16 marca 2020

Pomoc żywnościowa w czasie pandemii. Jak skorzystać?

W tej trudniej sytuacji Banki Żywności starają się nadal pomagać. Przekazujemy żywność tam, gdzie jest potrzebna i gdzie organizacje społeczne są w stanie zapewnić jej dystrybucję. Robimy tak od 27 lat, a obecnie, w tak wyjątkowym momencie, musimy w szczególności kontynuować wypełnianie naszej misji i nieść pomoc m.in. osobom starszym, chorym, samotnym, bezdomnym oraz osobom przebywającym w kwarantannie – według nowych ustaleń, które już zostały wdrożoneDziałamy na miarę swoich możliwości, dbając o bezpieczeństwo naszych pracowników, wolontariuszy, kierowców, oraz oczywiście osób otrzymujących pomoc.

Federacja Polskich Banków Żywności to jedna z kilku organizacji, które zadeklarowały pomoc, obok m.in. PCK czy Caritasu. Wszyscy bazujemy na wytycznych dot. świadczenia pomocy osobom w kwarantannie wydanych przez MRPiPS. To nieco zmieniona forma kwalifikowania do wsparcia w ramach unijnego Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020 w Podprogramie 2019, w którym bierzemy udział od samego początku jego istnienia. Pomoc mogą otrzymać osoby przebywające w kwarantannie, których dochód całkowity nie przekracza 1 402 PLN dla osoby samotnie gospodarującej i 1 056 PLN dla osoby w rodzinie. W paczkach znajdą się m.in. warzywa w puszce, makaron, ryż, kasza, mleko, ser czy konserwy mięsne. 

Procedura otrzymania pomocy żywnościowej wygląda obecnie następująco – Sanepid zgłasza do lokalnej Organizacji Pomocy Społecznej osoby znajdujące się w kwarantannie, następnie OPS weryfikuje, czy dana osoba potrzebuje wsparcia. W  obecnej sytuacji OPS może kwalifikować telefonicznie. Następnie w porozumieniu z Bankiem Żywności lub inną wybraną organizacją określane jest zapotrzebowanie oraz sposób dostarczenia paczki żywnościowej. Na czas epidemii, w transporcie organizacje wspierać będą m.in. policjanci, strażacy oraz WOT.

Będziemy dzielić się z Państwem nowymi informacjami na bieżąco .

Na ten moment prosimy o KONTAKT BEZPOŚREDNI z lokalnymi Bankami Żywności, które będą w stanie udzielić aktualnych informacji dotyczących swojego regionu. Proszę dzwonić na numery telefonów podane w zakładce KONTAKT.

www.bit.ly/DZWOŃ

Wszystkim życzymy przede wszystkim zdrowia i spokoju.

25 marca 2024

195 ton w Wielkanocnej Zbiórce Żywności

Banki Żywności zakończyły pierwszy etap Wielkanocnej Zbiórki Żywności w 2024 roku, w który zaangażowały się sieci handlowe w całej Polsce. Ciągle trwa zbiórka online na stronie https://zbiorkazywnosci.pl/,... czytaj dalej

13 marca 2024

Stawka VAT na żywność – stanowisko Banków Żywności

Federacja Polskich Banków Żywności z niepokojem przyjęła decyzję Ministerstwa Finansów z dnia 12 marca br. o nieprzedłużaniu okresowego obniżenia stawki VAT na podstawowe produkty spożywcze. Oznacza to, że... czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności