26 maja 2022

Współczucie nie wystarczy – Banki Żywności zbierają pieniądze na zakup sprzętu chłodniczego dla organizacji pomocowych

W Polsce około 40% organizacji pomagających żywnością nie ma odpowiedniego zaplecza technicznego w postaci lodówek lub termoboxów. Z tego powodu mają ograniczone możliwości przechowywania produktów o krótkim terminie ważności. Banki Żywności rozpoczęły kampanię zbierania funduszy na zakup odpowiedniego sprzętu na www.bankizywnosci.pl/wplacam.

Mniej niż 600 zł miesięcznie – to próg ubóstwa w Polsce, poniżej którego żyje prawie 2 miliony osób. Ich sytuację drastycznie pogorszyła pandemia koronawirusa, rosnąca inflacja i koszty życia. Najmocniej uderza to w osoby starsze, chore, niepełnosprawne, rodziny wielodzietne, samotnych rodziców, bezdomnych i bezrobotnych. Pomocy potrzebują również ponad 3 mln osób uchodźczych z Ukrainy, które szukają w Polsce schronienia przed wojną. Do tych ludzi trafia pomoc Banków Żywności i ponad 3 000 organizacji współpracujących.

Z badań własnych, przeprowadzonych przez Banki Żywności, wynika że dużym problemem dla organizacji pomocowych jest przechowywanie produktów o krótkim terminie ważności. Około 40% spośród nich nie posiada odpowiedniego sprzętu chłodniczego, bez którego nie mogą bezpiecznie przechowywać żywności. Banki Żywności postanowiły zorganizować zbiórkę pieniędzy na ten cel, ponieważ większe możliwości organizacji współpracujących przełożą się na więcej uratowanej żywności.

Jako Banki Żywności dostajemy dużo darowizn od sieci handlowych i firm produkujących żywność. Często jest to jednak żywność świeża, która musi być przechowywana w odpowiednich warunkach – mówi Beata Ciepła, Prezes Federacji Polskich Banków Żywności. – Organizacje pomocowe, które nie mają takiego zaplecza chłodniczego. nie mogą odebrać od nas takich produktów. To oznacza, że nie trafią one do osób potrzebujących, korzystających z wsparcia tych organizacji. To jest sytuacja, którą musimy zmienić razem. Tym bardziej w kontekście letnich upałów, kiedy o zachowanie bezpieczeństwa żywności będzie jeszcze trudniej.

Zbiórka pieniędzy na zakup lodówek i termoboxów dla organizacji pomocowych trwa od 23 maja do 3 czerwca na stronie www.bankizywnosci.pl/wplacam. Zebrane środki posłużą na zakup sprzętu chłodniczego, który zostanie następnie przekazany wybranym organizacjom w całej Polsce.

Partnerami Wspierającymi Konkurs są Auchan, Grupa Amica, Cellnex Foundation i McCormick Polska S.A.

Kampanię wsparli komunikacyjnie:

Mateusz Damięcki

Mama sp. z o.o.

Pokolenie Zero Waste

Marta Zwolińska (Po co to eko)

Pani Od Odpadów

Nieidealna Anna

Magda Gembacka (ammniam)

Julia Wizowska (Na Nowo Śmieci)

Portal Jooble

27 czerwca 2024

Żywność dla potrzebujących. Banki Żywności rozpoczynają dystrybucję w ramach Funduszy Europejskich Na Pomoc Żywnościową

Na terenie całej Polski rusza największy program wsparcia żywnościowego dla osób potrzebujących: Fundusze Europejskie Na Pomoc Żywnościową 2021-2027, który jest kontynuacją Programu Operacyjnego Pomoc... czytaj dalej

25 czerwca 2024

Wzmocnienie sieci Banków Żywności – rusza nowych projekt w ramach PROO

Działania Banków Żywności, realizowane w ramach Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich (PROO) mają odpowiedzieć na najważniejsze problemy związane z wypełnianiem misji niesienia pomocy żywnościowej. Należą... czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności