27 czerwca 2024

Żywność dla potrzebujących. Banki Żywności rozpoczynają dystrybucję w ramach Funduszy Europejskich Na Pomoc Żywnościową

Na terenie całej Polski rusza największy program wsparcia żywnościowego dla osób potrzebujących: Fundusze Europejskie Na Pomoc Żywnościową 2021-2027, który jest kontynuacją Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020. Sieć trzydziestu Banków Żywności rozpoczęła przyjęcia pierwszych dostaw żywności do swoich magazynów.

Celem programu Fundusze Europejskie na Pomoc Żywnościową jest udzielanie pomocy żywnościowej osobom najbardziej potrzebującym oraz wspieranie ich włączenia społecznego. Z pomocy żywnościowej mogą skorzystać osoby i rodziny znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej, spełniające ustawowe kryteria, których dochód nie przekracza 2 056,40 PLN dla osoby samotnie gospodarującej i 1 590,00 PLN dla osoby w rodzinie.

Rolą Banków Żywności w ramach programu Fundusze Europejskie na Pomoc Żywnościową jest magazynowanie i redystrybucja 21 000 ton żywności do sieci 1 500 lokalnych organizacji. W ten sposób w tym roku wsparcie trafi do ponad 644 000 osób, a łączna wartość żywności wyniesie ponad 133 miliony złotych. Ta pomoc przełoży się na około 2 000 000 paczek żywnościowych i około 700 000 posiłków, które trafią bezpośrednio do osób najbardziej potrzebujących.

– To już trzeci, wielki unijny program pomocy żywnościowej w którym biorą udział Banki Żywności – powiedziała Beata Ciepła, Prezes Zarządu Federacji Polskich Banków Żywności. – Każdy z nich jest niezwykle ważnym krokiem w walce z problemem niedożywienia i ubóstwa w Polsce. Dzięki Funduszom Europejskim na Pomoc Żywnościową możemy skuteczniej docierać do potrzebujących, zapewniając im artykuły spożywcze, edukując i wspierając.

Drugim elementem działań, związanych z programem Fundusze Europejskie na Pomoc Żywnościową, są działania towarzyszące – różnego rodzaju warsztaty grupowe i konsultacje indywidualne. Celem działań towarzyszących jest edukacja i integracja osób korzystających z bezpłatnej pomocy żywnościowej. W ramach działań zaplanowanych na 2024 roku odbędzie się około 5 000 aktywności, w których weźmie udział aż 60 000 osób.

Więcej informacji na temat programu Fundusze Europejskie Na Pomoc Żywnościową jest dostępnych na stronie: https://fepz.bankizywnosci.pl

#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie

27 czerwca 2024

Żywność dla potrzebujących. Banki Żywności rozpoczynają dystrybucję w ramach Funduszy Europejskich Na Pomoc Żywnościową

Na terenie całej Polski rusza największy program wsparcia żywnościowego dla osób potrzebujących: Fundusze Europejskie Na Pomoc Żywnościową 2021-2027, który jest kontynuacją Programu Operacyjnego Pomoc... czytaj dalej

25 czerwca 2024

Wzmocnienie sieci Banków Żywności – rusza nowych projekt w ramach PROO

Działania Banków Żywności, realizowane w ramach Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich (PROO) mają odpowiedzieć na najważniejsze problemy związane z wypełnianiem misji niesienia pomocy żywnościowej. Należą... czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności