Zbiórki żywności

Na co dzień Banki Żywności ratują jedzenie przed zmarnowaniem – odbierają ze sklepów i od producentów niesprzedane, dobre jakościowo artykuły i przekazują je potrzebującym. Ratowane w ten sposób produkty to głównie owoce i warzywa, napoje, mleko, sery, pieczywo czy mięso. Podczas zbiórek żywności Banki zachęcają do kupowania brakujących produktów, takich jak olej, mąka, cukier, makaron, ryż, konserwy czy słodycze, dbając w ten sposób o zapewnienie osobom potrzebującym pełnowartościowych posiłków.

ŚWIĄTECZNA ZBIÓRKA ŻYWNOŚCI

Pierwsza świąteczna zbiórka odbyła się w 1996 roku. Od tamtej pory każdego roku w sklepach na terenie całej Polski, przed świętami Bożego Narodzenia, zbieramy produkty na świąteczny stół dla osób potrzebujących. W sklepach w całej Polsce możecie spotkać naszych wolontariuszy, którzy zachęcają do pomocy osobom potrzebującym i przekazywania im artykułów spożywczych.

W poprzednich latach pomagało nam co roku kilkadziesiąt tysięcy osób, dzięki którym zbieraliśmy kilkaset ton żywności (zobacz wyniki zbiórek w 2020, 2019 i 2018). Niestety pandemia sprawiła, że obecnie nie możemy organizować akcji tylko w tej formule i dlatego zbieramy produkty w sklepach stacjonarnych, ale też w charytatywnym sklepie online: zbiorkazywnosci.pl. Nie ma w nim prawdziwych produktów, ale jest za to coś ogromnie ważnego: szansa na uratowanie czyichś Świąt! Wystarczy kupić wirtualny koszyk z produktami. Tym samym można pomóc lokalnej społeczności, sąsiadom, osobom w trudnej sytuacji życiowej, którzy być może mieszkają przy naszej ulicy. Chcemy sprawić, żeby dla wszystkich Święta były godne, a nie głodne.

Zobacz także:

WIELKANOCNA ZBIÓRKA ŻYWNOŚCI
Wielkanocna Zbiórka Żywności ma bardziej lokalny charakter. W ostatniej edycji brały udział 24 Banki Żywności, a wolontariusze stacjonowali w ponad 400 miastach Polski, na terenie blisko 2,5 tysiąca sklepów spożywczych. Do dzielenia się żywnością z potrzebującymi zachęcało przeszło 33 tysiące wolontariuszy