4 września 2023

Rusza rekrutacja do projektu “Ekomisja w podstawówce”!

Banki Żywności zapraszają nauczycieli szkół podstawowych do udziału w ogólnopolskim projekcie edukacji ekologicznej Ekomisja w podstawówce. Zarejestrować się można na stronie internetowej: ekomisja.edu.pl.

Skąd się bierze żywność?

To pytanie jest hasłem przewodnim tegorocznej edycji Ekomisji. W trakcie zajęć uczniowie poznają proces produkcji i wytwarzania żywności, dowiedzą się jak jej marnowanie wpływa na środowisko i zużywa zasoby oraz jak ograniczać to zjawisko. Ważnym elementem programu jest również przekazanie wiedzy o bezpieczeństwie żywności, zdrowym odżywianiu i diecie przyjaznej planecie.

Każdy nauczyciel, który zarejestruje się na stronie projektu: ekomisja.edu.pl, otrzyma pakiet materiałów edukacyjnych w formacie PDF. W skład pakietu wchodzi 8 scenariuszy lekcji wraz z kartami pracy. Jeden scenariusz dla młodszych dzieci realizowany jest w oparciu o opowiadanie “Owocowe Spory” napisane przez Magdalenę Jasny, wydane w formie ebooka oraz audiobooka. Opowiadanie jest dostępne na stronie projektu. Z kolei dla starszych dzieci została opracowana gra edukacyjna – “Dietą do celu!”.

Dostępne są także materiały wypracowane w poprzednich edycjach projektu “Ekomisja”, dotyczące m.in. ochrony różnych zasobów (prąd, woda), edukacji ekologicznej i żywieniowej.

Konkurs z nagrodami

W trakcie trwania projektu odbędzie się konkurs plastyczny z nagrodami. Informacje o konkursie zostaną opublikowane na stronie internetowej projektu.

Zadaniem konkursowym będzie zilustrowanie wybranych scen do opowiadania „Kosmiczne opowiadanie o ciasteczkach” autorstwa pani Justyny Bednarek. Opowiadanie również zostanie opublikowane na stronie internetowej Ekomisji.

Zarejestruj się już dziś

100 pierwszych szkół otrzyma grę – “Dietą do celu!” w wersji drukowanej!

Zajrzyj na stronę: www.ekomisja.edu.pl i zapisz się do projektu.

25 marca 2024

195 ton w Wielkanocnej Zbiórce Żywności

Banki Żywności zakończyły pierwszy etap Wielkanocnej Zbiórki Żywności w 2024 roku, w który zaangażowały się sieci handlowe w całej Polsce. Ciągle trwa zbiórka online na stronie https://zbiorkazywnosci.pl/,... czytaj dalej

13 marca 2024

Stawka VAT na żywność – stanowisko Banków Żywności

Federacja Polskich Banków Żywności z niepokojem przyjęła decyzję Ministerstwa Finansów z dnia 12 marca br. o nieprzedłużaniu okresowego obniżenia stawki VAT na podstawowe produkty spożywcze. Oznacza to, że... czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności