2 grudnia 2022

Podsumowanie 26. Świątecznej Zbiórki Banków Żywności

Banki Żywności po raz 26., w tym roku m.in. we współpracy z siecią sklepów Lidl, zorganizowały świąteczną zbiórkę żywności. Specjalnie przygotowane kosze zostały umieszczone w ponad 2000 sklepów w 500 miastach, tak aby kupujący, w dniach 25-26 listopada mogli obdarować żywnością najbardziej potrzebujących. Zbiórka stacjonarna zakończyła się łącznym wynikiem 260 ton jedzenia.

W Polsce wciąż ponad 1,6 miliona ludzi żyje w skrajnym ubóstwie, a codzienną rozterką staje się wybór między opłaceniem rachunków, kupnem jedzenia lub leków. Stale rosnące ceny energii wielu rodzinom uniemożliwiają spędzenie świąt w cieple przy stole pełnym świątecznych potraw.  Zebrane w tym roku 260 ton jedzenia to prezent dla tysięcy polskich rodzin, a to jeszcze nie koniec zbiórki!

260 ton to wspaniały wynik Świątecznej Zbiórki Żywności, za który dziękuję wszystkim darczyńcom, wolontariuszom i pracownikom sklepów. Jednocześnie jest to kropla w morzu potrzeb. Jeszcze trzy lata temu zdarzało nam się zbierać prawie trzy razy więcej żywności dla osób potrzebujących, dlatego po zbiórce stacjonarnej nie zatrzymujemy się i pomagamy dalej, tym razem w internecie. Do Świąt zbieramy środki finansowe na zakup żywności powiedziała Beata Ciepła, Prezes Federacji Polskich Banków Żywności.

Zapewniając godne święta bez wychodzenia z domu

Od czasu pandemii fizyczne zbiórki żywności w sklepach odnotowały duży spadek zainteresowania. Zbiórki żywności można wesprzeć podczas codziennych zakupów, ale również można przekazać wsparcie bez wychodzenia z domu. Wchodząc na stronę https://zbiorkazywnosci.pl/, można wpłacić dowolną sumę pieniędzy, za którą kupione zostaną produkty dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej.

Zbiórka online, w przeciwieństwie do stacjonarnej, trwać będzie do 26 grudnia. Jest to zdecydowane ułatwienie dla osób, które nie wiedzą, jakie produkty najlepiej fizycznie przekazać w sklepach lub podczas przedświątecznego szaleństwa wolą nie wychodzić z domu. Zbiórka online to także możliwość dotarcia do jeszcze większej liczby osób, które chcą wesprzeć najuboższych nawet drobną wpłatą.

Wspólnie można zrobić naprawdę wiele

Rok 2022 jest pełen zmian i trudności. Można się domyślać, jak rosnąca inflacja zwiększyła liczbę ludzi w kraju, którzy nie kupią w tym roku żywności czy świątecznych prezentów. Wybuch wojny na Ukrainie pokazał, jak wielką siłą może być wspólna pomoc. Do dziś byliśmy w stanie pomóc tysiącom rodzin, które bez wsparcia nie miałyby szansy na przetrwanie.

Polacy po raz kolejny udowodnili, jak pięknie potrafią pomagać i jak niewiele potrzeba, aby szczęście zagościło w domach otaczających nas ludzi. Świąteczna Zbiórka Żywności to coroczna akcja, która zapewnia godne święta tym najbardziej potrzebującym. Wypełniające się w sklepach kosze na żywność, to idealny obraz tego, jak cegiełka po cegiełce, można zrobić coś naprawdę wielkiego.

Tegoroczna 26. edycja Świąteczna Zbiórka Żywności napawa optymizmem. Po ciężkim roku 2020  z roku na rok dostrzegamy tendencję wzrostową. Bardzo nas cieszy, że mimo obecnej sytuacji ekonomicznej tak wielu naszych klientów zdecydowało się na pomoc i wzięło udział w zbiórkach. Dzięki nim tysiące osób otrzyma ogromne wsparcie podczas zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia powiedziała Aleksandra Robaszkiewicz, Head of Corporate Communications and CSR Lidl Polska.

4 lutego 2023

Dieta w prewencji chorób nowotworowych

Choroby nowotworowe to druga najczęstsza przyczyna zgonów w Polsce. Do istotnych czynników ryzyka, zwiększających szansę na zachorowanie zalicza się dieta i styl życia. W tym artykule przedstawimy, które produkty i... czytaj dalej

23 stycznia 2023

672 tysiące beneficjentów Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa w 2022 roku

Aż 672 074 osoby potrzebujące otrzymały wsparcie w roku 2022 w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa finansowanego z Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym. Przekazano 15 758 ton żywności,... czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności