Banki Żywności angażują się w kluczowe procesy legislacyjne, z punktu widzenia działań na rzecz ograniczania marnowania żywności w Polsce.
Dzięki udziałowi Federacji Polskich Banków Żywności udało się znieść obowiązek płacenia podatku VAT od darowizn żywnościowych przekazanych od producentów w 2009 r. Cztery lata później podatek ten został zniesiony również dla dystrybutorów. Było to ogromne osiągnięcie Banków Żywności na polu współpracy i budowania partnerstw.
Kolejnym przełomowym momentem dla ograniczania marnotrawstwa żywności była Ustawa o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności, która weszła w życie w 2019 r. Banki Żywności aktywnie angażowały się w proces konsultacji ustawy oraz opowiadały się za jej przyjęciem, organizując również petycję do sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju, którą podpisało ponad 23 000 osób. Zgodnie z zapisami Ustawy sprzedawcy żywności są zobowiązani do przekazywania niesprzedanej żywności organizacjom pozarządowym. Dotyczy to wyłącznie produktów wciąż nadających się do spożycia, czyli bez przekroczenia terminu ważności. Sklepy, które nie będą przekazywały żywności do organizacji, lecz w dalszym ciągu do utylizacji, powinny wnosić opłatę na rzecz organizacji, z którą podpisali umowę. Opłata ta wynosi 10 groszy za każdy 1 kilogram zmarnowanej żywności. Co ważne, ustawa przewiduje również 2-tygodniowe kampanie edukacyjne nt. niemarnowania żywności, które sprzedawcy powinny prowadzić co roku wraz z organizacją partnerską w swoich jednostkach handlowych. Dzięki temu ustawa może mieć również wpływ na zmianę świadomości konsumentów.
Konferencja prasowa ws. nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności
Ostatni dzień, żeby uniknąć opłat. Czy sieci będą przekazywać żywność potrzebującym?
Nadchodzi ogromna zmiana. Banki Żywności przygotowują się do wejścia Ustawy w życie
Sklepy będą oddawać żywność – Ustawa podpisana przez Prezydenta
Banki Żywności w Polsce czekają na ustawę o niemarnowaniu żywności