17 października 2022

Światowy Dzień Żywności 2022

KLIKNIJ I POBIERZ RAPORT BANKÓW ŻYWNOŚCI Z OKAZJI ŚWIATOWEGO DNIA ŻYWNOŚCI

KLIKNIJ I POBIERZ PORADNIK FINANSOWY „NIEZBĘDNIK KRYZYSOWY 2022”

KLIKNIJ I POBIERZ PORADNIK „ZERO WASTE 2022”

Światowy Dzień Żywności, obchodzony co roku w październiku, jest szczególnie celebrowany w Polsce przez Banki Żywności. To czas, w którym od lat organizacja publikuje specjalny raport, który koncentruje się na wybranych zagadnieniach z obszaru żywności. 17 października udostępniona zostanie najnowsza edycja. Podczas konferencji, która odbędzie się tego dnia o godzinie 12:00 w Domu Innowacji Społecznych – Rzemieślnicy i Marzyciele, zostaną omówione aktualne problemy żywnościowe, przed którymi stoją Polacy.

Światowy Dzień Żywności został ustanowiony w 1979 roku przez Organizację ds. Wyżywienia i Rolnictwa, a data jego obchodzenia przypada na 16 października. Powstał, żeby zwrócić uwagę na problemy, które dotykają mieszkańców całego świata. Z jednej strony mamy do czynienia z głodem i niedożywieniem, a z drugiej ze zjawiskiem marnowania produktów spożywczych na ogromną skalę. Nieodłącznym elementem celebrowania tego dnia przez Banki Żywności jest publikacja dedykowanego raportu, który koncentruje się na wybranych problemach.

Marnowanie w czasach kryzysu

Tegoroczna edycja obchodów Światowego Dnia Żywności odbędzie się 17 października 2022 roku w Warszawie o godzinie 12:00 w Domu Innowacji Społecznych – Rzemieślnicy i Marzyciele. Partnerem strategicznym wydarzenia jest firma Lidl Polska. Wyjątkowy charakter konferencji jest spowodowany sytuacją gospodarczą na świecie, a w szczególności w Polsce. Gwałtownie rosnące ceny, w tym żywności, powodują, że konsumenci zmieniają swoje zachowania oraz przyzwyczajenia. Czy będziemy potrafili zmienić swoje nawyki, aby poradzić sobie z nową sytuacją?

Konferencja będzie składać się z dwóch głównych segmentów merytorycznych, oraz towarzyszącego wydarzeniu raportu Banków Żywności. Konflikt na Ukrainie sprawił, że coraz częściej zaczęto zwracać uwagę na kwestię głodu na świecie, ale także w Polsce. Federacja Rosyjska oraz Ukraina należą do globalnej czołówki, jeśli chodzi o uprawę zboża, a konkretnie jęczmienia, pszenicy, kukurydzy oraz słonecznika. Uprawy tego ostatniego odpowiadają ponad połowie produkcji na całym świecie. W raporcie zostaną zaprezentowane szczegółowe prognozy dla wspomnianych produkcji, rosnących cen w sklepach oraz problemu marnotrawstwa w Polsce i stanowiska obywateli w tym zakresie.

Jak oszczędzać i nie rezygnować z przyjemności?

Oprócz raportu odbędą się dwa specjalne panele tematyczne podczas których zostaną zaprezentowane rady jak zarządzać domowym budżetem podczas rosnącej inflacji. Pierwszy z nich poświęcony jest finansom i kontrolowaniu swoich wydatków. Paneliści odpowiedzą na pytanie, czy pomimo wzrostu cen można gospodarować pieniędzmi tak, aby nie tracić na jakości życia. Czy wprowadzenie kilku kroków może znacznie ułatwić gromadzenie środków i redukcję niepotrzebnego wydawania pieniędzy?

Drugi panel opowie o filozofii Zero Waste, która zyskuje na popularności. Nic dziwnego, ponieważ stanowi dziś gwarancję oszczędności, a także znacznie przykłada się do ochrony środowiska. Podczas panelu zostaną poruszone kwestie planowania zakupów, a także jadłospisu, dzięki czemu można będzie dowiedzieć się, jak przygotować jedzenie na cały tydzień, nie musząc wydawać pieniędzy na dostawy. Oprócz wspomnianych wyżej elementów, podczas obchodów Światowego Dnia Żywności odbędą się warsztaty kulinarne, a także wyniki wyjątkowego eksperymentu społecznego badającego jaki wysiłek należy włożyć w zmianę swoich nawyków.

TRANSJMISJA Z WYDARZENIA BĘDZIE DOSTEPNA NA PROFILU BANKÓW ŻYWNOŚCI NA FACEBOOKU.

27 czerwca 2024

Żywność dla potrzebujących. Banki Żywności rozpoczynają dystrybucję w ramach Funduszy Europejskich Na Pomoc Żywnościową

Na terenie całej Polski rusza największy program wsparcia żywnościowego dla osób potrzebujących: Fundusze Europejskie Na Pomoc Żywnościową 2021-2027, który jest kontynuacją Programu Operacyjnego Pomoc... czytaj dalej

25 czerwca 2024

Wzmocnienie sieci Banków Żywności – rusza nowych projekt w ramach PROO

Działania Banków Żywności, realizowane w ramach Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich (PROO) mają odpowiedzieć na najważniejsze problemy związane z wypełnianiem misji niesienia pomocy żywnościowej. Należą... czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności