, że... czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności