15 listopada 2022

Zmiana diety dla planety – konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży

Banki Żywności oraz Lidl Polska ogłaszają konkurs plastyczny dla uczniów w wieku 6-14 lat „Zmiana diety dla planety”, który jest elementem kampanii edukacyjnej „EkoMisja w podstawówkach”. Tematem przewodnim konkursu plastycznego jest dieta planetarna, czyli dieta przyjazna zdrowiu planety oraz nas samych.

Dieta planetarna to sposób żywienia zaproponowany przez naukowców z EAT Lancet Commission on Food, Planet, Health. Powstał z potrzeby uświadomienia ludzi o tym jaki wpływ na stan środowiska ma produkcja żywności. To zagadnienie zostało wybrane na temat przewodni konkursu, aby uświadomić jak najwięcej młodych osób, o tym że ich codzienne wybory mają duży wpływ na zdrowie oraz stan środowiska.

Codziennie mogą zrobić coś dobrego dla siebie i planety. Tym bardziej, że dieta, stosowana współcześnie na co dzień powoduje:

 • zmniejszenie bioróżnorodności gatunków roślin i zwierząt na całym świecie,
 • zmniejszenie obszarów leśnych na rzecz przemysłowej hodowli zwierząt i uprawy roślin,
 • wyczerpanie nieodnawialnych zasobów wodnych i lądowych naszej planety,
 • światową emisję 1/3 gazów cieplarnianych,
 • zużycie 70% zasobów wody pitnej na ziemi,
 • wzrost ryzyka zachorowania na otyłość,
 • wzrost ryzyka zachorowania na choroby cywilizacyjne, takie jak: choroby układu krążenia, cukrzycę typu 2 czy nowotwory.

Zadaniem dla uczestników konkursu jest przygotowanie plakatu – pracy plastycznej zachęcającej do stosowania diety planetarnej, przedstawiającej jej korzyści dla zdrowia człowieka i planety lub zasad diety planetarnej. Praca może być przygotowana w dowolnej technice w formacie A3 z pominięciem prac przestrzennych. Zgoszenia należy przesyłać na adres: Al. Jerozolimskie 30 lok 8, 00-024 Warszawa, z dopiskiem „Konkurs Ekomisja”. Prace, biorące udział w konkursie należy przesyłać do 15 stycznia 2023 roku.

Prace będą oceniane pod kątem:

 • pomysłowość i oryginalność pracy,
 • związek pracy z tematyką,
 • jakość i estetyka wykonania,
 • samodzielność wykonania pracy przez dziecko.

Spośród uczestników konkursu zostanie wybranych 36 laureatów w 4 kategoriach wiekowych, a wyniki zostaną opublikowane 20.02.2023 r. na Stronie Konkursowej. Laureaci otrzymają nagrody rzeczowe o łącznej wartości 12 600 zł.

Więcej informacji i regulamin konkursu dostępne są na stronie: https://niemarnuje.bankizywnosci.pl/konkurs-zmiana-diety-dla-planety/

27 czerwca 2024

Żywność dla potrzebujących. Banki Żywności rozpoczynają dystrybucję w ramach Funduszy Europejskich Na Pomoc Żywnościową

Na terenie całej Polski rusza największy program wsparcia żywnościowego dla osób potrzebujących: Fundusze Europejskie Na Pomoc Żywnościową 2021-2027, który jest kontynuacją Programu Operacyjnego Pomoc... czytaj dalej

25 czerwca 2024

Wzmocnienie sieci Banków Żywności – rusza nowych projekt w ramach PROO

Działania Banków Żywności, realizowane w ramach Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich (PROO) mają odpowiedzieć na najważniejsze problemy związane z wypełnianiem misji niesienia pomocy żywnościowej. Należą... czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności