27 listopada 2019

Świąteczna Zbiórka Żywności już w ten weekend! Wybierz jeden z 3 tysięcy sklepów i pomóż najbiedniejszym

Wielkimi krokami zbliża się kolejna, 23. już edycja Świątecznej Zbiórki Żywności! Przez dwa dni, od piątku 29.11 do soboty 30.11 w ponad 3,3 tysiącach sklepów w całej Polsce będzie można wziąć udział w tym niezwykłym wydarzeniu. W akcji biorą 32 Banki Żywności.

W Polsce według aktualnych danych około 2 mln osób żyje w skrajnym ubóstwie. To właśnie dla nich organizowana jest co roku Świąteczna Zbiórka Żywności. Ta inicjatywa to dopełnienie codziennej pracy Banków Żywności, które każdego dnia ratują jedzenie przed zmarnowaniem – odbierają ze sklepów i od producentów niesprzedane, dobre jakościowo artykuły i przekazują je potrzebującym. Ratowane w ten sposób produkty to głównie owoce i warzywa, napoje, mleko, sery, pieczywo, czasem mięso. Banki zbierają brakujące produkty podczas zbiórek, aby zapewnić osobom potrzebującym pełnowartościowe posiłki. W zeszłym roku w okresie Bożego Narodzenia w ten sposób udało się zgromadzić aż 740 ton żywności.

–  To naprawdę wyjątkowe 2 dni, kiedy zachęcamy do zrobienia większych zakupów – z myślą o innych. Wystarczy sięgnąć po choćby jeden dodatkowy produkt, żeby sprawić, by w tym wyjątkowym, świątecznym czasie, nikt nie był głodny. – mówi Dorota Jezierska, wiceprezes Federacji Polskich Banków Żywności.

Aby dołączyć do charytatywnej zbiórki wystarczy przy okazji wizyty w sklepie zakupić dodatkowe artykuły spożywcze i po odejściu od kasy przekazać je wolontariuszom w specjalnie oznakowanych punktach. Rekomendowane produkty to te z długim terminem przydatności. Najbardziej wartościowymi będą: mąka, makaron, kasza, cukier, olej, konserwy, przetwory owocowe i warzywne, bakalie czy słodycze, które szczególnie ucieszą najmłodszych.

Od kilku lat tę szczytną inicjatywę wspiera również McCormick Polska, właściciel marek KAMIS i Galeo. – Nawet proste dania z podstawowych składników mogę świetnie smakować. Wystarczy odrobina kreatywności i szczypta przypraw. Dlatego w ramach strategicznej współpracy z Bankami Żywności prowadzimy też edukacyjny program „Kulinarnie Mocni”  mówi Łukasz Śliwiński, Marketing Manager w McCormick Polska

To nie koniec świątecznych działań Banków Żywności. W dniu zbiórki rusza także kampania „Stoliczku, nakryj się! Głód to nie bajka”, której celem jest zebranie środków na działalność Banków Żywności, w szczególności na transport żywności.

Rosnące ubóstwo rodzi coraz większe potrzeby żywnościowe, a te z kolei – wyższe koszty transportu, który są coraz droższy również ze względu na rosnące ceny paliwa. Dodatkowo szacujemy, że liczba transportów zdecydowanie zwiększy się w przyszłym roku, wraz z wejściem w życie Ustawy o przeciwdziałaniu marnowania żywności. – dodaje Dorota Jezierska.

W akcję zaangażowała się już m.in. internetowa grupa Tuba Smaku – Pascal Brodnicki, Agnieszka Mielczarek, Sugarlady, UMAMI i Posmakuj Polski na swoich kanałach na Youtubie promują ideę Banków Żywności i zachęcają do finansowego wsparcia akcji. Wpłat można dokonywać na https://bankizywnosci.pl/przekaz-darowizne/ lub bezpośrednio do puszek w wybranych sklepach podczas świątecznej zbiórki.

Tegoroczna edycja Świątecznej Zbiórki Żywności odbędzie się w dniach 29-30 listopada 2019 roku i weźmie w niej udział ponad 53 tysiące wolontariuszy. Akcją objęte jest ponad 3,3 tys. sklepów w niemal 550 miejscowościach. Pełna lista sklepów dostępna na stronie www.bankizywnosci.pl/

 

Aktualna lista sklepów biorących udział w Świątecznej Zbiórce Żywności:

http://bit.ly/ListaSklepów2019  

(stan na 28.11.2019. Powyższe zestawienie może ulec zmianie)

25 marca 2024

195 ton w Wielkanocnej Zbiórce Żywności

Banki Żywności zakończyły pierwszy etap Wielkanocnej Zbiórki Żywności w 2024 roku, w który zaangażowały się sieci handlowe w całej Polsce. Ciągle trwa zbiórka online na stronie https://zbiorkazywnosci.pl/,... czytaj dalej

13 marca 2024

Stawka VAT na żywność – stanowisko Banków Żywności

Federacja Polskich Banków Żywności z niepokojem przyjęła decyzję Ministerstwa Finansów z dnia 12 marca br. o nieprzedłużaniu okresowego obniżenia stawki VAT na podstawowe produkty spożywcze. Oznacza to, że... czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności