6 kwietnia 2020

Pomaganie na przetrwanie. Pomóż Bankom Żywności dotrzeć do potrzebujących

Od 27 lat Banki Żywności pomagają osobom w ciężkiej sytuacji życiowej. Kryzys epidemiologiczny sprawił, że pracy jest jeszcze więcej, niż dotychczas. Pracownicy i wolontariusze Banków w całej Polsce nie składają broni, ale też nie ukrywają – potrzebna jest natychmiastowa pomoc. Na portalu zrzutka.pl ruszyła właśnie zbiórka pieniędzy na działania Banków Żywności.

Sytuacja zagrożenia epidemicznego, to trudny czas dla wszystkich w Polsce. Konsekwencje wybuchu pandemii odczuwają także organizacje charytatywne, a przez to wszyscy potrzebujący, którzy na co dzień korzystają z ich wsparcia. A tych z dnia na dzień przybywa.

Niestety, z reguły sytuacje kryzysowe w pierwszej kolejności pogarszają warunki życia osób, które już wcześniej znajdowały się w trudnym położeniu. Epidemia koronawirusa nie jest tutaj wyjątkiem. Bezdomni czy seniorzy, rodziny wielodzietne, osoby pracujące na tzw. „umowach śmieciowych” ucierpią na kryzysie najbardziej. Już teraz do naszych drzwi ustawia się coraz dłuższa kolejka osób potrzebujących, którzy np. nagle stracili pracę. – przyznaje Marek Borowski, prezes Federacji Polskich Banków Żywności. I dodaje – Od 27 lat nieprzerwanie pomagamy osobom wykluczonym, bez względu na okoliczności. Dlatego w ostatnich tygodniach pomagamy ze zdwojoną mocą, a naszym wsparciem są teraz objęte także osoby przebywające w kwarantannie, które mają trudną sytuację finansową. Nie chcemy im odmawiać pomocy.

Federacja Polskich Banków Żywności to jedna z kilku organizacji w kraju, które zadeklarowały pomoc osobom w kwarantannie. Pomoc trafi do wszystkich, którzy zostaną zweryfikowani przez lokalny Ośrodek Pomocy Społecznej i spełnią kryteria ustalone przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Z oczywistych względów osoby przebywające w izolacji nie mogą same odebrać paczek żywnościowych, dlatego Banki Żywności muszą dostarczać żywność bezpośrednio do domów. Wspiera ich wojsko i policja, ale transportów wciąż przybywa.

To nie koniec problemów. Popyt na żywność w ostatnich tygodniach niesłychanie wzrósł, przez co aby zebrać darowiznę, której starczy dla wszystkich podopiecznych Banku, trzeba odwiedzić więcej sklepów niż dotychczas, co generuje znacznie wyższe koszty pozyskania żywności. Po raz pierwszy od wielu lat nie odbędzie się także Wielkanocna Zbiórka Żywności, dzięki której setki tysięcy osób mogły zapełnić świąteczne stoły.

Epidemia  koronawirusa dotyka również nas –  pracowników i wolontariuszy Banków Żywności w całej Polsce. Brakuje nam pieniędzy na paliwo i pozyskiwanie żywności. Każdego dnia towarzyszy nam obawa, czy jedzenie trafi do wszystkich, którzy go potrzebują. Dlatego postanowiliśmy zwrócić się o pomoc do wszystkich ludzi o hojnych sercach. Już 10 zł pozwoli na zapewnienie posiłków dla jednej osoby przez cały miesiąc. Tyle kosztuje pozyskanie i uratowanie 80 kg żywności. Potrzebujemy tych pieniędzy, żeby dalej pomagać!  – dodaje Borowski, który jest również dyrektorem Banku Żywności w Olsztynie.

 

Na portalu zrzutka.pl ruszyła właśnie zbiórka pieniędzy na Banki Żywności. 31 Banków w całej Polsce apeluje o wsparcie finansowe. Podkreślają też, że zbliża się trudny czas dla wielu Polaków, a koniec epidemii stanie się dla wielu początkiem znacznych problemów finansowych. Pandemia COVID-19 mocno uderza w całą Europę, a nadchodzący kryzys społeczno-gospodarczy może mieć niespotykaną dotąd skalę. Dlatego ratując żywność i potrzebujących dzisiaj, musimy myśleć o jutrze i przygotować się na nadchodzące wyzwania. Nie chcemy nikogo zostawić bez pomocy ani teraz, ani nigdy. – podkreślają.

https://zrzutka.pl/pomaganie-na-przetrwanie-wesprzyj-banki-zywnosci-i-pomoz-potrzebujacym 

 

*****

 

Federacja Polskich Banków Żywności to organizacja pożytku publicznego zrzeszająca 31 Banków Żywności w całej Polsce. Banki Żywności każdego dnia, nieprzerwanie od 27 lat pomagają osobom wykluczonym – samotnych, chorym, starszym, bezdomnym, bezrobotnym rodzicom i osobom niepełnosprawnym. Każdy z nich odbiera z supermarketów niesprzedane, dobre jakościowo produkty, które następnie trafiają do organizacji pomocowych, np. jadłodajni, Domów Pomocy Społecznej, świetlic środowiskowych, noclegowni, hospicjów, domów dziecka czy ośrodków wsparcia dla samotnych matek. Wiele z tych organizacji nie byłoby w stanie funkcjonować bez pomocy Banków Żywności. Tylko w 2019 r. udało nam się przekazać im niemal 50 tysięcy ton artykułów spożywczych . Poza ratowaniem żywności Federacja zajmuje się edukacją i działaniami mającymi na celu wzrost świadomości ekonomicznych, społecznych i ekologicznych konsekwencji marnowania żywności wśród konsumentów.

www.bankizywnosci.pl

 

25 marca 2024

195 ton w Wielkanocnej Zbiórce Żywności

Banki Żywności zakończyły pierwszy etap Wielkanocnej Zbiórki Żywności w 2024 roku, w który zaangażowały się sieci handlowe w całej Polsce. Ciągle trwa zbiórka online na stronie https://zbiorkazywnosci.pl/,... czytaj dalej

13 marca 2024

Stawka VAT na żywność – stanowisko Banków Żywności

Federacja Polskich Banków Żywności z niepokojem przyjęła decyzję Ministerstwa Finansów z dnia 12 marca br. o nieprzedłużaniu okresowego obniżenia stawki VAT na podstawowe produkty spożywcze. Oznacza to, że... czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności