8 marca 2021

Godność przy świątecznym stole. Rusza Wielkanocna Zbiórka Żywności

Wyobrażasz sobie Wielkanoc bez majonezu, żurku i innych świątecznych przysmaków? W Polsce żyje wiele osób, które nie będą mogły usiąść przy pełnym stole, bo każdego dnia muszą zdecydować czy pieniądze wydać na jedzenie, leki czy rachunki. Święta to dla nich wyjątkowo trudny czas. Dlatego jak co roku niesiemy pomoc i organizujemy akcję zbierania artykułów spożywczych dla najbardziej potrzebujących. 

Wielkanocna Zbiórka Żywności pod hasłem “Święta godne, a nie głodne” rozpoczyna się już 8 marca i zakończy się w Sobotę Wielkanocną, 3 kwietnia. Podobnie jak w poprzednich latach, w wybranych sklepach będzie można kupić i przekazać produkty, ale ze względu na pandemię ich liczba jest bardzo ograniczona. Pomóc więc będzie można przede wszystkim online – dokonując zakupu w charytatywnym sklepie www.zbiorkazywnosci.pl.

Głód to nie bajka

W Polsce ponad 1,6 miliona osób żyje w skrajnym ubóstwie, co oznacza, że na wszystkie swoje wydatki ma do dyspozycji mniej niż 600 zł miesięcznie. Trwająca od roku pandemia pogorszyła sytuację wielu Polaków, którzy stracili pracę lub ich dochody znacznie zmalały. Osoby starsze, chore, niepełnosprawne, rodziny wielodzietne, samotni rodzice, bezdomni i bezrobotni – to tylko część grup, do których trafia pomoc Banków Żywności i które teraz jeszcze bardziej niż kiedykolwiek potrzebują wsparcia.

– Stół ze świątecznymi potrawami to nie tylko zaspokojenie podstawowych potrzeb człowieka, ale też ważny symbol, dający nam poczucie godności, które należy się każdemu, bez względu na status społeczny. A pomoc żywnościowa w obecnych czasach nabiera jeszcze ważniejszego wymiaru – jest znakiem solidarności, bliskości i troski, pomimo fizycznego oddalenia od innych ludzi.

– mówi Marek Borowski, Prezes Federacji Polskich Banków Żywności.

Podczas zbiórki zachęcamy do przekazywania przede wszystkim artykułów z długą datą ważności oraz takich, które będzie można wykorzystać do świątecznych potraw. Mąka, olej, cukier na pewno przydadzą się do wielkanocnej baby czy mazurka, a majonez jest nieodzownym towarzyszem jajek i sałatki warzywnej.

– Bardzo się cieszymy, że marka WINIARY jest partnerem tej ważnej i potrzebnej akcji. Trudno pogodzić się z faktem, że tak wiele osób nie może pozwolić sobie na świąteczne potrawy, podczas gdy średnio w każdej sekundzie wyrzucamy w Polsce aż 153 kg żywności! Dlatego w ramach programu „Pomagamy w gotowaniu i niemarnowaniu” dzielimy się wiedzą jak zapobiegać marnowaniu jedzenia, a także zachęcamy do dzielenia się pełnowartościową żywnością. Wystarczy niewielki gest – jeden produkt czy wpłata w sklepie charytatywnym Banków Żywności mogą uratować czyjeś Święta.

mówi Marcin Popławski, Dyrektor Dywizji Kulinariów Nestlé w Polsce.

Zbliżają się Święta. Krzątamy się w domu, myślimy o bliskich i szykujemy ulubione dania. Niestety nie wszyscy mają…

Opublikowany przez Banki Żywności Poniedziałek, 8 marca 2021

Pomoc w czasach pandemii

Wielkanocna Zbiórka Żywności działa jako sklep online zbiorkazywnosci.pl, gdzie kupujemy wirtualny koszyk dla potrzebujących. Jest to rodzaj skarbonki – dzięki zebranym środkom to Banki Żywności zajmują się zakupem produktów do paczek świątecznych.

Taka nowa, wygodna forma wsparcia towarzyszyła już grudniowej Świątecznej Zbiórce Żywności i świetnie przyjęła się wśród użytkowników mediów społecznościowych oraz miłośników zakupów online. I tym razem w podziękowaniu za wsparcie otrzymasz e-book ze świątecznymi przepisami.

– W zeszłym roku pierwszy raz od ponad 20 lat nie odbyła się zbiórka wielkanocna – początek pandemii był dla nas wszystkich bardzo trudnym momentem. Najważniejsze było i jest dla nas bezpieczeństwo wolontariuszy i darczyńców. Dlatego podczas zakupów w sklepach stacjonarnych produkty można zostawić swobodnie w koszach ustawionych w okolicy kas, a z kolei formuła sklepu online sprawdza się nie tylko w pandemii, ale jest potężnym narzędziem do pomagania, dzięki któremu każdy może przyłączyć się do akcji, bo każda, nawet najmniejsza wpłata, ma znaczenie.

– podkreśla Marek Borowski.

Produkty zebrane w sklepach stacjonarnych i zakupione dzięki zbiórce online będą na bieżąco dystrybuowane do potrzebujących tak, by mogli oni spędzić Święta w spokojnej i domowej atmosferze, bez martwienia się podstawowe rzeczy.

Zbiórki stacjonarne będą odbywać się w kilkuset sklepach w całej Polsce, rozpoczną się w 2 połowie marca, terminy są różne, w zależności od regionu. Być może sklep w Twojej okolicy przyłączył się do zbiórki? Listę punktów handlowych i dokładne daty zbiórek znajdziesz na: www.zbiorkazywnosci.pl/sklepy/

Partnerem strategicznym Wielkanocnej Zbiórki Żywności jest marka WINIARY. Wsparcie komunikacyjne zapewniają agencje Publicis Poland i Publicis Consultants (PR).

27 czerwca 2024

Żywność dla potrzebujących. Banki Żywności rozpoczynają dystrybucję w ramach Funduszy Europejskich Na Pomoc Żywnościową

Na terenie całej Polski rusza największy program wsparcia żywnościowego dla osób potrzebujących: Fundusze Europejskie Na Pomoc Żywnościową 2021-2027, który jest kontynuacją Programu Operacyjnego Pomoc... czytaj dalej

25 czerwca 2024

Wzmocnienie sieci Banków Żywności – rusza nowych projekt w ramach PROO

Działania Banków Żywności, realizowane w ramach Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich (PROO) mają odpowiedzieć na najważniejsze problemy związane z wypełnianiem misji niesienia pomocy żywnościowej. Należą... czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności