24 lutego 2023

Rok pomocy Ukrainie – raport Banków Żywności

Szanowni Państwo,

Od dnia wybuchu wojny w Ukrainie wiedzieliśmy, że miliony ludzi znalazły się w dramatycznej sytuacji. Ich codzienne, spokojne życie dobiegło końca. Wielu z nich musiało ratować się ucieczką, aby szukać schronienia u sąsiadów.

Polacy przyjęli ich z otwartymi ramionami. Mnożyły się akty spontanicznej pomocy i samoorganizacji. Organizacje pozarządowe ruszyły do pomocy, organizując żywność, lokum, transport czy ubrania. Wspólnymi siłami przyjęliśmy potrzebujących i pomieściliśmy się razem z osobami uchodźczymi w naszym kraju. Polska i serca naszych rodaków są na to wystarczająco duże.

Od początku wojny wiedzieliśmy też, że pomaganie obywatelom i obywatelkom Ukrainy będzie maratonem, a nie sprintem. Z biegiem tygodni zmieniały się potrzeby naszych gości. Jako Banki Żywności podjęliśmy wszystkie wysiłki, żeby odpowiedzieć na zapotrzebowanie. Na pomoc, zarówno w Polsce jak i w Ukrainie, przekazaliśmy łącznie prawie 6 300 ton produktów żywnościowych o wartości ponad 70 mln zł. W naszym kraju zorganizowaliśmy prawie 200 warsztatów dla niemal 2 000 osób, aby zacieśniać więzy polsko-ukraińskie. Lokalne Banki Żywności aktywizowały osoby uchodźcze w ramach wolontariatu, pomagały w poszukiwaniu mieszkań i zatrudnienia.

Dzisiaj, rok po rozpoczęciu rosyjskiej agresji, wciąż nie wiemy kiedy i jak zakończy się wojna. Wiemy natomiast, że nasza pomoc jest potrzebna każdego dnia, a naszym obowiązkiem jest świadczyć ją osobom potrzebującym. Wysiłki Banków Żywności i wszystkich zaangażowanych w naszą pomoc ludzi zostały docenione między innymi przez Kancelarię Prezydenta RP, od której otrzymaliśmy zaproszenie na wystąpienie Prezydenta USA Joe Bidena. Uczestniczyliśmy w nim wraz z dziesięcioma Ukrainkami, które znalazły schronienie w Polsce.

Pomoc, którą przekazaliśmy do tej pory, to efekt olbrzymiego zaangażowania firm, ich pracowników i zwykłych ludzi.

Dziękuję, że możemy pomagać razem.

Beata Ciepła, Prezes Federacji Polskich Banków Żywności

KLIKNIJ I POBIERZ RAPORT „ROK POMOCY” >>>

31 marca 2023

Zapisz się na webinar nt. foodsharingu

Zapraszamy na webinarium wszystkich, którzy są zainteresowani ideą ratowania żywności. Dzięki webinarium dowiecie się: na czym polega foodsharing? jak działa foodsharing? korzyści ze współpracy z Foodsharing... czytaj dalej

29 marca 2023

150 ton żywności w Wielkanocnej Zbiórce Żywności

Banki Żywności zakończyły pierwszy etap Wielkanocnej Zbiórki Żywności w 2023 roku, w który zaangażowały się sieci handlowe w całej Polsce. Ciągle trwa zbiórka online na stronie https://zbiorkazywnosci.pl/,... czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności