19 sierpnia 2019
Sklepy będą oddawać żywność – Ustawa podpisana przez Prezydenta
14 sierpnia Prezydent Andrzej Duda podpisał Ustawę o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności. Nowe prawo wejdzie w życie już lada dzień. Co zmieni Ustawa?
W Polsce co roku wyrzucamy ok. 9 mln ton żywności. Wejście w życie Ustawy o przeciwdziałaniu marnowania żywności nakłada na duże sklepy (powyżej 250m2) obowiązek przekazywania niesprzedanych, ale dobrych jakościowo artykułów spożywczych organizacjom charytatywnym. W przeciwnym razie sklep będzie musiał ponieść opłatę w wysokości 10 gr za każdy zmarnowany kilogram.
Według szacunków Banków Żywności, wejście w życie Ustawy o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności pozwoli na uratowanie nawet 100 tys. ton żywności więcej niż dotychczas. Sklepy mogą zawierać umowy z dowolną organizacją pomocową, która ma możliwość dystrybucji artykułów spożywczych swoim podopiecznym. Ustawa jest bardzo istotna przede wszystkim ze względów społecznych. Według najnowszych danych GUS za 2018 roku, już 2 mln Polaków to osoby doświadczające skrajnej biedy. Podobnie wzrosła liczba osób żyjących w ubóstwie relatywnym – z 13,4% do 14,2%. To pokazuje, jak wielu ludzi w naszym kraju znajduje się w trudnej sytuacji życiowej.
Marnowanie żywności jest także jednym z najistotniejszych czynników przyczyniających się do postępującej dewastacji środowiska naturalnego. Walkę z tym zjawiskiem podejmuje coraz więcej krajów. Do tej pory przepisy przeciwdziałające marnotrawstwu żywności wprowadzono m.in. we Włoszech, Francji, Czechach i Belgii. Podpisana dziś przez Prezydenta Ustawa wprowadza Polskę do grona państw, które w aktywny sposób walczą z problemem marnowania żywności.
Pierwszy projekt ustawy powstał już w 2015 roku. Jest to jedna z nielicznych ustaw, której projekt zakłada ewaluację po 18 miesiącach.