26 listopada 2019

Inauguracja Świątecznej Zbiórki Żywności

Już w najbliższy weekend, 29-30 listopada 2019 roku na terenie kilku tysięcy sklepów w Polsce, wolontariusze w pomarańczowych koszulkach będą zachęcać do podzielenia się swoimi zakupami z najbiedniejszymi. To wszystko w ramach 23. Świątecznej Zbiórki Żywności organizowanej przez Banki Żywności.

Wydarzenie poprzedziła uroczysta Gala Banków Żywności pod Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy oraz Małżonki Prezydenta Pani Agaty Kornhauser-Dudy.

W Polsce aż 2 mln osób żyje w skrajnym ubóstwie, czyli za mniej niż 600 zł brutto miesięcznie. To właśnie dla nich Banki Żywności od ponad 20 lat organizują Świąteczną Zbiórkę Żywności.

W tym roku inauguracja zbiórki ma nową formę – Banki Żywności zaplanowały uroczystą Galę, podczas której po raz pierwszy w historii  zbiórki zostały przyznane nagrody dla wolontariuszy. Dotychczas, wolontariusze Banków Żywności byli doceniani lokalnie, jednak w tym roku otrzymali podziękowania na forum ogólnopolskim. Wyróżnienia z rąk Pana Prezydenta RP Andrzeja Dudy i Małżonki Prezydenta Pani Agaty Kornhauser-Dudy odebrało prawie 100 najbardziej zaangażowanych społeczników z całej Polski.

– Nie mam wątpliwości, że to właśnie nasi wolontariusze, którzy całkowicie bezpłatnie wspierają działania Banków, pomagając potrzebującym i działając na rzecz niemarnowania żywności, są siłą naszej organizacji. Mimo szybkiego tempa życia i natłoku obowiązków w dzisiejszych czasach, ludzie |w różnym wieku i z różnym doświadczeniem poświęcają niemal cały weekend – a nie rzadko znacznie więcej czasu – na pomoc tym, którzy tego potrzebują. To dzięki ich zaangażowaniu świąteczna akcja charytatywna Banków Żywności co roku obejmuje niemal całą Polskę! Cieszę się, że uroczyście mogliśmy im podziękować za trud, który wkładają w te działania. – mówi Marek Borowski, prezes Federacji Polskich Banków Żywności.

W ramach wydarzenia, zostały również wręczone nagrody im. Jacka Kuronia − wyróżnione zostały firmy i instytucje – zarówno ogólnopolskie, jak i lokalne – które w szczególny sposób wspierały Banki Żywności w minionym roku, dostrzegając potrzeby drugiej osoby i działając na rzecz zmniejszania problemu niedożywienia i marnowania żywności w Polsce. Dedykowana bankowym partnerom Nagroda im. Jacka Kuronia to także symbol pamięci o jednym z inicjatorów idei ratowania żywności
w kraju.

–  Społeczna odpowiedzialność biznesu to już nie tylko domena dużych, globalnych korporacji, ale także lokalnych firm, którym nie brakuje empatii i zaangażowania w regionalne inicjatywy. Wyróżnione przez Banki Żywności przedsiębiorstwa wierzą, że warto inwestować w pomoc potrzebującym. Chcemy im bardzo podziękować za wysiłek i środki włożone w misję ratowania żywności w Polsce. Bez ich wsparcia, realizacja naszych działań na taką skalę nie byłaby możliwa. – podkreśla Borowski.

Tegoroczna edycja Świątecznej Zbiórki Żywności odbędzie się w dniach 29-30 listopada 2019 roku i weźmie w niej udział ponad 53 tysiące wolontariuszy. Akcją objęte jest ponad 3,3 tys. sklepów z niemal 550 miejscowościach.

Partnerami uroczystej Gali Banków Żywności były Lidl Polska i Grupa Raben.

Partnerem Strategicznym Świątecznej Zbiórki Żywności jest McCormick Polska S.A, właściciel marki Kamis, która od 2012 roku wspiera organizację zbiórki w całej Polsce.

Gala była objęta Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy oraz Małżonki Prezydenta Pani Agaty Kornhauser-Dudy.

Patronat medialny objęły Polskie Radio oraz TVP Info.

Galę Banków Żywności uświetnił koncert Sanah – młodej polskiej wokalistki, zdobywającej coraz większą popularność.

Lista nagrodzonych

Nagrodę im. Jacka Kuronia w kategorii „Darczyńca Banku Żywności – przekazywanie żywności” otrzymała firma Green Factory, nominowana przez Bank Żywności w Ciechanowie.

Wyróżnieni w tej kategorii:

 • firma Cereal Partners Poland Toruń – Pacific, nominowana przez Bank Żywności w Grudziądzu
 • firma Bahlsen Polska, nominowana przez Bank Żywności w Krakowie
 • Grupa Mlekovita, nominowana przez Bank Żywności Suwałki-Białystok

Nagrodę im. Jacka Kuronia w kategorii „Darczyńca Banku Żywności – Inna pomoc” otrzymała firma Model Opakowania Sp. z o.o, nominowana przez Bank Żywności SOS w Warszawie.

Wyróżnieni w tej kategorii:

 • firma Scandic Gdańsk, nominowana przez Bank Żywności w Trójmieście
 • DB Schenker, nominowany przez Bank Żywności w Olsztynie

Nagrodę im. Jacka Kuronia w kategorii „Darczyńca ogólnopolski – Przekazywanie żywności” otrzymało MAKRO Cash and Carry Polska.

Wyróżnieni w tej kategorii:

 • Jeronimo Martins Polska S.A. (sieć Biedronka).
 • firma AmRest Sp. z o.o.
 • Tesco Polska

Nagrodę im. Jacka Kuronia w kategorii „Darczyńca ogólnopolski – Inna pomoc” otrzymała Grupa Raben. 

Wyróżnieni w tej kategorii:

 • Kaufland Polska
 • McCormick Polska
 • Lidl Polska

Kapituła przyznała także dwie nagrody specjalne:

senatorowi Mieczysławowi Augustynowi – za wsparcie i determinację we wprowadzaniu Ustawy o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności.

Narodowemu Funduszowi Ochronie Środowiska i Gospodarki Wodnej – za docenienie znaczenia ograniczania odpadów żywnościowych w chronieniu środowiska i uruchomienie konkursów dotacyjnych, umożliwiających inwestycje w infrastrukturę niezbędną do ratowania żywności.

 

 

25 marca 2024

195 ton w Wielkanocnej Zbiórce Żywności

Banki Żywności zakończyły pierwszy etap Wielkanocnej Zbiórki Żywności w 2024 roku, w który zaangażowały się sieci handlowe w całej Polsce. Ciągle trwa zbiórka online na stronie https://zbiorkazywnosci.pl/,... czytaj dalej

13 marca 2024

Stawka VAT na żywność – stanowisko Banków Żywności

Federacja Polskich Banków Żywności z niepokojem przyjęła decyzję Ministerstwa Finansów z dnia 12 marca br. o nieprzedłużaniu okresowego obniżenia stawki VAT na podstawowe produkty spożywcze. Oznacza to, że... czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności