15 marca 2022
Wsparcie Ukrainy – raport z działań pomocowych Banków Żywności
Szanowni Państwo,
Banki Żywności w Polsce od 25 lat ratują żywność przed zmarnowaniem i przekazują ją najbardziej potrzebującym. Posiadamy zaplecze, markę i doświadczenie w organizowaniu wsparcia dla ofiar klęsk żywiołowych, przeszkolone grupy wolontariuszy i wiedzę, jak organizować systematyczne i długotrwałe wsparcie.
W obliczu wojny, która wybuchła w Ukrainie w efekcie agresji ze strony Rosji, Banki Żywności oraz liczne organizacje pomocowe w całej Polsce, zostały wystawione na ciężką próbę.
W ciągu pierwszych trzech tygodni granicę polsko-ukraińską przekroczyło ponad 1,43 miliona osób uchodźczych z Ukrainy – według informacji pochodzących od Straży Granicznej. Co więcej, Organizacja Narodów Zjednoczonych szacuje, że w wyniku wojny nawet 5 milionów Ukraińców może szukać schronienia w innych państwach, w tym w Polsce.
Zapewnienie godnych warunków pobytu dla tych wszystkich osób to największe wyzwanie, przed którym stoimy. Potrzebujemy produktów żywnościowych, ubrań i artykułów pierwszej potrzeby. Entuzjazm Polaków jest ogromny, ale jako eksperci od skutecznego pomagania musimy przestrzegać przed dwoma zagrożeniami: udzielaniem pomocy w sposób niezorganizowany, które może zakończyć się marnotrawstwem wysiłku i zasobów, oraz zbyt szybkim przejściem z tą dramatyczną sytuacją do porządku dziennego.
Jako Federacja Polskich Banków Żywności prowadzimy zbiórkę finansową online w charytatywnym sklepie zbiorkazywnosci.pl, gdzie mobilizujemy posiłki dla uchodźców. W niniejszym raporcie prezentujemy skalę pozostałych działań podjętych przez Banki Żywności.
Beata Ciepła, Prezes Federacji Polskich Banków Żywności