12 grudnia 2017

Udział Pary Prezydenckiej w 21. Świątecznej Zbiórce Żywności

Obecnie w Bankach Żywności trwa pakowanie 776  ton produktów zebranych podczas Świątecznej Zbiórki Żywności, które trafią do najbardziej potrzebujących. Para Prezydencka, podobnie jak w latach poprzednich, włączyła się w pomoc wolontariuszom, tym razem w Banku Żywności w Ciechanowie. Para Prezydencka przyłączyła się również do apelu Federacji Polskich Banków Żywności, by nie marnować jedzenia. Miesięcznie wyrzuca się do kosza w polskich domach 160 tysięcy ton żywności, która wciąż dla 1,8 mln osób jest nieosiągalnym marzeniem.

Dzięki tegorocznej świątecznej zbiórce oraz zaangażowaniu wielu Polaków, realne stanie się przygotowanie ponad 1,5 mln świątecznych posiłków dla najbardziej potrzebujących. Za tę aktywność i pomoc wolontariuszy oraz osób wspierających zbiórkę podziękował Prezes Federacji Polskich Banków Żywności, Marek Borowski. Do podziękowań dołączyła się również Para Prezydencka.

Chcielibyśmy przede wszystkim bardzo podziękować wszystkim, którzy działają w ramach Federacji i Banków Żywności w całej Polsce. […] Dziękujemy, że pamiętacie, o tym że są w tym kraju jeszcze ci, którym ta pomoc jest potrzebna, są ludzie, którzy tej wyciągniętej przyjacielskiej ręki, ręki pamięci i wsparcia, w okresie świątecznym i w całym roku potrzebują. – podkreślił Andrzej Duda, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.

Pierwsza Dama Rzeczypospolitej Polskiej, Agata Kornhauser – Duda podkreślała istotę wielkiego dzieła, jakim są Banki Żywności, zapoczątkowanego przez Jacka Kuronia oraz zaapelowała o niemarnowanie jedzenia, zwłaszcza w okresie zbliżających się świąt.

To dla nas radość, że w tym roku również możemy brać udział w akcji organizowanej przez Federację Polskich Banków Żywności. […] Już od lat wspieramy tę akcję robiąc zakupy w ramach zbiórki żywności, w naszym osiedlowym sklepie w Krakowie. To jest wielkie dzieło rozpoczęte przez Jacka Kuronia 21 lat temu i cieszymy się, że to dzieło tak bardzo się rozwija. Przez te 21 lat udało się zebrać bodajże, jak pan prezes tutaj wspominał, 758 tysięcy ton żywności o wartości prawie 2 miliardów złotych. Jestem pod wrażeniem Państwa działalności. Chciałabym jeszcze przyłączyć się do apelu Banków Żywności. Nie marnujmy jedzenia. Podzielmy się tym jedzeniem z tymi, którym tego jedzenia brakuje – podkreśliła Agata Kornhauser – Duda, Pierwsza Dama Rzeczypospolitej Polskiej.

Prezes Federacji Polskich Banków Żywności, mówiąc o niedożywieniu, wskazał na problem marnowania żywności. Podczas gdy w Polsce żyje w skrajnym ubóstwie 1,8 mln osób, jednocześnie do śmieci wyrzucanych jest rocznie 9 mln ton żywności w skali kraju. Do rozwoju tego zjawiska, przyczyniamy się również my, w naszych gospodarstwach domowych, marnując 2 mln ton żywności rocznie. W grudniu może zmarnować się 160 tysięcy ton żywności, z czego znaczna część w czasie najbliższych świąt. To jest 320 mln posiłków wyrzuconych do kosza, które mogłyby trafić do najbardziej potrzebujących.

– Myślimy, że nie możemy nic z tym zrobić, aby to zmienić, a możemy zmienić naprawdę wiele. Szanujmy żywność. Zanim zrobimy zakupy, pamiętajmy, o tym by nie kupować nadmiarowo, bo stwarza to ryzyko, że wiele z tych rzeczy się zmarnuje. Jeśli zostaną nam jakieś produkty, warto też podzielić się z innymi, bądź dać potrawom drugie życie i stworzyć pomysłowy poświąteczny obiad podkreślił Marek Borowski, Prezes Polskich Banków Żywności.

Banki Żywności są jedyną organizacją, która na masową skalę potrafi ratować żywność przed zmarnowaniem i przekazywać ją do osób potrzebujących. Posiadają ogólnopolską sieć placówek, wypracowane procedury odbioru żywności od producentów i z hipermarketów oraz kontakty do osób potrzebujących w całej Polsce. To co jest ograniczeniem to czas, ponieważ trzeba zdążyć przed upływem terminu ważności oraz fundusze na sprawny transport, magazynowanie i rozwój tej działalności. Banki można wesprzeć poprzez stronę www.wspieraj.bankizywnosci.pl Każda złotówka to możliwość przekazania aż 16 posiłków do najbardziej potrzebujących.

27 czerwca 2024

Żywność dla potrzebujących. Banki Żywności rozpoczynają dystrybucję w ramach Funduszy Europejskich Na Pomoc Żywnościową

Na terenie całej Polski rusza największy program wsparcia żywnościowego dla osób potrzebujących: Fundusze Europejskie Na Pomoc Żywnościową 2021-2027, który jest kontynuacją Programu Operacyjnego Pomoc... czytaj dalej

25 czerwca 2024

Wzmocnienie sieci Banków Żywności – rusza nowych projekt w ramach PROO

Działania Banków Żywności, realizowane w ramach Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich (PROO) mają odpowiedzieć na najważniejsze problemy związane z wypełnianiem misji niesienia pomocy żywnościowej. Należą... czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności