Ekomisja – wyniki konkursu
Banki Żywności od kilku lat prowadzą szeroko zakrojoną akcją edukacyjną wśród dzieci ze szkół podstawowych – „Ekomisję”. Jednym z corocznych elementów tej akcji jest konkurs plastyczny, w... czytaj dalej
Badacze alarmują, że stan środowiska pogarsza się z roku na rok. Wciąż jednak nie jest za późno na uniknięcie katastrofy ekologicznej. Kluczowa dla zmiany tej sytuacji jest przede wszystkim edukacja i wzrost świadomości każdego z nas. Banki Żywności wychodzą naprzeciw temu wyzwaniu z projektem edukacyjnym EkoMisja – nie marnuję, w którym uczą najmłodszych o ekologicznych skutkach marnowania żywności. Nabór do projektu kończy się 15 października.
Edukacja ekologiczna od najmłodszych lat jest bardzo potrzebna. Według danych opublikowanych niedawno przez IPCC, aby ograniczyć postępujące zmiany klimatu, jak najszybciej musi zmienić się sposób, w jaki obecnie produkujemy i spożywamy jedzenie. Losy planety leżą w naszych rękach.
„EkoMisja − nie marnuję” to projekt edukacyjny kierowany do uczniów szkół podstawowych, realizowany przez Federację Polskich Banków Żywności do końca roku szkolnego 2019/2020. Program zakłada przeprowadzenie działań w 200 szkołach podstawowych. Do tej pory udało się zrealizować zakładane działania w przeszło 40 szkołach w Polsce.
W ramach EkoMisji uczniowie biorą udział w prowadzonych przez edukatorów Banków Żywności warsztatach (tzw. Projekt Klasa), a także tworzą swoje własne Szkolne Kluby Niemarnowania. Dzieci z wybranych klas w szkole opracowują w dowolnej formie projekt na wybrany temat, np. Jak przekonać rówieśników, aby dbali o planetę, Nasza planeta za 100 lat, jeśli nic nie zmienimy czy Jakie działania może podjąć każdy z nas dla ratowania planety.
–Zaangażowanie uczniów w działania, prowadzone w ramach EkoMisji jest ogromne. Takie zainteresowanie najmłodszych problemem marnowania żywności bardzo nas cieszy. Z radością obserwujemy także efekty pracy uczniów – do tej pory powstały już np. plakaty, makiety Ziemi, zabawki z recyklingu a nawet piosenki o niemarnowaniu! – mówi Dorota Jezierska, wiceprezes Federacji Polskich Banków Żywności i prezes Banku Żywności w Ciechanowie, biorącego udział w projekcie.
W realizację projektu zaangażowane są Banki Żywności – m.in. z Warszawy, Ciechanowa, Tczewa, Łodzi, Słupska, Piły, Olsztyna, Poznania, Chorzowa czy Trójmiasta. To właśnie te organizacje otworzyły rekrutację dla szkół podstawowych w swoich okolicach. Nabór potrwa do 15 października.
– Gorąco zachęcamy wszystkie szkoły z regionów biorących udział w EkoMisji do kontaktu z najbliższym Bankiem Żywności. To świetna opcja zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli, aby przyłączyć się do dbania o naszą planetę. Jako koordynator projektu zapewniamy wszystkie niezbędne do przeprowadzania zajęć materiały – scenariusze lekcyjne, pomoce dydaktyczne, a nawet zestaw do założenia własnego ogródka warzywnego. – zachęca Dorota Jezierska.
Projekt „EkoMisja − nie marnuję” został dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, partnerami projektu są Amica i Lidl Polska.
Projekt został także objęty patronatem honorowym Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Środowiska Instytutu Badań Edukacyjnych, Ośrodka Rozwoju Edukacji.
Szczegóły dot. rekrutacji do projektu można uzyskać pod adresem aleksandra.koper@bankizywnosci.pl lub pod numerem +48 660 431 636.
Banki Żywności od kilku lat prowadzą szeroko zakrojoną akcją edukacyjną wśród dzieci ze szkół podstawowych – „Ekomisję”. Jednym z corocznych elementów tej akcji jest konkurs plastyczny, w... czytaj dalej
Grudzień to czas magicznej atmosfery, rodzinnych spotkań i wspólnego świętowania. W polskiej tradycji Święta Bożego Narodzenia zajmują szczególne miejsce, łącząc rytuały przy wigilijnym stole z symboliką... czytaj dalej
Dowiesz się, jak nie marnować jedzenia oraz w jaki sposób działają Banki Żywności.
Ratujemy żywność i przekazujemy ją potrzebującym.
Zapisz się na newsletter